Hokejisté HC Orlová stojí na prahu nové sezony. Bude stejně úspěšná jako ta minulá? To se uvidí koncem března.


Příznivci orlovského klubu se každopádně mohou na nový ročník třetí nejvyšší soutěže oprávněně těšit. Například na velký návrat své brankářské ikony Dušana Šafránka. „Dušana jsme získali z Havířova na přestup, v jednom balíku s ním přichází také na přestup Karel Vydra, který u nás hostoval v minulé sezoně,“ potěšil fanoušky Orlů hrající manažer klubu Martin Potočný, jenž tak na svém postu v managementu odvádí stejně kvalitní práci jako na ledě.


Cílem vedení klubu je, aby všichni hráči áčka byli kmenovými borci HC Orlová. „Tento cíl se daří naplňovat. Momentálně figurují ve čtyřiadvacetičlenném kádru jen tři, kteří nejsou našimi hráči,“ doplnil Potočný.


Jakým způsobem by v Orlové rádi oslavili osmdesátileté výročí založení hokeje ve městě? Pochopitelně navázáním na úspěšnou loňskou sezonu. Moc rezerv v ní však nenajdete. Orlová by letos ráda pokořila historický milník – neprohrát doma ani jedno utkání v celé sezoně. Nakolik je to v ledním hokeji reálný cíl? „Musím upřímně přiznat, že je to spíše naše zbožné přání,“ uvedl věc na pravou míru Potočný. „Loni jsme doma prohráli jen třikrát, z toho jednou v normální hrací době. Malé rezervy tedy spatřovat lze,“ odtušil hrající manažer klubu v odpovědi na to, jak posunout loňské výsledky o krůček vpřed.


Aby se dobrá věc podařila, udělalo vedení klubu v letní přestávce maximum možného. Udrželo kádr pohromadě a ještě jej posílilo. To je ve druhé lize ojedinělý úkaz. „Hráči jsou zase o tok starší, zkušenější a sehranější. K největším favoritům soutěže osobně řadím Vsetín a Prostějov, nejlepší šestici pak budou určitě doplňovat Valašské Meziříčí, Opava, Hodonín a my,“ nepochybuje Martin Potočný o tom, že Orli budou letos znovu létat vysoko.


V duchu pohodové atmosféry i loňských výsledků se nesla i letošní příprava na ledě. Orlová v normální hrací době ani jednou neprohrála, v závěrečné přípravě pak vyhrála v polském Jastrzębiu 9:6 (góly Škatula 2, Studený, Stránský, Kraft, Dušek, Hanzl, Ciupa, Samiec) a těší se na start II. ligy.


„Naší snahou je, abychom do hlediště přilákali na každý domácí zápas půldruhého tisíce až dva tisíce diváků. Odměnou jim bude naše vítězství a kvalitní výkony,“ prohlásil suverénně Potočný.


A co ještě v rámci oslav vedení orlovského klubu pro své fandy přichystalo? „Těch akcí bude během sezony několik. Nyní před startem soutěže mohu pohovořit především o tom, že jsme založili ve spolupráci s fanoušky oficiální fanklub. Ten tady do té doby nebyl,“ připomněl Potočný spolek nadšenců, který je nyní oficiálně registrován v HC Orlová. „Jde o to vytvořit v Orlové větší komunitu. Členům fanklubu se budeme snažit zajistit volné vstupenky na výjezdy a dál pomoci tam, kde budeme schopni. Třeba s výjezdy, slevami na permanentky, propagací a podobně,“ přiblížil Potočný.


Pro fanoušky orlovského hokeje bude rovněž od 3. kola připraven na každém domácím utkání před stadionem pivní stan Radegastu, jednoho z hlavních partnerů HC Orlová, kde se budou fandové moci občerstvit. Samozřejmě nejen pivem, k dispozici bude i jídlo.


V Orlové se zkrátka dělá vše pro to, aby sezona byla úspěšná. Velký kus práce přitom v posledních sezonách odvedli nejen hráči na ledě, ale také současné vedení v čele s prezidentem Vítězslavem Vítečkem, které klub před časem převzalo v neutěšené finanční situaci a s dluhy. A jak tato situace vypadá v současné chvíli? „Nemůžeme si vyskakovat, ale dluhy vůči hráčům a našim podporovatelům nemáme. Velký dík patří v tomto směru našim obchodním partnerům, kteří za poslední dva roky poznali, že to s orlovským hokejem myslíme dobře. I letos se budeme snažit, abychom neměli žádné finanční resty. Upřímně – velmi nám pomohla loňská úspěšná sezona a pokud bychom ji ve spolupráci s orlovskými fanoušky hokeje zopakovali, navzájem si velmi pomůžeme,“ pozval diváky na domácí zápasy Orlů jejich hráč Martin Potočný.


V samotné soutěži došlo před jejím zahájením k několika změnám. Finanční krize donutila tři kluby opustit druholigové řady. Nejvíce změn se týká skupiny Východ, kterou hrají právě orlovští hráči. Předně - Technika Brno se přestěhovala do Blanska, kde bude vystupovat pod názvem Technika Blansko. Tento klub nahradí ve skupině Východ dříve odhlášenou Porubu. Druhý odhlášený klub, kterým je Šternberk, zase nahradí Prostějov. Oba týmy byly přesunuty ze skupiny Střed, aby zůstal zachován standardní počet dvanácti účastníků. Ve zbylých dvou skupinách II. ligy je teď pro změnu zmatek…


Vzhledem k ekonomické stabilizaci HC Orlová a momentálnímu dění v okrese, kdy Karviná je už delší dobu zcela mimo hru a nyní zabředl do finančních problémů prvoligový Havířov, se zdá, že právě Orlová pomalu přebírá roli hokejového lídra na Karvinsku. „Tím lídrem chceme skutečně být. První liga je v současném modelu soutěže neudržitelná. My v Orlové se budeme snažit o to, abychom hokej dělat správně, tedy pro diváky a pro samotnou hru. V budoucnu by si Orlová první ligu možná zasloužila, ale jak daleko tato budoucnost leží, jestli je to otázka roku, dvou či více let, to nedokážu zodpovědět. Až taková situace nastane, můžeme se jí seriózně zabývat,“ řekl Potočný. S pomocí diváků, jejichž podporu potřebuje každý klub, to ale nepůjde.

Kádr HC Orlová
Brankáři:
Dušan Šafránek, David Kolář, Jan Unzeitig
Obránci: Martin Mintěl, Tomáš Urbánek, Petr Prokop, Milan Ovšák, Alexandr Hegegy, Radim Golab, Karel Vydra, Tomáš Michejda, Aleš Jurčík, Jan Sznapka
Útočníci: Jakub Dušek, Daniel Kraft, Petr Grygar, Martin Potočný, Petr Rozum, Petr Škatula, Václav Studený, Vít Stránský, David Samiec, Jan Kotásek, Jakub Hanzl, Michal Galgonek(?)