VHK Vsetín – HC Orlová 4:6 (1:3, 1:2, 2:1)

Středeční 38. kolo třetí nejvyšší domácí soutěže zaválo borce Orlové na Valašsko. Svěřenci nového kouče Josefa Ziemby potvrdili, že se jim proti Vsetínu hraje dobře. Soupeř totiž produkuje vyloženě útočný typ hokeje, který je pohledný pro diváky. Orlová také výtečně kombinuje, takže se čekala parádní podívaná. Předpoklady se naplnily a diváci se rozhodně nenudili.


Hosty čekal výborný start. Už ve 4. minutě vedli 2:0. To předznamenalo další vývoj utkání. „Domácí hráli velice rychle. Ve svém středu mají totiž mladé kluky, juniory, kteří získali ve své kategorii titul mistrů republiky a ti praktikují skutečně rychlou kombinaci. Občas to kolem nás jen svištělo,“ přirovnával trenér Ziemba.


Valaši se navíc posílili také o pár zlínských juniorů, takže nebylo divu, že se na ledě odehrával kvapíkový hokej bez zbytečných prodlev. Orlovští však na tento dravý a živý styl hry rádi přistoupili a když v 18. minutě zvyšoval Valchař už na 3:0 pro bílomodré, zdálo se, že třetinu dohrají s komfortním náskokem.


„Vedení nás zřejmě ukolébalo. Pak přišel zbytečný faul a věnovali jsme Vsetínu možnost přesilovky. Tu domácí využili a aby toho nebylo málo, museli jsme šest sekund před koncem třetiny faulovat znovu, protože domácí byli v laufu a jeden jejich útočník by už postupoval sám na branku,“ objasňoval Ziemba.


Valaši se v přestávce na přesilovou hru svědomitě připravili, neboť ji hned po minutě využili a z jasného náskoku Orlové najednou nic nezbylo – 2:3. V dalších momentech podržel Orlovou gólman Šafránek, který chytal znovu spolehlivě. „Je důležité, abychom dostali před play off brankáře do pohody. Šáfovi se teď daří, je oporou,“ chválil orlovskou jedničku trenér Ziemba.


U svých hráčů si vážil toho, že se nenechali za stavu 2:3 zatlačit. „Bylo drama, ale oklepali jsme se. Zase jsme hráli svou hru,“ líbilo se Ziembovi. Stránský a po něm i zkušený Najdek svými góly opět vrátili svému týmu tříbrankový náskok – 2:5.


„V poslední části jsme chtěli mít puk na holích, zbytečně se nikam nehnat,“ vysvětlil strategii orlovský trenér. To se dařilo do 50. minuty, než Orlová opět faulovala a Hrňa z trestného střílení snížil. Stejně jako na přelomu první a druhé části přišel další vsetínský gól během dvouminutovky a Sakrajda dostal domácí na dostřel – 4:5.

„Pak už jsme stáhli hru ze čtyř pětek na desítku hráčů ve třech formacích. Na led chodili jen ti, kterým se nejvíce dařilo,“ konstatoval Ziemba. To se Orlové vyplatilo. Vsetínští zkusili hrát dobré dvě minuty před koncem power play, avšak neuspěli a Potočný gólem do prázdné pečetil na konečných 4:6.


Skvělý zápas skončil pro Orlovou třemi body a může se pokračovat. „Naší výhodou je fakt, že do play off vstoupíme ze čtvrtého místa. Nahoru ani dolů se už neposuneme, takže se nemusíme zatěžovat myšlenkami co by, kdyby. Aspoň si ušetříme nervy,“ viděl pozitivum pár kol před koncem základní části Josef Ziemba, kterému ve Vsetíně scházel důležitý bek Mintěl, který má problémy se zády.


Branky a nahrávky: 19. Mokrejš (Sakrajda, Ondráček), 21. Tesařík J. (Hrňa, Vaněk), 50. z tr. střílení Hrňa, 52. Sakrajda (Ondráček, Bořuta) – 3. Prokop (Najdek, Rozum), 4. Dušek (Urbánek), 18. Valchař (Prokop), 24. Stránský (Prokop, Potočný), 28. Najdek (Golab), 60. Potočný.


Orlová: Šafránek – Prokop, Urbánek, Štefanka, Samiec, Hegegy, Sznapka, Vydra, Golab – Dušek, Kraft, Grygar – Potočný, Valchař, Stránský – Studený, Najdek, Rozum – Galgonek, Říčka, Škatula. Trenéři: J. Ziemba, R. Grimm, V. Víteček.


Další zápas hraje Orlová v sobotu s Břeclaví.