Přestože vítězem krajské hokejové ligy se přímo na hřišti stala Studénka, která vyhrála finálovou sérii play off 2:1 na zápasy, o vítězi celé soutěže se nakonec rozhodne mimo ledovou plochu.


Po posledním utkání, které se hrálo v neděli 28. února a které Karviná na domácím ledě prohrála 2:3, totiž podal karvinský klub oficiální protest proti výsledku druhého utkání ve Studénce, které se hrálo již ve středu 24. února a ve kterém Studénka doma vyhrála 5:4 v prodloužení, čímž srovnala stav série na 1:1.


Střetem zájmů se stal útočník Studénky Marek Tomášek, který za tým nastoupil na střídavý start z Nového Jičína. Tento hráč odehrál za Studénku pouze dvě utkání v celé sezoně. Poprvé nastoupil v semifinále proti Krnovu a poté právě ve druhém utkání doma proti Karviné.


Manažer karvinského klubu Dalibor Boniatti k tomu řekl: „Podali jsme řádný protest podle platných pravidel, a to kvůli neoprávněnému startu hráče Studénky. Na tuto skutečnost jsme přišli kontrolou zápisu o utkání. Je to velmi choulostivá situace, ale bude ji muset rozhodnout sportovně-technická komise.“ Zkrátka, když to nejde sportovní cestou, chtějí Karvinští uspět alespoň administrativně.


Jednatel HC Studénka Radek Pobořil se však domnívá, že klub ze Studénky je v právu. „Karvinská strana tvrdí, že hráč Tomášek neměl řádně vyřízený registrační průkaz přes registrační úsek hokejového svazu v Praze. My ale tvrdíme opak, protože máme potvrzení o zaplacení i podepsané čestné prohlášení, že registračka byla vydána, na základě čehož byl hráč připuštěn ke hře. Přitom na střídavý start může hrát hokejista do 23 let, což Tomášek splňuje. Podle předpisů je i skutečnost, že se střídavé starty každoročně prodlužují, letos automaticky do 30. dubna 2010,“ vysvětluje Pobořil.


Činovníky Studénky zaráží hlavně to, proč Karviná přispěchala s celou záležitostí až v pondělí po nedělním rozhodujícím souboji. „Měla možnost podat protest do tří pracovních dnů od středečního zápasu. Proč se tak stalo až v pondělí po našem vyhraném rozhodujícím duelu v Karviné, je nám opravdu záhadou a bereme to jako nefér jednání. My teď máme taky třídenní lhůtu se k tomu vyjádřit, čímž nastane problém, protože již ve středu má být zahájena baráž o II. ligu. A kdo ji bude hrát, nikdo neví,“ podotýká Pobořil.

Karvinští se domnívají, že baráž budou hrát oni. „Ano, to je naším cílem. Hokej je sport a stejně jako Studénka máme i my určité ambice,“ konstatuje Boniatti.

Pobořil z HC Studénka poté připustil, že vzhledem k ekonomickým možnostem by Studénka druhou ligu nejspíše nehrála. „To ale nic nemění na faktu, že jsme se stali mistry kraje. Přesto nám nebyl v Karviné na ledě předán pohár pro vítěze soutěže a navíc hlasatel po skončení zápasu suverénně divákům oznámil, že druhé utkání je kontumováno ve prospěch soupeře a tím pádem vyhrává krajskou ligu Karviná. Pak rovnou zval diváky na středeční barážové utkání proti Uherskému Hradišti. To jsem ještě nezažil. Bereme to tak, že Karviná vůbec neunesla vyřazení a snaží se dostat do baráže všemožnými jinými prostředky,“ zakončil Radek Pobořil.


A co na to svaz? Snaží se situaci řešit. Ale jako obvykle doplácí na chaos v přestupních řádech, střídavých startech a podobných kličkách v legislativě, kterou si stejně během sezony upravuje, jak se mu zlíbí. „Celý problém je o tom, zda registrační lístek potvrdilo registrační oddělení ČSLH Praha či nikoliv. Musím ale přiznat, že s takovou situací jsem se nikdy v životě nesetkal a jsem z toho celkem zdrcen. Nyní musí rozhodnou STK v čele s panem Kurajským, a to na základě podkladů z ČSLH Praha. Ta rozhodne o vítězi naší soutěže,“ poznamenává Karel Kafka, sekretář výkonného výboru Moravskoslezského krajského svazu v Ostravě.


Ať tak či tak, na už tak chabou úroveň soutěže to nevrhá příznivé světlo.


Předseda STK v Ostravě Martin Kurajský však raegoval pružně. „Už jsem si vyžádal stanovisko od pana Vladimíra Schiefnera, vedoucího registračního oddělení ČSLH v Praze, který je hlavním člověkem, který může rozhodnout o tom, zda start byl či nebyl oprávněný. Teď nezbývá než čekat,“ dodal Kurajský.

Samotná baráž o postup do II. ligy totiž spadá do kompetence českého svazu a řešit ji musí orgány v Praze. Proto se dá očekávat, že se určí nové termíny baráže. „Určitě je zbytečné něco dopředu rozebírat, ale pokud se ukáže, že hráč Tomášek opravdu nastoupil neoprávněně, bude se postupovat dle soutěžního disciplinárního řádu, což znamená, že druhé utkání Studénka – Karviná bude opravdu kontumováno ve prospěch hostí a vítězem krajské ligy se tak stane Karviná,“ objasnil Kurajský.