Klub SK Karviná získal loni bronzové medaile v domácí soutěži, nicméně ihned po sezoně rozjeli karvinští činitelé jednání se svazem ohledně přehodnocení cílů i statutu klasického ligového klubu na klub s nálepkou střediska vrcholového hokeje.

„Prvotní snahou je pozvednutí úrovně českého hokeje jako celku. Přednesli jsme svazu návrh zřídit v rámci republiky taková střediska, jaká běžné fungují i v jiných kolektivních sportech, tedy vytvořit určitá hokejová centra se spádovou oblastí, ve kterých by hokejistky, které to s tímto sportem myslí opravdu vážně, mohly trénovat a výkonnostně růst, učit se správným metodám a systémům, jakým hraje i česká reprezentace,“ objasňuje trenér karvinského týmu Tomáš Výtisk,sám hlavní trenér reprezentačního družstva dívek do 18 let.

Karvinští dostali od svazu zelenou. Kromě nich bylo vrcholové středisko ženského hokeje vybudováno ještě na pražské Slavii, což ostatně není divu, neboť ve Slavii jsou oproti ostatním českým klubům o hodně napřed, úspěšně reprezentují i na mezinárodní scéně a angažují hráčky z ciziny.

„Svaz hledal řešení, jak nám a Slavii zajistit dostatečnou úroveň zvednutí kvality hry a prosadil návrh, aby se naše družstvo potkávalo během sezony s týmy ligových mladších dorostenců. Původně se počítalo se soutěžním zapojením našeho družstva do ligy, ale řada klubů byla proti, a tak jsme se dohodli alespoň na sehrání mimosoutěžních zápasů,“ informoval Výtisk.


V předsezonní přípravě s chlapci
Mladé hokejistky tedy budou hrát až do startu nadstavbové části jakési přáteláky s okolními chlapeckými celky z Orlové, Nového Jičína, Kopřivnice a dalších měst. „Hodláme kontaktovat i další kluby z regionu i mimo něj. Předběžně se chystáme oslovit s nabídkou sehrání zápasů i Brno, Břeclav či Hodonín, tedy kluby z jižní Moravy,“ podotkl Tomáš Výtisk.


Právě pro účely národního celku byl celý projekt odstartován a nyní se čeká, jestli nebude mít porodní bolesti. „Přicházíme úplně s něčím jiným, novým, takže předpovídáme, že to své mouchy mít bude. Musíme si počkat a po nějaké době vyhodnotit, zdali to má smysl nebo ne,“ podotýká Výtisk.


Hned na začátku se musel potýkat s odřeknutím některých hráček, se kterými pro novou sezonu počítal. Jedná se hlavně o hráčky ze vzdálenějších lokalit. „Ale i pro ně by se tréninkový cyklus dal uplatnit, jen kdyby chtěly. Dneska není problém obdržet individuální tréninkový plán. Samozřejmě, že hráčky, které budou během sezony nastupovat v jiných klubech než je Slavia nebo Karviná, mají šanci se do repre dostat, ale budou mít značný hendikep v oblasti techniky a taktiky,“ vysvětluje Výtisk.


Jinými slovy, hráčky budou ve svých klubech asi vyčnívat, ale pokud k sobě nebudou mít rovnocenné partnerky, s nimiž by hrály v jednotném systému, nenaučí se ničemu novému a výkonnostně budou stagnovat. „Alespoň se nám na začátku kádr správně rozředil a zůstaly u nás jen ty hráčky, které chtějí v hokeji něčeho dosáhnout,“ pravil kouč SK.


Obměna kádru
Na dotaz, zdali kromě Karviné usiloval také nějaký jiný klub na Moravě o privilegium získat statut vrcholového střediska ženského hokeje a nehrát dlouhodobou část ligy žen, Výtisk odpověděl: „V dnešní době je vše hlavně o penězích. Možná, že jiné kluby měly o to také zájem, ale nesehnaly potřebné finance. Nám se to povedlo.“


Díky tomu budou hokejistky SK hrát utkání s chlapeckými družstvy mladšího dorostu a do ligové soutěže žen naskočí až v play off. Momentálně čítá kádr karvinských hokejistek 16 jmen. „Tým byl obměněn, získali jsme například do svých řad slovenskou olympioničku Gapovou, dvě polské hráčky Czaplikovou a Pozniweskou, z Třebíče Mastnou,“ vypočítával nové posily Tomáš Výtisk.


Kromě nich prodloužily hostování z Opavy i Vaňharová a gólmanka Rišová, z regionu se v karvinském klubu uchytily i místní hráčky. Ze Šternberka je to Kaplanová, přímo z Karviné či Havířova pak Výtisková a Hudečková. Tyto hokejistky jsou společně s brankářkou Dvořákovou členkami karvinského chlapeckého družstva mladšího dorostu, který hraje normální ligovou soutěž.

„Naším letošním cílem je uhrát medaili a postupně se přibližovat výkonnostně Slavii Praha, i když v dané situaci už budeme mít spíše nadklubové zájmy, zvláště v otázce reprezentace. Před play off bychom každopádně ještě chtěli posílit. Čím větší konkurence v klubu bude, tím lepší předpoklady pro zdravý růst mladých hokejistek,“ uzavřel Výtisk.