Legenda orlovského hokeje a současný prezident klubu Vítězslav Víteček zažil doby, kdy Orlová usilovala o postup do druhé ligy z krajského přeboru. „Tenkrát by se nám ani nesnilo, že se časem zabydlíme mezi druholigovými týmy a budeme patřit k těm nejlepším,“ podotýká.

Jenže přesně to se stalo. Vedeni kapitánem Vítečkem, který před sezonou přišel do Orlové z Havířova, se tehdejšímu týmu v ročníku 1994/95 slavně povedlo vybojovat druhou ligu, kterou do té doby město nezažilo.

Kromě Vítečka obdivovali orlovští diváci hokejové umění Dvořáka, Ujházyho, Křivohlávka či Potěšila. „Tenkrát na zápasy krajského přeboru chodilo dva a půl tisíce diváků. Dnes je to téměř nepředstavitelné,“ upozorňuje kronikář klubu a současně kustod nynějšího A mužstva Jan Ziembinský. „Před těmi patnácti lety to byla opravdu velká sláva. Orlové se krajský přebor povedlo vyhrát třikrát, ale v baráži byla pokaždé neúspěšná. Pak se to zlomilo,“ dodává.

Orlovská sestava prošla do II. ligy přes menší kladenský klub HC Kladno 1988. Postup slavil napěchovaný zimák, tedy tři tisícovky fanoušků. O takových návštěvách se může v posledních letech Orlové jen snít.

Orli hrají ve třetí nejvyšší soutěži od zmiňovaného roku 1995 dodnes, přičemž nejúspěšnější sezonou vůbec byl ročník 2001/02, kdy se orlovští borci dostali do kvalifikace o I. ligu. Jejich tehdejšími soupeři byly aktuálně extraligové kluby z Brna a Mladé Boleslavi, dále Písek a Most. „Skončili jsme třetí za Boleslaví a Pískem, které postupovaly. První liga nám unikla o fous, ale i tak to byla výjimečná, nejslavnější sezona,“ přikyvuje Ziembinský.

Tehdejší trenér Miroslav Doležalík měl k dispozici takové hokejové osobnosti jako byli nebo stále jsou Ryšánek, bratři Balajkové, Grimm, Pěkník, Luka, Piecha, Pavlačka či Glas. V letošní sezoně může současné mužstvo trenéra Aleše Flašara tuto bilanci dorovnat, ba i předčit. A proč? „To je jednoduché, za vším jsou peníze. To, že jsme si letos mohli dovolit vytvořit takový kádr, jaký zde v historii Orlové nikdy nebyl, a pokusit se vytvořit v klubu prvoligové podmínky, je pouze zásluha generálního sponzora, který má zkrátka rád hokej,“ poukazuje na realitu dnešního dne Vítězslav Víteček.

Hokejová Orlová dnes díky vytvořené atmosféře sama píše zlatým písmem jednu z nejpovedenějších kapitol své historie. Potřetí v řadě se dostala do semifinále play off, předloni dokonce do finále proti Šumperku, tudíž se i na sezonu současnou bude jistě vzpomínat v dobrém. Už jen díky atraktivním derby s Havířovem, při nichž praskaly stadiony ve švech. „Je škoda, že soutěž nehraje ještě Karviná, ta by také zvedla návštěvnost soutěže. Derby není nikdy dost a v naší historii jsme jich díky dlouhodobé účasti v nejnižších soutěžích moc nehráli,“ upozorňuje Víteček.

Orlové se letos nabízí mimořádná šance. Z dlouhodobého hlediska klub číslo 3 na Karvinsku může být rázem jedničkou. To v případě, že se Olejářům podaří proniknout mezi prvoligový peloton. „Abych pravdu přiznal, takto jsem nad tím nikdy neuvažoval. V klubu to nebereme jako soupeření s Karvinou a Havířovem, jde nám o to nabídnout lidem v Orlové pěknou podívanou a pozvednout orlovský hokej kvalitativně nahoru. Tak by to mělo fungovat všude,“ poznamenává závěrem Víteček.