Obě mužstva předváděla od úvodního buly kvalitní ofenzivní hokej, hráči ze sebe vydali maximum. Domácím se před vlastními diváky v play off daří zaznamenávat vstupní góly, nejinak tomu bylo i nyní.

„Kluci k tomu dnes přistoupili opravdu nanejvýš zodpovědně. Každý do jednoho si plnil taktické pokyny, nemohu jim nic vytknout,“ byl spokojen s předvedeným výkonem svého mužstva trenér Olejářů Aleš Flašar.

Domácí dlouho drželi jednobrankové vedení, stejně jako brankář Orlové Šafránek šance svého celku na postup. „Tahle série byla sérií Dušana Šafránka. Jsem rád, že chytil v play off formu a dodává mužstvu sebejistotu,“ chválil momentální orlovskou jedničku Flašar.

Orlová vedla již 3:0, teprve tři minuty před koncem odčaroval Šafránkovo kouzlo Sedlák. Poslední slovo však patřilo domácím, kteří oplatili Hanákům porážku z jejich ledu navlas stejnou mincí.

„Jsem opravdu šťastný, ani nevím co říct. Před hráči smekám, podali maximálně bojovný výkon jako by hráli extraligové finále. Splnili jsme letošní cíl a teď už bude cokoliv dalšího nad plán,“ oddechl si úspěšný kouč Olejářů, který svému týmu od začátku věřil.

„I když to bylo na vážkách, byl jsem přesvědčen, že kvalita je na naší straně. Hráči si byli vědomi, že stojí krůček od velkého úspěchu, hráli nesmírně koncentrovaně, nevypustili jediný souboj,“ líbilo se Flašarovi představení jeho hráčů.

Méně už se líbilo domácím fandům chování přerovského kotle, v němž někteří jedinci nepřišli na zápas, nýbrž dělat problémy. Policie jich několik vyvedla mimo brány stadionu. Další však potíže dělali dál, a to jak světlicemi v hledišti, tak dýmovnicemi na ledě, díky kterým se poslední téměř minuta ani nehrála. Na přerovskou návštěvu nebude vzpomínat v dobrém ani místní rolbař, jehož přerovští diváci několikrát počastovali pivem. Díky dalším byl závěr zápasu zbytečně rozkouskován. Tyto prodlevy příliš nepomohly ani samotnému celku Přerova, jenž v té době potřeboval dohnat gólové manko soupeře.

Jinak se ale diváci, kteří v pátek dorazili na orlovský zimní stadion, mohli v rozhodující bitvě o finále kochat útočně laděným hokejem, přestože skóre zápasu tomu dvě třetiny nenasvědčovalo. „Zápas jak má být. Hráči ukázali, že mají velká srdce, protože Přerov byl ohromně silným soupeřem a potrápil nás podobně jako Hodonín ve čtvrtfinále. Oba naši soupeři byli nároční a možná je to dobře, protože nás dostatečně prověřili na finálového soka z Šumperku,“ přemítal Flašar.

V obou sériích hráli Orlovští hodně oslabení, ale vše zvládli a díky obětavosti a trpělivosti v útoku se dočkali zasloužené odměny. „Venku nám to nevyšlo, protože jak v Hodoníně, tak v Přerově jsme byli dost vylučovaní, ale doma hrálo mužstvo poctivý komplexní hokej. Kluky jsem nabádal, ať si pořád hrají svou hru, že soupeř bude muset časem obranu otevřít, poněvadž pokaždé prohrával. A hráči trpěliví byli, za to jim paří dík,“ poznamenal orlovský trenér.

Orlová je tedy ve finále, kde ji čeká exprvoligový Šumperk. Co vymyslí Flašar na něj? „To bude už pořádná série na tři vítězství. Ve finále pokaždé rozhodují maličkosti. Tentokrát nezačínáme doma, což bude jediná změna v dosavadním průběhu play off. Kluci si ale postup do finále zaslouží a mohou si ho teď už jen užívat. Jako vždy bude záviset na tom, jak se nám bude dařit proměňovat šance, ale s dnešním takticky vyspělým a v defenzivě výborným výkonem máme rozhodně šanci,“ míní Flašar.

Jeho svěřenci však ve vyřazovací části prohráli obě utkání venku, což budou muset proti Šumperku změnit, jestli chtějí postoupit do kvalifikace o první ligu. „Nedá se nic dělat. Jsme si vědomi toho, že Šumperk letos doma ještě neprohrál, ale třeba ho ta první domácí porážka čeká právě s námi,“ usmíval se pod vousy lodivod orlovské posádky.

Finálová série startuje na šumperském ledě již tuto neděli. Druhý zápas se hraje v úterý 1. března od 18 hodin v Orlové.

Plus Oil Orlová – Zubr Přerov 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 14. Moravec (Mikšan, Luka), 49. Valchař (Samiec), 52. Valchař (Grygar), 58. Valchař (Blatoň, Samiec) – 58. Sedlák (Vlček). Rozhodčí: Skoupý, vyloučení: 5:2, bez využití, diváci: 1690, konečný stav série: 2:1.

Orlová: Šafránek – Javín, Vnenk, Hegegy, Štefanka, Tomis, Galvas, Urbánek, Golab – Mikšan, Moravec, Luka – Studený, Holuša, Grygar – Blatoň, Valchař, Samiec – Galgonek, Kraft. Trenér: Aleš Flašar.