V boji o zlato se Karviňankám postaví největší favorit soutěže Slavia Praha. Úspěch Karviné by byl obrovským překvapením. „Jsme rádi, že jsme dosáhli na historické maximum, ale úplně bych nás neodepisoval. Play off, to je velice zrádná soutěž, ve které se může stát cokoliv. Už výsledky Slavie v semifinále proti Vsetínu nebyly nijak přesvědčivé (3:1 a 4:1 – pozn. aut.), takže si myslím, že je to otevřené. Rozhodně máme šanci využít výhody domácího prostředí a Slavii trošku znervóznit,“ usmívá se trenér Karviné Tomáš Výtisk. Zvláště, když i finále se hraje jen na dva vítězné zápasy.

Ve vyřazovací části, ve které se rozhoduje o úspěchu či neúspěchu celé sezony, dovedou obvykle slabší družstva řádně trápit favority, kterým v hlavách neustále buší, že prostě uspět musejí. Což je oproti slovíčku můžeme obrovský rozdíl. „Záleží na jednom, dvou utkáních, nápor na psychiku je prostě značný a ne každý umí tohle unést,“ upozorňuje správně Výtisk.

O tom se ostatně přesvědčily i karvinské hráčky, které se ve čtvrtfinále dostaly přes Pardubice až po problémech a ani druhé semifinále s Litvínovem neměly rozehrané na jedničku, spíš naopak. Nyní se role obrátí a Karviná může jen získat. „S tím do toho také půjdeme. Pokusíme se Slavii potrápit,“ slíbil Výtisk. První utkání finálové série se hraje v Karviné v sobotu 12. března.

HC Litvínov – SK Karviná 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Úvodní utkání semifinálové série play off ligy žen mezi celky Litvínova a Karviné dopadlo na severu Čech lépe pro karvinské hokejistky. Karviňanky přijely do Litvínova s respektem, v loňské sezoně s tímto soupeřem bojovaly v sérii o bronzové medaile a letos je ve čtvrtfinále potrápily Pardubice. „Tentokrát holky zápas zvládly tak, jak bychom si to jako trenéři představovali,“ byl spokojen s vystoupením karvinských děvčat jejich trenér Tomáš Výtisk.

Kromě respektu k soupeři však bylo na hráčkách SK vidět, že si na tohoto soupeře věří. „Litvínov chtěl narozdíl od Pardubic skutečně hrát hokej a to našim děvčatům vyhovuje. Některé týmy naší soutěže hrají klasický beton, Litvínov ne. Chce tvořit,“ viděl zásadní rozdíl ve hře karvinských protivníků trenér Výtisk.

Karviná postavila mezi své tyče patnáctiletou brankářku z Poruby, která v Ostravě chytá za místní tým osmé třídy. A lepší premiéru si děvče jménem Klára Peslarová ani nemohlo přát. „Vychytala nulu, potvrdila reference, které o ní šly. My měly zraněnou brankářku Rišovou a ani Dvořáková se necítila v top formě, tak jsme sáhli k tomuto kroku. Vyšlo to,“ byl spokojen trenér Výtisk.

Zápas hodnotil jako mimořádně vyrovnaný, o čemž napovídá i poměr střel 30:26 pro Karvinou. „Holky kromě gólů jely ještě třikrát samy na brankářku, ale šance neproměnily. Litvínov si také vytvořil nějaké možnosti, možná stálo na naší straně i více sportovního štěstí,“ přemítal kouč karvinských hokejistek.

Pod všechny tři branky zápasu se podepsaly dlouholeté opory karvinského družstva, stále ještě mladé hráčky Denisa a Dominika Navrátilovy.

Branky a nahrávky: 12. Denisa Navrátilová (Jurajdová), 25. Dominika Navrátilová (Gápová), 50. Jurajdová (Dominika Navrátilová, Denisa Navrátilová).

SK Karviná – HC Litvínov 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:1, 2:0 – 1:0)

Druhé utkání na karvinském ledě bylo, co se týče výsledku, ještě vyrovnanější než to první. „Chtěli jsme na soupeře vyrukovat s jinou taktikou, která spočívala v obranném systému, ale holky to takticky nezvládly. Hlavně díky tomu se soupeř dostal do vedení a my museli otáčet,“ přiblížil průběh druhého klání trenér Výtisk.

Karviňanky znovu vyprodukovaly čtyři samostatné nájezdy, ale s jejich proměňováním jsou na štíru. Byl z toho jen jeden gól. Zápas v mnohém připomínal čtvrtfinálový duel s Pardubicemi, kdy se soupeř taktéž ujal vedení a pak horko těžko bránil výsledek.

Tenkrát domácí tým otáčel utkání v poslední desetiminutovce. „Tady to bylo podobné. Snížit se nám podařilo až v 51. minutě, posledních deset minut jsme měli opravdu drtivý tlak, soupeř se pomalu nedostal z vlastní třetiny,“ popisoval Výtisk.

Karviná už stačila zásluhou Gápové jen vyrovnat, přestože rozhodnout mohla. Útočná kvalita však ještě není na takové úrovni, jak by se trenérům SK líbilo.

Jelikož se v ženské lize prodloužení nepraktikuje, muselo rozhodnutí padnout okamžitě v samostatných nájezdech. Na ně vybírali trenéři spíše zkušenější hráčky, které si obvykle věří. A protože za domácí proměnily nájezdy Jurajdová a Denisa Navrátilová, zatímco Litvínov byl úspěšný jen jednou, radují se z postupu do finále po výhře v sérii 2:0 na zápasy hokejistky Karviné.

Branky a nahrávky: 51. Kaplanová (Přibylová), 54. Gápová (Křupková), rozhodující nájezd Denisa Navrátilová – 17. Horáková (Rauchová, Chmelová), 21. Chmelová (Zajícová).

Karviná: Peslarová (Rišová) – Výtisková, Hudečková, Vaňharová, Dominika Navrátilová, Oprštěná, Ziková – Kaplanová, Denisa Navrátilová, Gápová – Přibylová, Křupková, Jurajdová – Walicová, Kytková, Kosellková. Trenér: Tomáš Výtisk.