Havířovský oddíl ledního hokeje byl založen v roce 1928 při Sokolu Lazy. Po dlouhých letech strávených v různých krajských soutěžích přišla změna k lepšímu v roce 1968. Tým postoupil do Národní hokejové ligy a v listopadu stejného roku byl v Havířově otevřen nový krytý zimní stadion. Historicky první utkání sehrál AZ Havířov na tomto domácím ledě proti Hodonínu, kterému podlehl před třemi a půl tisíci diváky 2:3.
Sedmdesátá i osmdesátá léta hrál AZ s dvouletou pauzou druhou národní ligu a získal početnou skupinu fanoušků. V té době už v oddíle působil v mládežnických celcích dnes devětatřicetiletý Jan Peterek, který si zde zahrál také extraligu a dnes válí v nejlepším týmu základní části extraligy Třinci.

„V Havířově jsem hrál až po starší dorost. V šestnácti letech jsme poprvé nastoupil za muže. Bylo to v roce 1988. je to nezapomenutelný zážitek. Podařilo se mi hrát se starou gardou v čele s Kusým, a na to se nezapomíná. Bylo to fantastické a přirostlo mi to k srdci,“ vzpomíná Peterek.

V roce 1992 postoupil AZ Havířov do první ligy a zde obsadil osmé místo. Čtyř až pěti tisícové návštěvy nebyly výjimkou a klub byl hodnocen velmi úspěšně. Přesto vedení Dolu Lazy rozvázalo s oddílem spolupráci a v další sezoně už nastupoval na led tým HC Havířov. Pod tímto názvem dosáhl na největší úspěch v podobě čtvrtého místa v základní části a účast v semifinále, ve kterém vypadl s Kometou Brno. To už hrál za A tým opět i Jan Peterek.

„Byl jsem v té době hráčem Vítkovic a do Havířova chodil pomáhat. Společně se mnou chodili takoví borci jako Kysela nebo Vůjtek. Byla to perfektní sezona a na řadu utkání bylo téměř vyprodáno. Vy padli jsme až v semifinále play off s Brnem,“ pokračoval ve vzpomínkách útočník, který v Třinci zažívá báječnou sezonu a radoval se ze zisku Prezidentské trofeje.

V sezoně 1998/99 sice skončil havířovský tým až na jedenáctém místě, ale v dalším roce se představil v nejvyšší české soutěži. Díky převodu soutěže z Opavy se v Havířově hrála extraliga. Tím se splnil sen mnoha hráčů. „Jsem odchovancem Havířova a hrát extraligu za Havířov jsem vždy chtěl. Vrátil jsem se zrovna z Finska a dostal konkrétní nabídku, na kterou jsem rád kývl,“ uvedl Peterek, který po dvou letech zamířil do ruské Jaroslavli.

Dvakrát skončili Havířovští předposlední. Pak v nejlepší sezoně přišla pro nové Pantery jedenáctá příčka, ale v roce 2003 totální propadák a pád do 1. ligy. Po extralize zůstaly desetimiliónové dluhy, ale hokej se zachránil.

V první lize už si diváci moc radosti neužili a v roce 2010 Panteři kvůli finančním problémům dokonce nedohráli. Tím skončila neslavná etapa, po které opět zůstaly desetimilionové dluhy.

Definitivní konec to naštěstí pro hokej neznamenalo. Vedení nového klubu se vrátilo k tradicím a názvu AZ. S tím se fanoušci vlastně nikdy nerozloučili, takže mohli po dlouhých letech opět povzbuzovat svůj tým pod pravým názvem. Návrat hokeje se určitě podařil a o tento nejpopulárnější zimní sport naší země byl v Havířově nebývalý zájem. Nadstandardní návštěvy překročily hranice druhé ligy a atmosféra se mnohdy vyrovnala té extraligové.

„Jsem samozřejmě rád, že se podařilo hokej udržet a navíc ho rozjet tímto stylem. I když kluci vypadli v prvním kole play off, budou na tuto sezonu vzpomínat jen v dobrém. Play off na dva zápasy je hodně nespravedlivé. I když byl AZ lepší, tak se do semifinále nedostal. Každopádně už jen vyprodat stadion, to se jen tak někomu nepodaří. Když je to navíc ve druhé lize, je ten úspěch ještě cennější,“ řekl Peterek, který by si přál ve druhé lize i Karvinou.

„Moc bych chtěl, aby se v Karviné hokej zase pozvednul a mohly se hrát další derby. Snad se tam situace zlepší a užijeme si je,“ dodal.