Na aktivu byla odsouhlasena varianta, která počítá se třemi skupinami po dvanácti týmech, což je rozhodně spravedlivější model než skupiny dvě nebo skupiny tři s jinými počty účastníků.

Zelenou tomuto návrhu musí ale ještě dát výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje. Poté se dá očekávat samotné rozlosování druhé ligy.

V loňském ročníku měla skupina Východ, kde hráli také hokejisté Havířova a Orlové, nelogicky celkem patnáct týmů. Po postupu Šumperku do druhé nejvyšší soutěže se muselo rozhodnout, které dva celky ze zbylých čtrnácti se přesunou do skupiny Střed. Nakonec se rozhodlo o tom, že skupina Východ přijde o kluby Passvilan Břeclav a VSK Technika Brno. Staronovým účastníkem soutěže je naopak TJ Šternberk.

Zahájení soutěže je naplánováno na sobotu 10. září. Hrací systém bylo vzhledem k sudému počtu účastníků nutno změnit, takže dvanáctka účastníků se nyní spolu utká hned čtyřkolově, a to dvakrát doma a dvakrát venku. Základní část tak bude čítat 44 zápasů.

Další změny se dočkalo play off, do kterého postoupí osm nejlepších a hrát se bude klasicky od čtvrtfinále na tři vítězné zápasy.

Účastníci skupiny Východ: AZ Havířov, Bobři Valašské Meziříčí, HC Frýdek-Místek, HC Nový Jičín, Plus Oil Orlová, Slezan Opava, TJ Šternberk, HC Uherské Hradiště, Zubr Přerov, Jestřábi Prostějov, SHK Hodonín a VHK Vsetín.