S týdenním zpožděním vydali představitelé HC Plus Oil Orlová oficiální prohlášení k účasti mužů ve druhé hokejové lize. Z něj vyplývá, že kvůli problémům s financováním a také se společností SMO Orlová se hokejový klub vzdává účasti v soutěži a přepouští ji sousední Karviné.

Valná hromada klubu na svém posledním zasedání odsouhlasila přesun druholigového hokeje do Karviné, ovšem jde pouze o zapůjčení licence na rok. „Hokej jako takový v Orlové zůstává, klub nadále funguje. Majitelem licence je stále naše občanské sdružení. Co bude za rok, se teprve uvidí,“ objasňuje prezident orlovského klubu Vítězslav Víteček.

Podle klubového prohlášení, které je k nahlédnutí na webových stránkách HC Plus Oil Orlová, nemůže klub pokračovat v působení ve druhé lize v Orlové zejména z důvodu špatné finanční situace a kvůli nevyhovujícímu zázemí zimního stadionu.

„Ten chátrá a šatny jsou stále v neuspokojivém stavu, ačkoliv již před deseti lety byl městskou akciovou společností SMO Orlová vypracován návrh na rekonstrukci zimního stadionu včetně úprav všech šaten. Do dnešního dne k realizaci oprav nedošlo,“ píše se v prohlášení.

Zapůjčením licence se Orlová nijak neproviní vůči hokejovým řádům. Český svaz ledního hokeje toto umožňuje. „Mužstvo, které v minulé sezoně působilo v Orlové, bude z devadesáti procent pokračovat v příští sezoně v Karviné. Holt v Orlové není momentálně optimální klima k udržení druholigového hokeje. Zdůrazňuji ovšem, že město za tento stav nemůže, naopak hokej v Orlové velmi podporovalo. Bohužel v dnešní době se peníze na tak nákladný sport, jako je hokej, shánějí opravdu obtížně a situace v Orlové je dnes taková, že sponzory spíš odrazuje než přitahuje. Peněz se nedostává,“ objasnil Víteček.

Fanoušci orlovského hokeje si ovšem myslí něco jiného a dokonce na středu svolávají protestní demonstraci během jednání městského zastupitelstva. „Fanouškům samozřejmě rozumím. Chtějí tady mít druholigový hokej. Na druhé straně ať si každý z nich sáhne do svědomí, hlavně takzvaní Pastuchovci, co udělali pro to, aby v Orlové generální sponzor – společnost Plus Oil – zůstala,“ poznamenal významně Víteček na adresu některých nespokojených fanoušků.

„Každopádně budeme dělat vše pro to, aby se sem druhá liga vrátila. Pro další ročník se přihlásíme do krajského přeboru, který budou hrát naši junioři. Variantou je i to, že by hokejisté, kteří minulou sezonu hráli přebor v Karviné, hráli letos u nás. Oficiální prohlášení do médií poskytneme příští týden,“ konstatoval předseda HC Plus Oil Orlová Vítězslav Víteček.

Podaří-li se však Orlové znovu vybojovat druhou ligu, neocitne se náhodou ve stejné roli, v jaké je nyní a nebude zase zápolit s problémem financovat chod hokejového klubu? „Podívejte, všechno je to o penězích. Samozřejmě, že budeme ve stejné roli, ale v takové se nacházíme už dobré tři roky. Město nám pomáhá s dotacemi na mládež, na chod A mužstva je ale potřeba sehnat další peníze od sponzorů. Kdo má peníze, může vytvořit ve druhé lize silný tým. Kdo je nemá, tak soutěž buď nehraje, anebo hraje druhé housle,“ poznamenal Víteček.

Právě ve druhé variantě se nyní orlovský hokej ocitl. „Posledním kamínkem do mozaiky byly podmínky nové smlouvy pro občanské sdružení HC Plus Oil se společností SMO, která spravuje zimní stadion. Pro nás to byly podmínky neakceptovatelné, a proto jsme se rozhodli abdikovat na start ve druhé lize mužů. Mládežnických složek se změna nedotkne. Společnost Plus Oil bude nadále finančně podporovat orlovské hokejové talenty. Trenérskou základnu jsme pro novou sezonu navíc posílili o osobnosti typu Davida Moravce, který bude působit jako šéftrenér, Marka Ivana, Davida Mikšana, Dušana Šafránka či Václava Studeného,“ objasnil Víteček.

Na jeho slova však reagoval místopředseda představenstva SMO Alfred Roik, jenž se kategoricky ohradil proti tvrzení vyplývající z prohlášení hokejového klubu, že ze strany města nevidí hokejový klub žádnou pomoc. „Dotace poskytovaná prostřednictvím SMO, městské akciové společnosti Orlová, na provoz zimního stadionu určitě není zanedbatelná. Je využívána z nadpoloviční většiny hokejovým klubem a pohybuje se dlouhodobě ve výši 6 milionů korun ročně. Lidé by měli vědět, že jsme s panem Vítečkem dojednali smlouvu podle jeho představ a nikoliv podle původního návrhu, který SMO předložilo. Vyšli jsme mu tedy vstříc a obě strany smlouvu podepsaly, takže jeho současná tvrzení se nezakládají na pravdě,“ poznamenal Roik.

Ať už je pravda kdekoliv, výsledek je pro orlovské fanoušky bolestivý. Sport číslo 1 v Orlové se přesouvá minimálně na rok na nejnižší možnou úroveň – do krajského přeboru a orlovský divák si druhou ligu doma neužije. Pokud ji chce vidět, bude muset zajet do nedaleké Karviné.