„Aktivitu hokejových fanoušků jsme uvítali. Škoda, že jich nepřišlo ještě více, protože až v diskusi z úst zastupitelů a dalších přítomných se dozvěděli, jak se věci kolem hokeje mají,“ poznamenal starosta Orlové Jiří Michalík.

Většina z fanoušků pochopila, že původní důvody - nezájem města o hokej a problematická smlouva s SMO - byly jen důvody zástupnými. Hlavním byl ten, že vedení HC se tak rozhodlo.

„Oficiálně to v diskusi potvrdil i prezident klubu Vítězslav Víteček,“ připomněl místostarosta Radislav Mojžíšek to, co všichni v sále viděli a slyšeli. Víteček přímo na místě prohlásil: „Není pravda, že za odchod druhé ligy může město a SMO.“

Do středečního zastupitelstva se všechno točilo kolem dvou viníků. Z odchodu do Karviné bylo obviňováno město - nedává prý do hokeje dost peněz - a právě SMO, které předložilo klubu pro něj neakceptovatelné podmínky. Skutečnost je však jiná. Město, plnící všechny své závazky vůči hokejovému klubu, obdrželo informaci o odchodu až poté, co na klubu HC padlo rozhodnutí.

„Oficiální informaci jsme dokonce dostali až den před konáním zastupitelstva, tedy v úterý 28. června,“ objasňuje místostarosta Mojžíšek.

Proto se také zastupitelé živě zajímali o důvody rozhodnutí hokejového klubu. Dotazovali se, proč se nejednalo s městem? Proč se naopak radní o stěhování A mužstva do Karviné dozvěděli až jedenáct dnů po rozhodnutí valné hromady HC Plus Oil Orlová.

„Jsme přesvědčeni o tom, že odchodem druhé ligy město utrpí. Hokej bychom zde rádi zachovali,“ pokračoval orlovský starosta Michalík.

Prezident klubu Víteček se snažil vysvětlovat situaci, ale jeho argumenty bral málokdo. Obrovský potlesk místo toho sklidil Ladislav Vicherek, bývalý hokejista a funkcionář klubu, který zareagoval na Vítečkovo vystoupení.

„Šestnáct let jsem hrál hokej, ale s něčím takovým jsem se ještě nesetkal. Nevěřte, že se druhá liga do Orlové vrátí nebo že se stěhuje do Karviné jen na rok. To je nesmysl. Pane Vítečku, vezměte si svůj manažerský plat a běžte i se sponzorem Plus Oil do Karviné. Když tady nebudeme mít druhou ligu, tak tady nebude třeba takového fachmana, jako jste vy,“ rozhorlil se Vicherek.

Fanoušci orlovského hokeje byli z průběhu jednání a nových skutečností překvapeni. Ladislav Vicherek nám po jednání řekl:„Nedivím se, že fanoušci házeli zprvu vinu na město. Neměli informace. Všechno se vysvětlilo až nyní na zastupitelstvu. Je jasné, že za odchod druhé ligy může vedení hokejového klubu, to už snad pochopil každý.“

Radislav Mojžíšek pak přidal osobní zkušenost. „Do orlovského hokeje jsem vstoupil před dvaceti lety, kdy podmínky byly naprosto nesrovnatelné s těmi dnešními. V letech 1992 až 1993 jsme se potýkali s nedostatkem financí, a když jsme vybojovali druhou ligu, byli jsme neskutečně hrdí. Těžce jsme druhou ligu vybojovávali a dnes o ni máme lehce a bez boje přijít?“ ptal se řečnicky Mojžíšek. To by mu přišlo jako neúcta k těm, kteří před oněmi šestnácti lety udělali maximum pro rozvoj hokeje v Orlové.

Nakonec sám Mojžíšek prezidentu Vítečkovi položil dotaz, bude-li Orlová hrát krajský přebor, určitě to nějaké finance také bude stát. V tom případě je k zamyšlení, proč s týmem, který má kvality vyhrát krajský přebor nehrát důstojný střed či dolní polovinu tabulky druhé ligy. „Klub by zkrátka neměl prvoligové ambice, ale v Orlové by se aspoň hrála druhá liga. Podle mne by to fandové pochopili. Zkrátka nejsou peníze, tak se musíme v ambicích trochu uskrovnit. Pan Víteček mi ale řekl, že to takhle nejde,“ pokrčil rameny Mojžíšek.

„Věřím, že fanoušci z diskuze na zastupitelstvu a z vystoupení vedení města pochopili, že radní je přes palubu rozhodně nehodili. Uděláme vše pro to, abychom zde druhou ligu zachovali. Bohužel už to nezávisí jen na nás,“ dodal nakonec Mojžíšek.