Ani jeden tým nevstupoval do čtvrtého duelu v kompletním složení. Baníku scházeli Mikšan se Salijim, který bojuje ve frýdecko-místecké nemocnici o oko, havířovském AZetu známá trojice Lhotský - Haas - Stránský. Naopak se už uschopnil kanonýr Kanko.

Jestliže trenér Havířova Tomáš Potěšil stanovil před utkáním jasnou taktiku zabezpečené obrany, pak s její realizací asi sotva mohl být spokojen. Uběhlo 52 sekund a Pavel Kowalczyk pohotově překonal L. Danečka v hostující svatyni – 1:0.

Havířov branka nabudila a brzy zaslouženě srovnal. Říčka, který by pro svůj hokejový um měl hrát spíš první než druhou ligu, si počkal na karvinskou rozehrávku, zmocnil se kotouče a v sólovém nájezdu si poradil s brankářem Ilášem – 1:1.

Raketový nástup měly nejspíš obě strany v plánu dál. Moravec v následující obrovské šanci servíroval gól Rosůlkovi, ale L. Daneček potvrdil kvality – perfektně vykryl prostor a zabránil jasnému gólu. Prakticky z protiútoku trefil havířovský Maruna tyč!

Oba trenéři si asi nestačili plnit zápisníčky poznámkami, protože jejich v euforii hrající mužstva se dopouštěla řady nepřesností, které okamžitě vyvážila neskutečně krásnými akcemi, hlavně tedy domácí. Ti se v 9. minutě opět ujali vedení, poněvadž znovu zafungovala spolupráce Moravec – Rosůlek, jenže hned za tři minuty bylo srovnáno. Maruna využil přihrávky teenagerů Diviše a Gracy a skóroval na 2:2.

Divoké první třetině ale ještě nebyl konec. Havířov v 18. minutě využil přesilovku zásluhou Prokopa – pouhé čtyři sekundy před návratem vyloučeného Vnenka na led. Jenže AZ opětovně „dojel" na nedisciplinovanost svých hráčů. V jedné minutě byli vyloučeni jak zkušený Rimmel, tak mazák Hartmann a Baník, nejlepší tým celé soutěže v početní výhodě, přesilovkou nepohrdl. Ťukec na jeden dotek završil již nyní legendární Moravec – 3:3.

„Připadám si už jako kolovrátek – opět špatná disciplína, opět upozorňování na karvinské přesilovky, opět důraz na to, abychom neudělali chybu. A pak si naši zkušení hráči před gólem přihrávají do tandemu a vymýšlejí hlouposti. Už fakt nevím," téměř rezignoval na to, aby svým hráčům neustále připomínal notoricky známé pokyny trenér havířovského favorita Tomáš Potěšil.

Až teprve s druhou třetinou snad mohl být spokojen. Oba celky se nejspíš vystřílely a druhá perioda branku nepřinesla. „Já tušil, že se to ve druhé třetině zastaví. V té první bylo mnoho krásných gólů, pro oko diváka to bylo jistě výborné, ale nemohlo to pokračovat. Konečně to bylo jako zápas v play-off," vracel se k brankově chudé prostřední části trenér baníkovců Aleš Flašar.

Ale ne, že by snad pohledným akcím byl konec. Na každé straně se jich pár vyrojilo, oba gólmani ale byli na místě. Gól tak nepřicházel. „Myslel jsem si, že branky se dostaví zase až někdy v závěru, kdy jedna družina po inkasovaném gólu třeba otevře více hru," vysvětloval po zápase Flašar.

Smůla Havířova

Flašar nebyl daleko od pravdy. Blíže jeho teorii však byli jeho vlastní hráči, protože mohli inkasovat po akcích mladíka Diviše. Ten v 46. minutě našel před brankou zcela nekrytého Pavlase, ovšem ten přestřelil. Zanedlouho se sám Diviš pokoušel vyzrát na strážce karvinské klece Davida Iláše, ale ten byl bravurní, a když nestačil, pomohla tyč. „Nějaké tyčky tam byly, ale hraje se na góly. Šance si můžeme maximálně zaznamenat, góly nám to ovšem nepřinese," prohlásil po zápase trochu mrzutě trenér AZetu Tomáš Potěšil.

Jeho tým pak na Iláše zle dorážel, ten ale odolal. Karvinští před krásnou návštěvou bojovali na maximum. „Opravdu klobouk před nimi. Zvládli to fantasticky. Už na předzápasovém tréninku vypadali vyšťaveně, ale přišel zápas a jakoby je někdo polil živou vodou. Překvapilo mě to, stejně jako ten start do utkání. Od druhé třetiny hrály už oba celky pozorněji v obraně, ale Havířov udělal nějaké chyby, které jsme potrestali," oddechl si Flašar.

„Jo chyby, přímo hrubky! Rozhodující gól dali domácí po naší tragické hrubce. Tentokrát jsme si zkusili přihrávku přes střední pásmo, která je v hokeji de facto tabu," kroutil Potěšil po utkání nechápavě hlavou. Narážel na situaci z 57. minuty, kdy Luka se Samiecem zachytili havířovskou nahrávku a podnikli výpad. Vladimír Luka byl následně nekompromisní – 4:3.

Havířovský fanoušek neumí prohrávat?

Za tohoto stavu neudrželi někteří jedinci z havířovského kotle nervy na uzdě a vhodili na ledovou plochu světlice. Rozhodčí hráče odvolal z ledu, vzápětí na něm přistála dýmovnice… Trochu to připomnělo středeční duel v Havířově, kde jeden z havířovských diváků vhodil na led puk, díky němuž nebyl uznán karvinský gól na 2:2. Těžko říct, co si od tohoto činu havířovští příznivci slibovali, jestli snad nedohrání zápasu, každopádně to zabrzdilo očekávaný havířovský tlak.

„Já bych se k tomu snad ani nechtěl vyjadřovat. Když pronesu něco v tom smyslu, že havířovští diváci nejednají v duchu fair play, tak se zas bude všude propírat, že Flašar brečí a kdesi cosi. Řeknu jen tolik, že to nejsou všichni fandové Havířova, ale bohužel jen pár idiotů, kteří si neuvědomují, že jde o zdraví hráčů a že světlice může taky klidně vystřelit oko havířovskému hráči. Každý, kdo na led něco hází, by asi nechtěl zažít situaci, aby pak do konce života platil za případné zdravotní následky hráčů, kteří jsou jen tak mimochodem tátové od rodin," ušklíbl se Flašar.

Havířované po delší pauze a v mlženém oparu z dýmovnic, který se vznášel nad ledem, odvolali z brány L. Danečka, aby vyzkoušeli štěstí v power-play, ale nepochodili. Do prázdné inkasovali znovu z hole obětavého Moravce. „Bohužel. Mám takový dojem, že jsme dnes mohli v Karviné vyhrát i po průměrném výkonu, nebýt opakujících se chyb, kterých se zrovna v Karviné neustále dopouštíme. Přitom stačilo hrát zodpovědně," pravil po zápase Potěšil. Právě to a koncentraci na hru v obranném pásmu kladl hráčům v přestávkách na srdce. „Pokyny byly jasné - hrát ve třech vzadu, neriskovat. Nestalo se," pokrčil rameny kouč AZetu.

Rozhodne se v neděli

Závěrečný zápas série se tak uskuteční v neděli v Havířově, kde bude odtajněno jméno vítěze východní skupiny druhé ligy a zároveň účastníka baráže. „Bude opět rozhodovat začátek, disciplína, morální vlastnosti hráčů," vypočítával lodivod havířovské posádky. „Mohli jsme to ukončit už dnes, místo toho nás čeká ještě lopota. No nic, co jsme si nadrobili, to si teď taky musíme hezky sežrat. Jestli jsou mí hráči psychicky odolní? To uvidíme v neděli, ale výhoda domácího prostředí se v takových situacích už obvykle maže," upozornil Potěšil na důležitou a léty prověřenou skutečnost.

V předchozích sériích se jeho týmu povedlo ukořistit venkovní výhru, což byl nakonec klíč k postupu. To se ve finále už nestane. Bude proto opravdu rozhodovat výhoda domácího prostředí, kterou si hráči AZetu poctivě vydřeli v průběhu celé sezony? V sérii mezi Přerovem a Karvinou tomu tak nebylo. „Nevím, co v takových situacích rozhoduje. Štěstí? Zdravotní stav hráčů? Možná to, kdo dá první gól," uvažuje Aleš Flašar z Karviné.

„Navíc jde o derby, takže v tomto případě určitě i zkušenost a psychická odolnost mužstva. Může taky rozhodnout i úplná maličkost, náhodný gól," přidává se Potěšil.

„Já jsem rád, že to nakonec dopadlo takhle. Za tu dřinu a vlastně za celou sezonu jsme si nejspíš to dnešní vítězství zasloužili. Teď se jedeme porvat o celkové vítězství. My domácí led uhájili, na tahu je Havířov. A pátý zápas už je vabank. Hodně klíčové bude podle mě i to, jak situaci ustojí gólmani. Nervy budou pracovat víc než jindy," upozorňuje Flašar a chytře hází tíhu okamžiku na stranu Havířova.

Pro ten skutečně neexistuje jiný cíl než vyhrát a zopakovat si loňskou baráž. Bude jistě zajímavé sledovat, jak to hráči Azetu, předsezonního jasného favorita soutěže, ustojí. S podporu místy až fanatického publika by se jim to mohlo podařit. Strašák přerovského případu ale jejich kabinu obcházet pravděpodobně bude.

Baník Karviná – AZ Havířov 5:3 (3:3, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 1. Kowalczyk (Moravec, Flašar), 9. Rosůlek (Moravec, Javín), 20. Moravec (Flašar, Luka), 57. Luka (Samiec), 60. Moravec – 4. Říčka, 11. Maruna (Diviš, Graca), 18. Prokop (Diviš, Graca). Rozhodčí: Škrobák, Schmejkal – Adamec, Poruba. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 2350. Stav série: 2:2.

Karviná: Iláš – Javín, Žvátora, P. Flašar, Kowalczyk, Vnenk, Sznapka, Krause, Zajac – Moravec, Blatoň, Rosůlek – Ivan, Luka, Samiec – Badžo, Miczek, Zuber – Nystedt.

Havířov: L. Daneček – Prokop, Graca, Krisl, Hegegy, L. Zientek, Rimmel, M. Zientek, Hartmann – Maruna, Najdek, Kasperlík – Říčka, Diviš, Pavlas – Pechanec, Kolařík, Bursík – Matějek, Klimša, Kotala.

Rozhodující utkání je na programu v neděli 31. března od 17 hodin v Havířově.