Nejzkušenější hráč havířovského týmu Daniel Seman možnost hrát zase pravidelně derby vítá. „Myslím, že mohu mluvit za všechny kluky v týmu, ale těšíme se. V regionu derby dlouho chybělo. Já si dokonce pamatuji, že v první lize dlouho chyběly vůbec týmy z regionu a když třeba kluci z Třince chtěli někam jít na střídavé starty, tak nejbližším působištěm byl Šumperk, a i ten je trochu z ruky," vybavuje si kapitán mužstva.

Pak to změnil právě Havířov, který si proklestil cestu z druhé ligy a tři roky držel prapor regionálního hokeje v první lize sám. V létě k němu přibyl Frýdek-Místek, který zahájil hlubší spolupráci s extraligovým Třincem, jehož je farmou. „Podle mě by první lize slušelo víc regionálních týmů, nebo aspoň týmů z Moravy. V poslední době se to dost zlepšilo, je tam Přerov, Prostějov. Letos vyhlásil postupové plány Vsetín, přeji mu, ať mu to vyjde. To všechno je pro nás určitě lepší. Cestovat do vzdálenosti dvou set kilometrů je příjemnější než se vydat za soupeřem na 500 kilometrů dlouhou cestu," přemýšlí Seman.

„Navíc ve všech těchto městech je o hokej zájem. V první lize jsou ještě pořád kluby, kam na zápas přijde ostudných dvě stě fanoušků. Nechci konkrétně jmenovat, ale všichni asi víme, o kom mluvím," naznačil Seman.

To třeba u nováčka z Frýdku-Místku nehrozí. „Fanoušci Frýdku určitě přijedou i k nám, je to blízko a já se těším na skvělou atmosféru. Derby místnímu hokeji jen prospěje. Ještě dobře si pamatuji na druhou ligu a na derby s Orlovou, které sledovalo snad pět tisíc lidí nebo kolik," pamatuje si Seman na nevšední zážitek.

Asi je trochu škoda, že krajské derby vyšlo zrovna na pondělí. „Lepší by byl víkend, ale co se dá dělat. Pokud v pondělí přijdou na zápas aspoň dvě tisícovky, budeme rádi. Oba týmy nerozjely novou sezonu vůbec špatně, takže by o vzájemný zápas mohl být zájem. Doufám, že bude špatné počasí, lidi nebudou mít doma co dělat, a tak půjdou na hokej," usmívá se.

Ve frýdecko-místeckém týmu působí i několik hráčů, kteří prošli Havířovem jako brankář Lukáš Daneček, zkušený Petr Kanko či David Klimša. Starty za sousední Frýdek si zase připsal Jan Maruna, aktuální člen havířovské družiny. „Před utkáním určitě proběhne mezi kluky nějaká hecovačka, i další hráči se navzájem znají, pocházejí z našeho regionu, takže to bude zajímavé. Věřím, že i oba fanouškovské tábory se nenechají zahanbit, něco si připraví a bude to mít náboj v hledišti i na ledě," slibuje si Seman od utkání nadstandardní podívanou. Případných excesů na tribunách se nebojí. „Oba kluby jsou blízcí sousedé. Nevybavuji si nějakou vzájemnou nevraživost, podle mě to proběhne v přátelské atmosféře," míní závěrem Daniel Seman.

Daneček: Na derby dorazí celá má rodina
Hodně specifické bude pondělní hokejové derby pro brankáře HC Frýdek-Místek Lukáše Danečka. Dlouhé roky totiž působil právě v Havířově, jehož je odchovancem. „Havířov je pro mě domovem, vždyť jsem tam dvacet let žil, naučil jsem se tam i bruslit. Derby bude pro mě určitě nějaké zpestření, ale já se budu snažit to brát jako každý jiný zápas. Teď už jsem někde jinde, co bylo, už je za námi. Ale na těch pět let, co jsem v Havířově strávil, vzpomínám jen a jen v dobrém. Nějaký náboj utkání určitě mít bude, ale budu se připravovat jako na každý jiný zápas," svěřil se osmadvacetiletý gólman před atraktivním soubojem.

Ve WSM lize je Frýdek-Místek nováčkem. Pro tým jsou prvoligové zápasy určitě zcela o něčem jiném, než tomu bylo v loňské sezoně, je to tak?
Tak samozřejmě, vloni jsme byli lídrem a každého válcovali. Teď je to úplně jiná soutěž, a to doslova o sto procent. Pro každého nováčka je první sezona strašně těžká, navíc bývá hodně zlomová. Já však doufám, že my jí zvládneme. Zatím se nám docela daří, i když by to určitě mohlo být i lepší. Musíme zabrat ještě na spoustě věcech.

Frýdečtí trenéři si v posledních zápasech stěžovali na nedisciplinovanost týmu. Právě toto asi bude v Havířově rozhodující…
S tím souhlasím. Pár zápasů jsme kvůli disciplíně nezvládli. Řekl bych, že je to taková nováčkovská daň. Snad to ale půjde stranou a my se budeme věnovat přímo hře. Musíme mít co nejméně vyloučení, jinak to nezvládneme, a to nemluvím jen o Havířovu.

Kdybyste dostal v bráně příležitost, jaký to pro vás bude zápas?
Sami budeme s Jurajem (Šimbochem) čekat na to, s čím trenéři přijdou. Pokud by ta řada přišla na mě, tak do utkání půjdu s tím, že chceme vyhrát jako obvykle a nějaké tlaky si nebudu chtít připouštět. Speciální zápas to pro mě asi bude, na utkání se chystá celá moje rodina a vlastně všichni, co mě znají. Nicméně si chceme odtamtud odvézt tři body.

Proběhnou nějaké hecovačky, přeci jen ve frýdeckém celku je několik hráčů, kteří Havířovem v minulosti také prošli?
Jsme tady s Davidem Klimšou, se kterým jsem tam působil pět let, s Petrem Kankem zase tři sezony. Nějaké hecovačky asi budou probíhat, ale já se budu snažit to nějak nevnímat. Pokud bych šel do brány, bude to pro mě těžký zápas. Musím se tomu stranit a na derby se plně soustředit a připravit.