Po porážce v celkem vyrovnaném utkání v Karlových Varech si havířovští hráči spravili náladu a těžký trip zakončili úspěšně. Cesta domů do Slezska bude jistě veselá.

„To asi trochu ano, ale moc toho veselí tam nebude, ráno jdeme normálně do posilovny,“ pousmál se trenér AZetu Martin Janeček.

Jeho tým každopádně zahájil po repre pauze důležité období „zbytek listopadu – prosinec“ velice dobře. „Já na klucích od rána viděl obrovskou chuť tady v Kladně uspět. Snad to nevyzní arogantně, ale opravdu jsme si věřili, protože jsme tušili, že s naší hrou můžeme uspět,“ poznamenal.

To představovalo oprostit se od chuti hrát s favoritem otevřený hokej, kterým se nechal Havířov unést v předchozím souboji ve Varech (a zle na to doplatil), ale naopak to znamenalo držet se poctivé defenzivy a plnění taktických úkolů směrem dozadu.

A to se povedlo. Havířov bránil výtečně!

„Já vím, že to vypadá na první pohled tak, že jenom bráníme, ale tak to není. Kluci snad již chápou, že nám to přináší úspěch a že poctivým bráněním jen startujeme naši aktivní hru. Ono to spolu souvisí a ty šance před brankou soupeře nám tam postupně vyplavou. Není to nějaká destrukce. Bránění je prostě jen začátek aktivní hry,“ vysvětluje Janeček mužstvu trpělivě herní koncepci.

Proti Rytířům to bylo krásně vidět. „Bránili jsme svědomitě. Kluci navíc cítí vzadu důvěru v podobě brankáře Ondry Bláhy, takže si pak víc dovolí. A do šancí jsme se dostávali právě i díky tomu, že jsme ukázkově přistupovali k plnění defenzivních úkolů a následně se vrhali do brejků. Těch pět branek je jen takový bonus. Dneska nám to tam celkem padalo,“ pochvaloval si Janeček.

Teď si jen přeje, aby se tyto body potvrdili i ve středečním domácím duelu s Přerovem. „Nechceme je znegovat. Z tripu jsme chtěli tři body, máme šest, ale bez potvrzení ztratí na váze a to bychom neradi,“ upozornil Janeček.

Snad Havířovu pomohou i jeho věrní fanoušci. AZ se díky venkovním ziskům opět dostal do nabitého středu tabulky a potřeboval by výš, aby se uklidnil.

Rytíři Kladno – AZ Havířov 1:5 (0:0, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 30. J. Kloz (Machač, P. Hořava) – 25. Kanko (Matai, Gřeš), 27. M. Kalus (Rác), 40. Fronk (Matai), 42. Dudek, 49. M. Kalus (Sikora, Rác). Rozhodčí: Wagner, Jechoutek – Podrazil, Bosák. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. Diváci: 1 719.

Havířov: Bláha – Krisl, Dudek, Puzič, Drtil, R. Havel, Chroboček – Gřeš, Matai, Kanko – Fronk, Rác, Sikora – M. Kalus, Hudeček, Pořízek – Maruna, Illéš, Toman. Trenéři: Janeček a Csabi.