Nejen, že se vyhnuli předkolu, ale hlavně největším favoritům na postup z Chomutova a Českých Budějovic, na něž by v případě postupu z předkola okamžitě narazili.

Havířovští v závěrečném kole dlouhodobé části na vlastním ledě zdolali mocně finišující Jihlavu, která bodovala dvanáctkrát v řadě, ale nakonec skončila po základní části až čtvrtá, protože Kladno přišlo kontumačně o výhru nad Havlíčkovým Brodem vinou neoprávněného startu Patrika Machače a díky výhře v Ústí ji přeskočila ještě Třebíč.

Havířov (v bílém) zdolal Jihlavu a postoupil do čtvrtfinále play-off.

„My jsme se na Jihlavu pečlivě nachystali. Věděli jsme, že musíme vyhrát, pokud chceme ještě bojovat o šestou pozici, ale neměli jsme to ve vlastních rukách. Litoměřice musely prohrát v Budějovicích a to se povedlo. My jsme na hráče ani nekladli nějaké nároky, základní cíl byl postup do play-off, ten jsme si už vybojovali dříve a v tomto duchu jsme také na hráče apelovali. Říkali jsme jim, ať si vyčistí hlavy, že to proti Jihlavě zkusíme a zabojujeme. Tohle je nejlepší možný scénář," radoval se jeden z havířovských trenérů Jan Daneček.

Ale i Jihlava věděla, o co se hraje. „Samozřejmě byli nepříjemní. Ale nepřijeli k nám s nejsilnější sestavou. Chybělo jim pět stabilně hrajících útočníků, což pro nás byla výhoda. Mužstvo si zaslouží pochvalu, jak utkání zvládlo. Ukázalo se, že mít v týmu dva kvalitní hráče z extraligy je nesporná výhoda. Strapáč i Marek Růžička nám hodně pomohli, skvěle zahráli v Litoměřicích, Růžička i proti Jihlavě zařídil nejdůležitější góly," pochvaloval si Daneček.

Havířov se neustále snažil oslabeného soupeře dorazit, vítězný gól zaznamenal v 52. minutě Jiránek, v posledních dvou minutách pak pečetil AZ zasloužené tři body dalšími dvěma trefami. „Dobře to dopadlo. Dostali jsme se do čtvrtfinále, navíc budeme hrát s Třebíčí. I když ono je to vlastně jedno. Kromě Chomutova se dá hrát s každým," uzavřel trenér Daneček.

AZ Havířov – Dukla Jihlava 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 32. Haas (Foltýn), 52. Jiránek (Loskot, Růžička), 58. Růžička (Jiránek), 60. Foltýn (Pechanec) – 11. Harkabus (Zadražil). Rozhodčí: Trombík – Novák, Moravec. Vyloučení: 2:4, navíc Korím (J) 10 min OT. Využití: 1:0. Diváci:
2 251.

Havířov: Matoušek – Bezuška, Lenďák, Krisl, Stuchlík, Ostrčil, Foltýn, Bahounek – Fořt, Strapáč, Tomi – Jakúbek, Šlahař, Maruna – Sztefek, Pechanec, Haas, Jiránek, Loskot, Růžička. Trenéři: Daneček a Potěšil.