Na ledě spolufavorita soutěže přitom nebyli daleko od zisku bodu. Nakonec o výhře Kladna rozhodl v poslední třetině domácí Hajný.

„Škoda, že jsme aspoň ten bod neuhráli. Máme vzadu čtyři mladičké kluky a ti hrají zatím svůj strop. I tak klobouk dolů před nimi, všichni makají a snaží se hrát celoplošný hokej, který jsme si stanovili za cíl," konstatoval kouč Havířova Jiří Režnar.

Zásadní rozdíl viděl v proměňování šancí. „Když se Kladno dostalo do stoprocentní šance, tak ji také proměnilo. My zdaleka ne a tohle se nám děje už několikátý zápas po sobě,“ uznal.

Samotný zápas nabídl stále se lepšící podívanou. První třetina začala zvolna, oba celky si připravily pro soupeře po jednom gólu téměř až „do kuchyně“, lepší hokej se začal hrát až od druhé části, byť v ní paradoxně branka nepadla. Příležitostí bylo však dost, o něco více ale přece jen na straně aktivnějších Rytířů. Ti několikrát ztroskotali na skvělém Bláhovi a zazdili i dlouhou přesilovku pět na tři.

Trest přišel v úvodu poslední části, kdy Cikánek propustil za záda Bednářovo nahození z úhlu a laciná branka značila vyrovnání. Rytíři vzápětí oslabil faul Hajného, ale tým oslabení uhájil a potrestaný borec mu poděkoval nejlepším možným způsobem – po návratu zaskočil ranou z úhlu Bláhu a zápas rozhodl.

„Havířov předvedl solidní výkon, je to spíš vybojované vítězství,“ připustil domácí trenér Jindřich Lidický. Tím narážel na fakt, že mladíci v sestavě AZetu se vhodně adaptují na atraktivní styl, který Režnar své svěřence učí, k jejich smůle však tým nemá výsledky, které zase očekává veřejnost.

Jiří Režnar se ve středu obával, že mladí hráči jeho týmu nezvládnou dva duely proti těžkým soupeřům ve dvou dnech. „Kladno je samozřejmě kvalitní tým, podobný Budějovicím, ale kluci to dnes zvládli. Musíme bojovat dál, jsme na dobré cestě, sráží nás jen koncovka. Snažíme se hrát moderní hokej, před sezonou jsme si dali nějaké cíle a chtěli využít situace, že je soutěž aktuálně nesestupová, což je ideální čas pro to vybudovat z mladých kluků jednolitý, spolehlivě hrající kolektiv, ale ten nevybudujete za měsíc. Tohle trvá někdy i dva roky,“ upozornil.

AZ podal sympatický výkon, na kvalitního soupeře to nestačilo.

Havířov se zkrátka bude muset obrnit trpělivostí, vtip je v tom, že svou naučnou jízdu soutěží bude muset okořenit i nějakými příznivými výsledky, protože prohrávat nebaví ani fanoušky, ani samotné hráče. Nepříznivou sérii se hokejisté budou snažit protrhnout v pondělí doma proti Ústí nad Labem.

Rytíři Kladno – AZ Residomo Havířov 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 17. Vampola (J. Říha, Nash), 20. Vampola (J. Strnad, P. Hořava), 48. Hajný (T. Kaut) – 2. Maruna (Haas), 42. L. Bednář (Maruna). Rozhodčí: Souček, Jechoutek – Bosák, Maštalíř. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 2028.

Havířov: Bláha – Matai, Zdeněk, Bořuta, Chroboček, Rutar, Mrowiec, Ševěček, Macuh – Gřeš, Pořízek, Bambula – R. Veselý, Mastič, Rehuš – Maruna, Haas, L. Bednář – Pawliczek, O. Procházka. Trenér: Režnar.