Už před třemi roky měl David Pastrňák dobře nakročeno k překonání padesátigólové hranice v základní části NHL. K prestižní hranici zbývalo rodákovi z Havířova nastřílet dvě branky ve dvanáctí zápasech. Pak se ale stalo něco nemyslitelného.

AZ Havířov - Hokej Vyškov (II. liga - 2. čtvrtfinále play-off, 24. 3. 2023). V popředí trenér Havířova Jiří Raszka.
Zklamaný trenér Havířova Raszka po vyřazení AZetu: Kvalita rozhodčích je šílená

Koronavirová pandemie uzavřela základní část sezony 2019/2020 a zhatila touhy Pastrňáka. Právě tato zkušenost ale vytvořila z překonání kýžené mety něco ještě o dost silnějšího.

Pastrňák připsal i 600. bod v kariéře

Šestadvacetiletý Pastrňák překonal hranici padesáti zásahů ve 4. minutě utkání proti Carolině, kdy v samostatném úniku překonal Frederika Andersena. Český šikula přispěl k výhře 4:3 po prodloužení i druhou trefou, když se prosadil v přesilovce. „Je to velmi speciální moment. Chtěl bych poděkovat hlavně rodině a svým skvělým spoluhráčům, bez kterých bych to nikdy nedokázal,“ řekl Pastrňák, který si zároveň připsal 600. bod v kariéře NHL.

Českému útočníkovi k této metě stačilo méně zápasů než klubovým legendám – Ray Borque potřeboval 583 zápasů, Bobby Orr 461. „Jsem za něj moc šťastný, je to obrovský talent. Stále bych o něm mohl mluvit jenom v superlativech, spolu s Marchandem a Bergeronem jsou to lídři, kteří mají neuvěřitelný vliv na kabinu,“ vysekl Pastrňákovi poklonu trenér Bostonu Jim Montgomery.

David Pastrňák (vlevo) z Boston Bruins se raduje z gólu, vpravo jeho spoluhráč Tyler Bertuzzi
Pastrňák v NHL poprvé překonal hranici 50 gólů. Jako třetí český hráč v historii

Bruins vyhráli 57. zápas v ročníku a přiblížili se rekordu, o který se dělí Tampa Bay s Detroitem. Oba celky v sezoně vyhrály 62 zápasů.