Orlová zlepšila v posledních zápasech defenzivu. Už nedostává náklepy, soupeři mají naopak velké problémy nějaké šance vůbec proměnit. „Z dobré obrany vše vychází. Hráči nesmí přestat bránit,“ upozorňoval před časem nový kouč Orlů Petr Česlík. „Kolektivní, zodpovědná hra zezadu je základ. V předchozích zápasech jsme byli bohužel schopni sehrát tímto stylem jen jednu nebo dvě třetiny a ne celý zápas. Pak jsme dostáváli zbytečné góly a nebodovali, což byl třeba příklad našeho domácího utkání s Valašským Meziříčím,“ vzpomněl si Petr Česlík.

Orlová se zvedla

Orlovští borci si vzali ponaučení a plně se podřídili záměrům trenéra. Na ledě už nevystupují jako horda splašených maniaků, kteří si bruslí jak chtějí, ale úplně opačně. Pozorně brání, zajišťují se. Pak si dokáží vytvořit i šance, neboť z dobré obranné hry se gólové akce rodí. Ne z náhodných střel či nastřelení do třetiny soupeře. „Kluci v posledních čtyřech zápasech dodržují stanovenou taktiku, navíc jsme zlepšili pohyb. Bruslení se na trénincích hodně věnujeme a je to vidět. Třeba v poslední třetině zápasu v Brně jsme přebrusili i takového soupeře, jakým je Technika,“ těšilo Česlíka. A co hodlá vymyslet na karvinského nováčka? „Byl jsem v neděli na špionáži,“ usmívá se Česlík.

Dvě třetiny zápasu Karviné s Kroměříží viděl tedy nepěkný a neurovnaný hokej. „Teprve v poslední části se kluci z Karviné zvedli a zasloužili si vyhrát. Nastartoval je hodně šťastný druhý gól,“ domnívá se kouč Orlů. Pro derby, což je vždy specifický zápas, toho zřejmě moc vymýšlet nebude. „Ještě více než kdy jindy bude velkou roli hrát bojovnost,“ domnívá se. „Nám se momentálně daří, takže nebudeme nic měnit. Orlovské fanoušky mohu snad jen ujistit, že nebudeme hrát žádného zanďoura a budeme se snažit o útok. Samozřejmě s rozumnou mírou. Naší motivací je vrátit Karviné porážku z prvního vzájemného utkání,“ podotýká trenér orlovského týmu.

Karviná musí změnit styl

Jeho protějšek na karvinské lavičce Josef Halouzka se ukázal být dobrým prorokem, když po sedmi odehraných kolech tvrdil, že Orlová na chvostu tabulky nebude dlouho a že se určitě zvedne. A je to tady. „Samozřejmě. Orlová má zkušený a kvalitní tým, který si v první části jen vybral krizové období. My jsme ho zase měli v posledních pěti, šesti kolech, kdy se nám nedařilo naplno bodovat. Snad jsme to zlomili nedělním vítězstvím nad Kroměříží, i když ruku na srdce – povedený výkon to z naší strany nebyl,“ je si dobře vědom aktuální formy Josef Halouzka.

Zároveň si rovněž uvědomuje, že kádr musí změnit herní styl a vůbec myšlení hráčů, jakým se prezentoval minulou sezonu v přeboru. Je třeba se vyvarovat faulů, nutit se do střelby. Čím vyšší soutěž, tím více se dbá na posuzování nedovolených zákroků. V přeboru se různé háčky, přidržení soupeře holí a podobně tolerovalo, teď hráči poznávají, že se skoro všechno naopak píská. „To je ovšem obecný celosvětový trend, který se zhruba před dvěma lety nastartoval i u nás. Snahou je vymýtit ze hry fauly, bojuje se za čistší hru a hráči se s tím prostě musí naučit žít. Myslím, že nám v tomto ohledu pomáhají kluci z vyšších soutěží, které získáváme na střídavý start. Samozřejmě, že občas to vypadá, že si na ledě s ostaními ještě nerozumí, ale časem se to spraví a naši kluci od nich mohou odkoukat alespoň hru, jaká se produkuje ve vyšších soutěžích,“ domnívá se Halouzka.

„Jinak nám v posledních zápasech nejdou moc přesilovky, na tom musíme zapracovat,“ dodal. Podle karvinského kouče bude dnešní derby hlavně o obranách. „Ve druhé lize platí, že obrany častěji vítězí nad útoky. Je to dáno i tím, že je vždy lepší bořit než tvořit a soupeři zase nedisponují takovým množstvím kvalitních hráčů, kteří by v této soutěži byli schopni dobře organizovanou obranu přelstít,“ míní kouč Karviné. Ten také apeluje na hráče obou mužstev, aby se neuchýlili ke zbytečným zákrokům, které by mohly vést ke zranění. „Doufejme, že bude k vidění hezký zápas a hokejové akce než nějaké šarvátky. V Karviné to oba celky pochopily a dohrálo se bez vážnějších zranění,“ zakončil Halouzka.