Opět půjde o derby klubů, do jejichž názvů se vrátily tradiční značky Baník a AZ. Naposledy se proti sobě kluby s těmito jmenovkami postavily 25. listopadu 1992, ovšem 
v případě Karviné se jednalo o dnešní klub SK Karviná, právoplatného pokračovatele někdejšího Baníku ČSA.

Ten se s Havířovem pod jeho tradičním názvem AZ utkal naposledy v sezoně 1992/93, kdy bojoval společně s AZetem v první lize, jenže po základní části obsadil karvinský klub předposlední 13. místo a musel do skupiny o udržení. V ní také neuspěl (horší už byla jen Mladá Boleslav) a putoval do kvalifikace o setrvání v I. lize. Ani tam se ale Baníku ČSA nedařilo, spadl do druhé ligy a poté už vystupoval pod novým názvem SK Karviná.

Od té doby to šlo s karvinským hokejem víceméně z kopce, už pouze jednou nakouknul do první ligy (na jeden rok v sezoně 1996/97), jinak hrál druhou ligu, krajský přebor či dokonce vůbec.

Před přestěhováním orlovského Plus Oilu do Karviné proti sobě stáli hokejisté Havířova a Karviné naposledy právě v prvoligové sezoně 1996/97 (SK Karviná a HC Havířov).

Fandové jdou 
s Baníkem

Od minulé sezony figurují v Karviné dva hokejové subjekty a právě ten nový (bývalý HC Plus Oil) se vrátil k tradiční značce Baníku, se kterým se ztotožnila většina divácké veřejnosti ve městě, především fanouškovská základna, která před startem sezony na svém webu mimo jiné prohlásila: „Omlouváme se SK, kde začínalo naše hokejové fandovství, ale ničím kladným nás nepřesvědčili. Nemáme pocit, že mají nějakou vizi, aby hokej nejen přežíval jako doposud, ale i ‚vzkvétal'. Jako pokračovatele Baníku ČSA považujeme spíše Baník, jelikož to bereme tak, že toto nástupnictví převzal při roční absenci ‚áčka' Sportovního klubu."

Skutečně se zdá, že fanouškovská základna Baníku se oproti loňsku, kdy klub ve městě zahájil první sezonu jako HC Karviná (Plus Oil), výrazně zvedla a domácí zápasy mají na karvinském zimním stadionu lepší atmosféru. Zasloužili se o to především lidé okolo prezidenta HC Baník Davida Moravce a samozřejmě sami karvinští hokejisté svými kvalitními výkony. Loni skončili druzí v soutěži za vítězným Havířovem a solidně rozjeli i sezonu letošní.

Favoritem dnešního souboje je Havířov. Na tom se shodli oba trenéři. Karvinský Aleš Flašar předvídá, že jeho tým se herně posune kupředu až někdy v prosinci. „Zatím chybí sehranost. Máme úplně nový tým a skládáme se za pochodu. Měsíční skluz v přípravě je také znát. Musíme v tvorbě mančaftu postupovat drobnými krůčky, dali jsme už dohromady obranné dvojice, teď potřebujeme ještě šikovné útočníky. Když to shrnu, potřebujeme nějak přežít říjen a listopad. Souhra dělá v hokeji strašně hodně. Jde to vidět na týmech, které se zatím pohybují vepředu a dělají výsledky. Ti kluci se už dobře znají, kádry těchto týmů jsou delší dobu pohromadě, takže i slabší celky na tom mohou vydělat," konstatuje Flašar.

„Abychom v derby nad Havířovem uspěli, musí být příznivá konstelace hvězd. Havířov má tým, který se dá porazit, ale ne porážet," je si Flašar vedom kvalit soupeře.

Co na to jeho havířovský protějšek Tomáš Potěšil? Role favorita se nezříká. „Prakticky v každém utkání jsme favoritem. Kluci to mají o to těžší, jelikož soupeři, rekrutující se hlavně z našeho kraje, se na nás chtějí o to víc vytáhnout a porazit nás. Svým způsobem je to ale vynikající příprava na rozhodující fázi sezony. Protivníci se na nás nahecují, předvádějí nejlepší hokej a to nutí naše hráče k tomu, aby rovněž předváděli to nejlepší, co v nich je," přidal Potěšil zajímavou myšlenku.

Zápas to pro něj bude podle vlastních slov jako každý jiný. „Já totiž derby loni nezažil, takže to zatím beru tak, že nás čeká těžký zápas proti kvalitnímu soupeři, který ovšem chceme vyhrát. Je mi jasné, že skoro všichni to berou jinak, derby je specifické a já věřím, že se bude hrát i skvělé utkání. Kluci se mezi sebou navzájem dobře znají, sotva můžeme Karvinou něčím překvapit," míní Potěšil.