AZ po zklamání z minulé sezony jasně usiluje o vstup do play-off. V novém modelu soutěže bez předkol to ani jinak nelze. Tomu odpovídalo i letní snažení managementu a nutno podotknout, že papírově se Havířovu podařilo složit silný ofenzivně laděný tým.

„Ofenziva by opravdu měla být naší silnou zbraní. Ale nechceme na obrannou hru rezignovat, z obrany musí vše vycházet. Doufám, že si to kluci uvědomují,“ nabádá trenér Janeček k ostražitosti.

Podobně jako Havířov smýšlí prakticky každý účastník soutěže, proto se dá o první osmičku očekávat tuhý boj. „Chtěli bychom být hlavně naladěni na stejnou vlnu. Celý proces skladby mužstva jsme zahájili už v květnu, postupně se to tříbilo, ale přicházeli další hráči odjinud, takže naším úkolem je sladit všechny na jednu vlnovou délku. Musíme na ledě vystupovat jako jeden organismus,“ burcuje Janeček.

Fanoušci budou znovu oporou svého týmu.Zdroj: Dalibor Sosna

Havířov potěšily dohody s extraligovými kluby z Vítkovic a Olomouce, kádr se dá podle potřeby oživit a posílit. Velkým lákadlem pro fanoušky bude jistě návrat Marka Sikory. Odchovanec Havířova přichází z Přerova, ale extraligové jméno si udělal v Chomutově.

„Marek je přesně ten hráč, který mančaft nejen na ledě, ale i v kabině, usměrňuje. Jsme rádi, že ho tady máme,“ ujistil Janeček, který sám umí na hráče přenést pozitivní energii a hráči, kteří jej poznají, za ním jdou.

Fanoušci si jistě budou i letos hodně užívat rvavý a bojovný styl à la NHL, který je vlastní Marku Kalusovi, ale vyčnívat mohou i mladší borci typu Jakuba Kotaly nebo Radka Pořízka, kteří v budoucnu stejně budou muset převzít role tahounů týmu a oba již naznačili, že toho jsou schopni.

Gólostroj jménem Petr Kanko se přes prázdniny určitě také nezadrhnul a pokud mu bude sekundovat i další dravec Petr Beránek, pak to bude jedině dobře.

Za zmínku pak stojí ještě dvě jména do obrany, kde jsou havířovské stálice, ale zmiňme aspoň herního beka Tomáše Drtila a Rusa Viktora Postnikova. „Tak na toho jsem sám osobně zvědavý. Je to strašně chytrý a kreativní hráč, ideální typ do přesilovek a oslabení. Ne náhodou odehrál v KHL několik desítek zápasů,“ připomněl Janeček jeho starty v Jekatěrinburgu, Novokuzněcku a Magnitogorsku.

Hokejisté chtějí do play-off.Zdroj: Ivo Dudek

Složení jednotlivých formací byl pro Janečka tak trochu oříšek. „V tom útoku je fakt přetlak, takže vybrat čtyři řady, tedy dvanáctku hráčů, kde navíc musí být jeden povinný mladík, to nebude snadné. Budeme to řešit s kolegou vždy před jednotlivým zápasem i s ohledem na soupeře,“ prozradil kouč AZetu.

Pozitivem také je, že domácích víkendových zápasů bude o dost více než loni. Ostatně, skladba soupeřů nahrává atraktivitě soutěže, protože vedle osvědčených jmen typu Kladno, České Budějovice, Slavia, přibyly Karlovy Vary a nováček ze Vsetína. „Věříme, že se nám povede na některé zápasy vyprodat zimák, je to náš cíl. Doufám, že parádní atmosféra bude už na naše úvodní domácí utkání s Českými Budějovicemi. Snad do něj půjdeme s nějakým bodovým vkladem,“ vyjádřil přání Martin Janeček.

Jeho svěřenci vstoupí do sezony sobotním utkáním na Slavii, ve středu je pak čekají rovněž na výjezdu Benátky nad Jizerou. Doma bude AZ hrát až příští sobotu 16. září a hned proti jednomu z favoritů celé soutěže – budějovickému Motoru.