Valaši měli formu jako hrom. Z posledních čtrnácti zápasů prohráli jediný, naposledy doma dokonce roznesli Kladno výsledkem 6:1. To Havířov po parádním vstupu do nového roku tápal a prohrál čtyřikrát v řadě.

V sobotu AZ vybojoval alespoň bod v zápase s Porubou a ve středu doma podruhé v sezoně porazil i Vsetín. „Taková výhra potěší. Od začátku jsme hráli výborně a konečně jsme zase dali více branek,“ připomněl havířovský trenér Jiří Režnar čtyři předešlé zápasy, v nichž jeho svěřenci vstřelili dohromady jen šest gólů.

Havířovští do zápasu vstoupili aktivněji a z první vážné situace udeřil Kotala. Jenže Valaši se rychle vrátili do zápasu. Bláhu zasypali několika střeleckými pokusy a v 11. minutě se v přesilové hře Pechancovou zásluhou dočkali vyrovnání.

První třetina byla ukončena předčasně. Na domácí střídačce se totiž rozbila dvířka, a tak týmy odešly do kabin zhruba v polovině 18. minuty. Ještě předtím měl však na holi gólovku Haas, který se v obrovské příležitosti objevil i po návratu na led. Na Gábu však ani jednou nevyzrál.

AZ měl i další velkou příležitost, jenže dlouhou dvouminutovou přesilovku pět na tři nedokázal využít. „Sehráli jsme ji špatně. Na ledě byli naši nejzkušenější hráči, ale nedařilo se nám soupeře zatlačit,“ komentoval to Režnar. „Říká se, že kdo nevyužije takovou přesilovku, tak nemůže vyhrát. Jsme rádi, že se to dnes nevyplnilo,“ smál se.

Skóre se měnilo až v závěru druhé třetiny, kdy se dokázal prosadit Procházka. Jenže ani tentokrát domácí vedení neudrželi.

Krátce po začátku třetího dějství si totiž Valaši vytvořili velký tlak. Několik šancí domácí obrana ještě přečkala, na krásnou střelu Rudla už ale Bláha nestačil. Do konce třetiny v té době chybělo něco málo přes čtrnáct minut.

Nerozhodné skóre však nevydrželo dlouho a Havířovské poslal znovu do vedení Pořízek. „Vsetín hraje pěkný hokej, proti nim se nám hraje dobře,“ chválil si Režnar spád dnešního zápasu.

Další vyrovnání měl na hokejce produktivní Rob, hvězdu soutěže však vychytal Bláha, který si připsal zřejmě rozhodující zákrok celého utkání.

Vzápětí totiž po kombinaci Maruny s Haasem trefil prázdnou bránu Rehuš a Havířov poprvé v zápase vedl o dvě branky. Hosté v závěru ještě zkoušeli hru bez gólmana, definitivní pojistku však přidal do prázdné klece Gřeš. „Dnes jsme hráli výborně, hodně jsme bruslili a byli jsme disciplinovaní,“ potěšilo trenéra AZetu.

Už v sobotu jede Havířov na led Benátek nad Jizerou. „Klukům se po dnešní výhře ulevilo. Ta šňůra byla nepříjemná. Musíme pokračovat v našem hokeji, nesmíme polevit,“ upozorňuje Režnar.

AZ Havířov – VHK Vsetín 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 4. Kotala (Rehuš, F. Seman), 36. O. Procházka (Dudek), 50. Pořízek (Bambula, Gřeš), 57.Rehuš (Maruna, Haas), 60. Gřeš (Pořízek) – 11. Pechanec, 46. Rudl. Rozhodčí: Fiala, Kašík – Konvička, Gančarčík. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 1624.

Havířov: Bláha – Matai, Chroboček, Staněk, Bořuta, Dudek, Rašner, Mrowiec – Rehuš, F. Seman, Kotala – L. Bednář, Haas, Maruna – Bambula, Pořízek, Gřeš – Pawliczek, R. Veselý, O. Procházka. Trenér: Režnar.