Na prahu nové sezony AZ výrazně omladil svůj kádr, ale to je dobře. Vybral si totiž ideální dobu.

Má před sebou další nesestupovou sezonu ve druhé nejvyšší hokejové soutěži – Chance lize, mimochodem třetí nejnavštěvovanější v Evropě v rámci nižších lig (po druhé švédské a druhé německé), a to znamená, že se může věnovat stavbě nového mužstva.

Již loni začal s podobným projektem (pod názvem Dukla) klub z Litoměřic, ale tady se jedná o výchovu českých hráčů obecně, posbíraných ze všech koutů republiky.

Havířov jde naopak cestou vlastních odchovanců a tedy výchovy talentů z domácích zdrojů. Však také hlásí nejvýraznější omlazení ze všech.

close Kolik radosti zažijí hokejisté Havířova v nové sezoně? info Zdroj: Josef Pintér zoom_in

Podobně jako extraligové Vítkovice, tak i HC AZ Residomo Havířov slaví v tomto roce 90. výročí od založení klubu. S tím je pak spojena řada projektů, které se v Havířově snaží realizovat. Jedním z prvních je výstava v kině Centrum, která připomíná jednotlivé epochy hokeje ve městě, a která bude následně putovat po havířovských školách.

„Z těchto projektů bych rád zmínil takzvanou školní tribunu, kterou na stadionu vytvoříme pro žáky havířovských základních škol a jejich pedagogy, kterým rozdáme lístky a pozveme je na naše domácí zápasy. Školy si mohou připravit nějaké choreografie při povzbuzování, odměnou za ně jim bude dvouhodinovka na ledě s členy našeho A-mužstva,“ prozradil zajímavou motivační novinku pro mladé školáky prezident klubu Jaroslav Mrowiec.

Upozornil, že všem mládežnickým kategoriím budou předány nové dresy s logem připomínajícím 90 let existence klubu.

Havířovský tým na startu nové sezony podpořili i primátorka města Jana Feberová, velká sportovní fanynka, nebo generální ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj, kteří v pozicích generálních partnerů havířovského hokeje vyjádřili klubu svou podporu.

close Hokejisté startují sezonu už tuto sobotu. info Zdroj: Ivan Němeček zoom_in

Věkový průměr 22 let

Co se týká kádru, jak již bylo řečeno, v Havířově přistoupili k výraznému omlazení sestavy. Je totiž čas začlenit do kádru vlastní odchovance a vybudovat perspektivní tým, a to může nějakou dobu trvat. „Vlastních odchovanců máme v kádru dvacet, což je podle mě v lize naprostý unikát,“ nastiňuje manažer Havířova Patrik Rimmel. Dodal, že loňští a předlonští mladíci budou postupně přebírat vůdčí role v mužstvu.

Mladý tým povede nadále trenér Jiří Režnar. „S mladými pracuji rád, i když je to občas o nervy,“ pousmál se. „Ve Znojmě, kde jsem byl naposledy, to bylo naopak, spousta cizinců a zkušených kluků. Myslím, že jdeme dobrou cestou. V přípravě jsme se snažili hrát rychlý, atraktivní hokej, který je spíš vlastní juniorskému věku. O to samé se budeme pokoušet v soutěži, ostatně, když to přeženu, náš tým je taková starší juniorka,“ dodal trefně.

Vždyť věkový průměr mužstva činí 22 let! Nejzkušenější hráči logicky obsadili pozice lídrů sestavy i kabiny. Jan Maruna je kapitánem, Filip Seman s Markem Haasem pak jeho asistenty.

close Ondřej Bláha se vrací do Havířova. info Zdroj: Michal Polák zoom_in

„Je třeba, aby dostávali šanci hráči, kteří si ji zaslouží. Pro klub je lepší, aby hráli sedmnáctiletí osmnáctiletí kluci. Známe je, prošli místní mládežnickou pyramidou a ti nejlepší jsou teď v seniorském týmu,“ přiblížil Režnar.

Dobrým počinem havířovského managementu je určitě příchod gólmana Ondřeje Bláhy, který působil v AZetu určitou dobu už v minulé sezoně a předvedl se ve vynikajícím světle.

Skončil kapitán Krisl

K nejvýznačnějším odchodům před sezonou patří jistě přesun dlouholetého kapitána Jiřího Krisla do sousedního Frýdku-Místku, stejně jako dalších obránců Radka Havla (německý Freiburg) či Tomáše Drtila (Šumperk), z útočníků můžeme zmínit odchody Marka Sikory (Přerov), veterána Petra Kanka (Poruba) a dravého Marka Kaluse (Znojmo).

Mimochodem odchod Krisla znamená, že v kádru AZetu zůstal poslední mohykán, který pamatuje postup Havířova ze druhé ligy před pěti lety, a to právě Jan Maruna.

close Dlouholetá opora Jiří Krisl už v AZetu nepůsobí. info Zdroj: Michal Polák zoom_in

Samozřejmě skončila hostování hráčů z extraligových klubů, za všechny jmenujme vítkovického Vojtěcha Tomiho, který bude nově v Porubě. „Hostování extraligových hráčů budeme nadále využívat, spolupráci máme s Vítkovicemi a Olomoucí. Takto jsme z Olomouce čerstvě získali Tomáše Houdka, a přijít by mohli ještě dva starší hráči právě z Olomouce,“ přiblížil Patrik Rimmel.

K zajímavým příchodům se pak řadí již zmiňovaný Bláha z Českých Budějovic, návraty Haase a Semana, nebo podepsané smlouvy s Radkem Veselým a Branislavem Rehušem.

„Starší hráči typu Rehuše, Semana a spol. by měli do našich mladých řad vnést zkušenosti. Ten bruslivý a aktivní styl hokeje, který jsme v přípravě praktikovali, a který jsem zažil i ve Znojmě, chci s mužstvem hrát i tady, ale potřebují k tomu starší kluky,“ upozornil trenér Režnar.

„Ti totiž s sebou do mužstva přinesou strašně hodně věcí, které se dělají i venku. Pro mladé jsou to cenné zkušenosti, protože nestačí, když jim to na tréninku říkám já sám, oni to musí na vlastní oči vidět a zažít právě od takových starších hráčů, kteří už něčím prošli,“ vysvětlil.

close Jan Maruna je novým kapitánem týmu. info Zdroj: Michal Polák zoom_in

A jak se na novou sezonu těší nový kapitán Jan Maruna? „Těším se hodně. Věřím, že máme kvality na to, abychom se poprali o play-off. Ano, máme mladý tým, ale dnešní hokej se stejně ubírá daleko víc do rychlosti, což by mohla být naše výhoda,“ upozornil Maruna na fakt, že Havířov se snaží prezentovat tímto stylem hokeje.

„Jen musíme mladé ukočírovat, aby na ledě nelítali od ničeho k ničemu. Občas jsou to taková beranidla… Musí dodržovat taktické úkoly,“ doplnil kapitána trenér Režnar.

První zápas sehraje AZ již tuto sobotu na domácím ledě proti Litoměřicím. Začátek je stanoven na 17.30 hodin, stejně jako všechna sobotní domácí utkání v sezoně. Ta středeční (a pondělní) se budou hrávat od 18 hodin.