Změny schválilo vedení svazu. Šestnáct účastníků 1. ligy je rozděleno do dvou skupin, Východ a Západ. V nich se mužstva střetnou čtyřkolově každý s každým (28 zápasů). Dvoukolově doma a venku odehraje každý tým po polovině základní části zápasy i se všemi osmi kluby z druhé skupiny (16 zápasů).

Po skončení základní skupiny bude následovat vyřazovací část, kdy první dva nejlepší celky Východu i Západu budou mít volno. Do 1. kola play-off nastoupí týmy umístěné na 3. až 6. místě. A dál postoupí lepší celek po třech vítězstvích. Ve čtvrtfinále na ně budou čekat odpočívající první a druzí z obou skupin. Čtvrtfinále, semifinále a finále se bude hrát už na čtyři vítězná utkání.

Na druhém pólu tabulky čeká dva nejhorší celky skupiny boj o sestup. Čtyři mužstva se střetnou čtyřkolově každý s každým, přičemž výsledky ze základní části se jim započítávají. „Ještě není rozhodnuto, kolik celků bude sestupovat a jakým stylem se bude hrát případná baráž,“ řekl manažer havířovských Panterů Zdeněk Dobeš. Havířované byli zařazeni do skupiny Východ. Společně s nimi jsou zde Brno, Jihlava, Olomouc, Prostějov, Sareza Ostrava, Šumperk a Třebíč. Skupinu západ tvoří Beroun, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chomutov, Kadaň, Mladá Boleslav, Most a Vrchlabí.

Doplňující a schválené technické normy dále mimo jiné stanovují, že v 1. lize mohou nastoupit pouze čtyři cizinci. Střídavý start hráče z extraligy bude čítat maximálně 26 zápasů. Poté se musí hráč rozhodnout, kde bude do konce soutěžního ročníku působit. Jednalo se i o počtu dvou hlavních rozhodčích na play-off, ale v této otázce nepanoval jednotný a jasný názor, takže rozhodnutí o tomto bodu bylo ještě odloženo.