HC Orlová – HC Uničov 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Nový trenér Petr Česlík našel příčinu neúspěchů mužstva v první části soutěže. „Musíme přestat hrát takový ten hurá hokej,“ pronesl po nedávné domácí porážce s Valašským Meziříčím. Orlová musí podle něj hlavně bránit. „Hra vychází z obrany a my jsme v předešlých zápasech chtěli strhnout vítězství na svou stranu ofenzivními manévry a zapomínali na obranu. Proto jsme dostávali spoustu gólů,“ všiml si kouč Orlů. Jeho tým se tedy v posledních zápasech zařídil podle nové taktiky a hle – na světě je zisk devíti bodů z posledních čtyř utkání, z toho dvě výhry přivezli Orlovští z ledu Nového Jičína a Blanska.

V posledních dvou zápasech inasovali Česlíkovi svěřenci jen dva góly. To také o něčem svědčí. Proti Uničovu vyrukovali na soupeře s podobným cílem. „Kluci hráli velmi zodpovědně, byli jsme si vědomi důležitosti utkání, protože se střetly dva týmy z konce tabulky. Takže jsme znovu vycházeli hlavně ze zajištěné obrany, moc jsme hru neotevírali a vyplatilo se. Tentokrát v utkání nebyly ani žádné krizové pasáže jako třeba v Blansku,“ mnul si ruce Petr Česlík. Bylo to ovšem dáno i kvalitou protivníka. Uničov bude při vší úctě bojovat letos výlučně o přežití. Také druhá část přinesla jen jeden gól a opět do hostující klece.

Střelce Sikoru z první třetiny napodobil Tomášek a Orlová vedla 2:0. Výborný byl znovu brankář Holeš, který si může pochvalovat zlepšení obranné práce celého mužstva. Ve 43. minutě jej sice překonal Cik, ale Orlová soupeři uťala naději na bodový zisk hned za dalších pět minut, když Studený využil přesilovou hru – 3:1. Uničov se nevzdával, bojoval, ale domácí také. Ve vlastním oslabení pak Orlovští zásluhou Potočného pečetili výhru na 4:1. Uničov totiž odvolal brankáře a zkoušel štěstí při hře šesti proti čtyřem. Potočný ale trefil zívající branku soupeře a bylo hotovo. V dosavadním průběhu soutěže se příliš nedaří klíčovým borcům Orlové, čehož si všiml i trenér Česlík.

„Ano, to je pravda. Klíčovým hráčům se moc nedaří a mužstvu jejich góly chybí. V minulých zápasech to ostatní sráželo psychicky dolů, ale teď už je to snad zapomenuto. Poslední výsledky naznačují, že se zvedáme i herně, a tak budeme nadále praktikovat stejnou hru, která nám přináší úspěchy,“ vysvětlil Česlík a upozornil, že ruku v ruce s dobrými výsledky se pochopitelně zvedá i nálada v kabině a sebevědomí hráčů i lídru týmu. „Určitě půjdeme v tabulce ještě nahoru a pak přijdou i zápasy, kdy si budeme moci dovolit i útočnější hru pro diváky. Teď je ale třeba myslet hlavně na dobrou defenzivu. Taktiku budeme přizpůsobovat kvalitám soupeřů i stavu probíhajícího zápasu. Mančaft si vždycky více dovolí, když je na tom bodově dobře. Zatím těch bodů moc nemáme, takže nemůžeme riskovat,“ vysvětlil logicky Česlík.

A jak se jeho tým těší na brněnskou Techniku, na jejíž led Orlová o víkendu zamíří? „Bude to pochopitelně zcela odlišný soupeř než Uničov. Vítězná taktika se ale nemění, takže jedeme do Brna opět se stejnými plány a uvidíme, jak na to soupeř zareaguje. Počítám, že nás domácí podcení, což by nám mohlo vyhovovat,“ předpokládá kouč. Orlová se na Techniku už třese. Naposledy totiž zdolala tohoto nepříjemného soka před dvěma roky, přesněji 28. září 2005. „Je na čase tuto bilanci poopravit,“ usmál se Česlík.

Branky a nahrávky: 4. M. Sikora (Bavlšík) – 1:0, 31. Tomášek (Potočný, Mintěl) – 2:0, 43. Cik (Lehečka, Jurča) – 2:1, 48. Studený (M. Sikora) – 3:1, 60. Potočný – 4:1.

Rozhodčí: Kočí, vyloučení: 9:9, navíc Bavlšík (O.) a Rajnoha (U.) 10 min., využití: 1:0, oslabení: 1:0, diváci: 250.

Orlová: Holeš – Mintěl, Jemelík, Trubka, Balajka, Tluszczik, Bavlšík, Urbánek – Fuks, Kraft, Kotásek – Tomášek, Potočný, Stránský – Kravčík, Studený, M. Sikora.

Trenér: Petr Česlík.