V roce 2009 si zahrál na mistrovství světa juniorů v Ottawě. Tehdejší tým trenéra Marka Sýkory dosáhl na šesté místo, ale v týmu měl hráče, kteří se dokázali prosadit nejen do extraligy či Evropy, ale i do NHL.

Valchař, bývalý spoluhráč Dominika Furcha, Radka Gudase, Tomáše Kundrátka či Vladimíra Růžičky mladšího z národního týmu, je v klubu hvězdou a v Rumunsku se mu natolik líbí, že se rozhodl obléknout jeho národní dres.

„Vše potřebné už jsem splnil. A tak po letošní sezoně můžu jet s rumunským národním týmem na mistrovství světa. Alespoň tak mi to bylo před pár dny řečeno,“ hlásí Valchař, jenž si v roce 2009 zahrál s českou reprezentací na juniorském šampionátu.

Co všechno jste musel splnit, abyste za Rumuny mohl hrát?
Odehrál jsem tady dvě celé sezony a pak jsem doložil pár papírů. Několikrát jsem navštívil notáře a bylo to.

Těšíte se, až obléknete rumunský dres?
Ano, byl to můj cíl.

Jak jste se o zájmu Rumunů dozvěděl?
Chtěli, abych reprezentoval jejich zemi, a já souhlasil. Mě samotného už dříve napadlo, jestli by to bylo možné. Obě strany měly stejnou myšlenku, která se teď mění ve skutečnost.

Už jste se tam zabydlel? Chtěl byste třeba v Rumunsku i zůstat?
Jsem tady třetí sezonu a jsem v zemi spokojený. Nad budoucností však zatím nepřemýšlím. Soustřeďuji se především na hokej.

Letos zažíváte skvělou sezonu. Je vaší nejlepší?
Co se týká hokeje a mého rozvoje, tak rozhodně ano.

V Rumunsku jste zůstal i přes svátky. Domů vás to nelákalo?
To bylo kvůli hokeji. Až do 23. prosince jsme hráli Rumunský pohár a pak jsme zase začali trénovat. Moc volna jsme přes svátky nedostali.

Jak se v Rumunsku slaví Vánoce a jak tam prožívají svátky?
S přítelkyní bydlíme v části Rumunska, kde žijí převážně Maďaři a ti slaví podle maďarských zvyků. Rumunské tradice však říkají, že se dárky rozbalují až 25. prosince ráno, podobně jako v anglosaských zemích. Rumuni mají na Vánoce bohaté jídelní menu, jsou tam zabijačkové hody, kapusta, vánočky, ale i náš oblíbený bramborový salát.