Loňský nováček zahájí soutěž v pondělí 8. září domácím soubojem s Třebíčí. „I letos budeme hospodařit s vyrovnaným rozpočtem dvanácti milionů korun pro celý klub, přičemž během sezony chystáme řadu doprovodných akcí pro děti v klubu, mládež i širokou veřejnost," sdělila Deníku PR manažerka klubu Jana Karasová.

Fanoušky ale bude pochopitelně nejvíce zajímat, jak to bude novému mužstvu šlapat na ledě. „My doufáme, že jsme se poučili z loňska a že naše výkony a výsledky budou hodny účasti v play-off. Systém soutěže se změnil, vlastně kopíruje extraligu, takže i desáté místo zaručuje účast ve vyřazovacích bojích, konkrétně v předkole play-off," informoval na úvod trenér AZetu Jan Daneček.

Kromě hráčské kabiny došlo k jedné změně i na trenérském postu, když trenéra Danečka doplní Tomáš Potěšil, který již v klubu působil. Potěšil vystřídá u A-týmu Stanislava Sztefka a jeho příchodem se trochu pozměnila i hierarchie trenérských postů.

„Ta naše práce se trochu změnila, protože loni jsem já osobně sázel hodně na bojovnost, na srdíčko, které vám někdy nahradí nedostatky v taktice, ale jak vidno, stačilo nám to hlavně na domácí zápasy, kde nás dopředu hnali také diváci. Na ty ostatně budeme spoléhat i v nové sezoně, patří k nejlepším v republice. I díky nim jsme si doma uhrávali potřebné body. Ale ta volnost, kterou jsem klukům dopřával, občas způsobovala, že se nechali stahovat kotoučem a nemysleli tolik na zadní vrátka. Tomáš Potěšil je přesně opačným typem trenéra. Sleduje nové trendy, hodně dbá na taktickou vyzrálost, je spíše zastáncem direktivního hokeje," vysvětluje Daneček.

Samotní hráči se pak budou muset vypořádat s novými rozměry částí hrací plochy. Konkrétně došlo k prodloužení koncových pásem o metr a půl, tedy ke zkrácení středního pásma. Vedení svazu si od tohoto kroku slibuje větší atraktivitu, jelikož hra by se nyní měla více odehrávat v útočné potažmo obranné třetině. Jak ale vnímají změnu hráči, konkrétně služebně nejstarší hokejista Havířova a zároveň kapitán Jiří Krisl?

„Jako tým asi budeme muset obecně přidat v taktických věcech, tohle je jedna z nich. Pro hráče v obraně to bude složitější než pro útočící tým. Bude třeba hodně dobruslovat, stát před bránou, protože třetina bude najednou větší a tudíž zde bude větší prostor ke kombinaci. Útočící tým se s tím asi srovná rychleji než v opačném případě," míní Krisl.

Trenér Daneček s ním souhlasí. „Pokud nějaká věc přináší výhodu, vstřebá ji člověk snáz. Tohle přináší výhodu v případě ofenzivní stránky. Je ale dobře, že se celá záležitost týká všech týmů v soutěži. Každý se s tím bude muset vypořádat, nikdo nezíská navrch nad ostatními tím, že by s touto změnou pracoval už třeba dva roky. Pro všechny je to nové," pokračoval.

Celý článek v tištěném vydání Karvinského a havířovského deníku.