Potvrdili, že na cizích kluzištích se jim daří mnohem víc. „Před pondělním derby s Porubou si asi povinně sedneme do autobusu, pojedeme do Ostravy, na rondlu se otočíme a pojedeme zase zpátky do Havířova, abychom se naladili jakoby na venkovní zápas,“ nabízí vtipný recept, jak prolomit kletbu domácích zápasů, trenér AZetu Jiří Režnar. „Nebo oblékneme naše fanoušky do porubských dresů, aby kluci cítili, že se hraje venku,“ dodal.

Jeho svěřenci si ve Frýdku-Místku počínali jako doma, a to mimo jiné právě i díky havířovským fanouškům, kteří svůj tým vyjeli podpořit v hojném počtu. „Náleží jim velký dík,“ uznal Režnar.

Hattrickem se blýskl Jakub Kotala (rozhovor s ním si můžete přečíst v úterní příloze Deníku), první trefu v novém dresu zaznamenala čerstvá posila z Ruska Dmitrij Žukenov, který je v Havířově na testech.

Havířované vyhráli v Polárce první a poslední třetinu. Konečně začali dávat góly. „To je právě to, co nás v posledních zápasech brzdilo. Když si jen vybavím, kolik jsme toho zahodili proti Litoměřicím, nebo i předtím proti Kladnu…,“ kroutil hlavou Režnar.

Tentokrát se ale střelecké trápení AZetu nekonalo. Naopak, hráčům se dařilo šance proměňovat. „I když jsme tam za stavu 1:3 měli dvě jasné tutovky, které jsme nedali, a soupeř následně snížil na 2:3. To jsem si říkal, aby nás to zase nemrzelo. Naštěstí jsme ovládli třetí třetinu a zaslouženě vyhráli,“ spokojeně rekapituloval Režnar.

Obě mužstva předvedla divákům svižný atraktivní hokej. „Pro oko diváka to byl pěkný zápas. Bruslivý soupeř, hrálo se důrazně, padaly góly. Pro spoustu hráčů to bylo prestižní, chtěli se ukázat. Klasické derby,“ hodnotil Režnar.

Přitom frýdecko-místečtí Rysi se po výměně trenérů neuvěřitelně zvedli a kosili silné soupeře jako Přerov, České Budějovice či Prostějov. Proti AZetu ale narazili, byť se to trochu dalo očekávat, neboť Havířov pokračuje ve vysoce aktivní vzájemné bilanci. Z posledních sedmi zápasů všechny vyhrál!

„Samozřejmě, na Frýdek jsme se pečlivě nachystali, rozebrali si jeho hru. Musím hráče ocenit, že taktiku dodržovali. A konečně dávali góly. Přece jen – vaše hra může vypadat sebelépe, ale když není podpořena góly, výsledek se nedostaví,“ vykládal spokojeně.

Teď jen zbývá se poctivě připravit na derby číslo 2. „Musíme to proti Porubě potvrdit, jinak ty body zbytečně znegujeme,“ uvědomuje si Jiří Režnar před pondělním domácím utkáním.

HC Frýdek-Místek – AZ Residomo Havířov 3:7 (1:3, 1:0, 1:4)

Branky a nahrávky: 18. Martynek (Peterek), 30. Kaukič (Husák), 47. Martynek (Klimša, Bartko) – 1. Kotala (Gřeš, Bořuta), 8. F. Seman (O. Procházka, Rehuš), 12. Cihlář (Maruna, Gřeš), 41. Kotala (Gřeš, R. Veselý), 44. Kotala (Gřeš), 45. Žukenov (Maruna, Chroboček), 49. O. Procházka (Matai, Rehuš). Rozhodčí: Cabák, Ondráček – Gančařík, Konvička. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:4. Diváci: 1590.

Havířov: Bláha – Matai, Chroboček, Bořuta, Mrowiec, Dudek, Kachyňa – Rehuš, F. Seman, O. Procházka – Kotala, R. Veselý, Gřeš – L. Bednář, Žukenov, Maruna – Cihlář, Macuh. Trenér: Režnar.