HC Orlová

Orlovského starousedlíka soutěže mohla před zahájením soutěže těšit skutečnost, že se vůbec podařilo zachovat ve městě mužský hokej. Po finančních trablech a špatném hospodaření bývalého vedení se HC Orlová dostala pod drobnohled městské radnice a najela na úsporný režim hospodaření. Hráčského kádru se problémy až tolik nedotkly. Nový kouč Stanislav Sztefek se svým mužstvem pracoval v přípravě bez ohledu na to, zdali se všechna omezení projeví v odchodu hráčů, či zda bude nová sezona vůbec zahájena. „Nemohli jsme na to myslet, jinak bychom se asi zbláznili,“ pravil k tomu Sztefek. Tým v letním období poctivě pracoval, měl celkem slušné výsledky, ale v nové sezoně se zatím hledá. Nefunguje mu obrana, nefunguje útok.

„Tým zatím nepodrželi gólmani, nejsou takovou oporou jako v minulé sezoně. Bídná koncovka nás sráží dolů psychicky, neproměňujeme jasné šance,“ vyjmenoval hlavní příčiny dosavadního krachu trenér Orlů. Orlová už v minulosti zažila během sezony nepovedené pasáže, ale vždy prokázala charakter a z krize vybředla. Letos ale trvá špatné období už dlouhých 8 týdnů, což je dost. „Každý hráč musí začít u sebe a sám sebe se ptát, jestli dělá pro úspěch týmu vše a ještě něco víc,“ nabízí recept na ukončení bezradnosti Stanislav Sztefek. V minulých dnech Orlová provedla korekuty v sestavě. Je už současný stav hráčského materiálu konečný? „To vám nepovím, neboť stále jednáme s okolními kluby o možnostech střídavých startů a u těchto hráčů se situace mění každým dnem,“ zakončil orlovský trenér.

Vysvědčení: 5

SK Karviná

Karvinský nováček po loňské spanilé jízdě krajským přeborem těžko lapá po dechu. Nový trenér Josef Halouzka u týmu loni sice nebyl, ale je mu jasné, že II. liga se s přeborem nedá absolutně porovnávat. „Všechno je rychlejší, tvrdější, kompaktnější. Je vidět, že v minulé sezoně Karviná v sestavě výhradně s vlastními hráči deklasovala jednoho soupeře za druhým. Letos se mužstvo muselo posílit a stejně horko těžko vyhráváme,“ srovnává neporovnatelné Halouzka. Krásný příklad stávající situaci dal sobotní duel na ledě brněnské Techniky.

Karviná nastoupila ve složení bez posil s týmem, se kterým válcovala soupeře v přeboru. Výsledek? Téměř si neškrtla a inkasovala osmičku. „Druhá liga nám prostě nastavila reálné zrcadlo. Jde to vidět i na příkladu Uničova, který hrál loni s Karvinou v přeboru a ve druhé lize nestíhá,“ poukázal na souputníka Karviné z loňské sezony trenér Halouzka. Rozdíl mezi druhou ligou a přeborem je zkrátka markantní. Karvinští to naštěstí rychle pochopili, nepřestávali pracovat na posílení týmu a dokázali na rozdíl od Orlové vyhrát více zápasů než jen chabé tři.

Těšit ji může i skutečnost, že kromě zápasů v Novém Jičíně a Brně byla všem ostatním vyrovnaným soupeřem. Mužstvo je mladé, schopné se učit progresivním hokejovým trendům, nepostrádá bojovnost ani kvalitu. Až nabere zkušenosti a vydrží tři, čtyři roky spolu, může se stát ozdobou druhé ligy. „Zatím je ale naším cílem udržení v soutěži,“ usmívá se kouč SK, jehož tým je sice psychicky silný, ale občas nevyzrálý, což pramení z věkového složení mužstva. Vždyť věkový průměr je téměř totožný s věkem juniorů – 20,3! Každopádně se může už jen zlepšovat. Velkým problémem je absence kvalitních soutěží juniorů a dorostu, s čímž by měl klub urychleně něco dělat.

Vysvědčení 3-