Mladičká třinecká hokejistka Laura Lerchová (15) si před pár dny se spoluhráčkami z českého nároďáku dovezla z Olympiády dětí a mládeže v Norsku stříbro a skvěle nakročila k reprezentační kariéře. S Karvinou se už připravuje na vrchol domácí klubové scény. O víkendu karvinské hokejistky s Lerchovou v sestavě dvakrát porazily pražskou Slavii.

Lauro, v norském Lillehammeru jste s českým týmem dosáhly na velký úspěch. Jaké jste měly pocity a jaké na to byly ohlasy? Co ti třeba doma řekli rodiče?
Měly jsme s holkama samozřejmě velkou radost. Mohlo být i zlato, ale kdo by se zlobil i za stříbro, že? Je to pěkný úspěch, trenér nám hned po turnaji poděkoval za výkony a radost měli i rodiče doma. Všichni nás chválili.

Kdy ses dozvěděla, že tě čeká taková akce?
Nominaci jsem obdržela na štědrý den, což mě potěšilo. Byl to takový pěkný dárek pod stromeček. Pak jsme měly měsíc a půl do turnaje.

Jaká panovala v Lillehammeru atmosféra? Co organizace turnaje?
Tady musím norské pořadatele pochválit, měli všechno pěkně zařízené a navíc se na zápasy chodilo dívat i hodně lidí. Navštěvoval se nejen hokej, ale i všechny další sporty. Hokejový turnaj byl hodně vyrovnaný, každý porážel každého, takže to pro nás byla i dobrá zkušenost. Jsme rády za jakýkoliv cenný kov.

Jak ses vlastně k hokeji dostala?
Ani nevím, mamka mi říkala, že jsem ho hrála odmala. Zhruba od čtyř let. V rodině ho hrával strejda, začala jsem doma v Třinci v žácích a pak to šlo postupně až do žen za Karvinou.

Děvčata vždy říkají, že s chlapci je hokej úplně jiný, můžeš to potvrdit?
Je to tak, s klukama je to rychlejší. Pak zase na mezinárodní úrovni je to zase o něčem jiném. Ale pomohlo mi, že jsem hrála s klukama, i se staršíma, to je při přechodu do ženského hokeje docela výhoda. Je to tam silovější a rychlejší, člověk tomu lépe přivykne.

Jaké jsou tvé nejbližší hokejové ambice?
Příští rok se hraje mistrovství světa do osmnácti let, což je docela výzva. U toho bych chtěla být. A na klubové úrovni se chceme s holkama v Karviné pokusit o zlato. Loni jsem si už finále vyzkoušela, tak věřím, že to bude i letos.

Celý rozhovor najdete v úterním tištěném vydání Deníku.