To je v kvalitní konkurenci skvělý výsledek. V Lotyšsku se těší turnaj velké oblibě, trvá skoro měsíc napříč všemi věkovými kategoriemi (od U10 po U20) a během té doby se na ledových plochách v Rize vystřídá čtyři a půl tisíce mladých hokejistů!

„My jsme tam strávili pět dní, ale s cestou to byl skoro týden. Jeli jsme autobusem a byla to pořádná patnáctihodinová štreka. Ale vyplatilo se. Pro kluky to byl neskutečný zážitek a navíc konkurence byla opravdu obrovská. Startovali tam Rusové, Švédové, Finové, Švýcaři, Rakušané, domácí Lotyši. V naší kategorii bylo třicet družstev,“ přibližoval trenér hokejistů David Svozil.

Momentka u utkání proti Švédům.Zdroj: AZ Havířov

Ne nadarmo je turnaj označován za největší ve střední Evropě a jezdí na něj renomované týmy i selektované výběry. Malí AZeťáci se bravurně popasovali jak s náročným programem, tak se silnými soupeři a úspěšně si klestili cestu turnajem.

„Hrálo se na sedmi místech v Rize a jejím okolí. My jsme ten program měli dost těžký, rozlosování nám moc nepřálo, takže jsme za zápasy jezdili i třicet kilometrů od hotelu. Zrovna ten čtvrtý den se nám to už sešlo a na tým z toho všeho dolehla únava. Vůbec nám nejely nohy a semifinále se Švédy jsme prohráli. Byla to obrovská škoda, moc jsme chtěli do toho finále,“ přiznal trenér Svozil.

Havířovanům, kteří zastupovali Českou republiku vlastně jako jediný ryze klubový tým, pak nevyšlo ani utkání o třetí místo. I když vedli, nakonec prohráli 2:3. Za předvedené výkony se ale jistě nemusí stydět.

Rodiče fandili, jak to jen šlo.Zdroj: AZ Havířov

Pozadu za hráči nezůstala ani početná skupina rodičů, kteří své děti doprovázeli. „Vytvořili nám obrovskou podporu, fandili v dresech, měli buben. Místní televize si je tam dokonce natáčela,“ smál se Svozil.

Právě rodičům, ale také klubu a kraji, kteří finančně přispěli na účast hokejistů na tomto velkém turnaji, náleží dík. Jen v kvalitní mezinárodní konkurenci mají mladí hokejisté ideální podmínky ke svému dalšímu výkonnostnímu růstu.

Havířovská výprava zavítala i na české velvyslanectví v Rize, kde se jí ujal zástupce velvyslance Vítězslav Schwarz, kterého hokejisté oblékli do azeťáckého dresu.

Turnaj nakonec vyhrál tým HS Riga Lions, který spadá pod místní hokejovou školu. Kromě čtvrtého místa se Havířované umístili také na 6. místě v soutěži slušnosti.

Na českém velvyslanectví v Rize.Zdroj: AZ Havířov 

VÝSLEDKY

Utkání ve skupině

AZ Havířov – HC Nokia Black (Finsko) 4:0 (Csabi 2, Belan, Jung)

AZ Havířov – HC Ogre Juniors (Lotyšsko) 2:0 (Csabi, Svozil)

AZ Havířov – Tordon Orange (Švédsko) 2:1 (Grygar, Csabi)

Osmifinále

AZ Havířov – HC Bulldogs (Rusko) 3:1 (Kubíček, Belan, Kubečka)

Čtvrtfinále

AZ Havířov – Tordon White (Švédsko) 4:1 (Belan 2, Hansel, Grygar)

Semifinále

AZ Havířov – South of Sweden Kings (Švédsko) 1:4 (Kotala)

O 3. místo

AZ Havířov – Pardaugava Riga (Lotyšsko) 2:3 (Csabi, Belan)

Sestava Havířova v Rize: Adam Dybal, Tomáš Maňásek, Aleš Zielinski, Michal Pospíšil (Poruba), Matyáš Mlýnek (Vítkovice), Vojtěch Dybal, Michal Vadovič, René Kubíček, Karel Kotala, Nikolas Kubečka, Daniel Svozil, Jakub Belan, Adam Csabi, Jan Macko, Kryštof Grygar, Samuel Jung, Kristián Šenk, Matěj Kotlán (oba Uničov), Jakub Toma a Tomáš Hansel. Trenéři: David Svozil a Pavel Kubečka, vedoucí družstva: Patrik Macko.