Jeden z lídrů bostonských Medvědů zažívá skvělou sezonu. Svůj klub dostal do bojů o Stanley Cup. Ostatně, osmdesát bodů v základní části plus dalších dvacet v play off, to je Pastrňákova skvostná vizitka a logicky i jeho nejlepší sezona za velkou louží.

Hokejovou radost teď Pastrňák rozdává i českému národu při sledování mistrovství světa z Dánska. S ním v sestavě se český tým neskutečně zvedl a čeká jej čtvrtfinále.

Martin Pala se věnuje výchově sportujících dětí už přes dvacet let.

Málokdo přitom zná českou hvězdu NHL tak dobře, jako Martin Pala.

Spoluzakladatel karvinského hokejbalu si Davida pamatuje už z dob, kdy svého malého synka Martina vodil na tréninky hokeje a současně jej vedl v hokejbalovém klubu HbK Karviná. Tam oba narazili na výjimečný Pastrňákův talent.

Mimochodem – Palův nyní už dospělý syn, český hokejbalový reprezentant, teď válí (spolu s dalším odchovancem Karviné Tomášem Wróbelem) v dresu pražského Kert Parku a bojuje s ním o postup do finále hokejbalové extraligy. Kromě toho byl Martin Pala mladší před dvěma lety i mistrem republiky v ledním hokeji s juniorkou Třince. Vedle bratrů Kovařčíků, Kofroně a dalších dnešních Ocelářů.

Martin Pala mladší, Pastrňákův kamarád.

A jak se ti dva vlastně poznali? „Na hokeji. Mates hrával za Karvinou, David za Havířov. I když hráli proti sobě, padli si do oka, postupně se skamarádili. Byli na jedné vlně. Pak už tedy proti sobě moc nehráli, protože Pasta byl tak dobrý, že hrával spíš za starší družstva, třeba sedmáky. Jen když potřeboval Havířov v pátých třídách vyhrát, tak si vzal Davida zpátky do týmu a on dal tři čtyři góly,“ vybavuje si Martin Pala starší Davida Pastrňáka coby nadaného žáka.

Nejlepší z ročníku 1996

Postupně došlo kamarádství Martina a Davida tak daleko, že mladý Pastrňák trávil spoustu času u rodiny Palových. Měl to totiž spojené s hokejbalem, ke kterému ho Martin přivedl.

„David měl talent i na hokejbal. Viděli jste akci našich hokejistů při prvním gólu proti Francii? Jak Krejčí vyhrál buly na Pastu, který stál za ním a pustil to na bránu? Tak přesně tohle jsme kdysi na hokejbale odkoukali od Zlíňáků a začali to používat. Hráli jsme to už v mladších žácích. Hezky se to Pasta naučil,“ chválí současného tahouna reprezentace Martin Pala starší, povoláním karvinský městský policista.

Na fotografii z roku 2009 je David Pastrňák. Poznáte ho?

Ostatně, Pastrňák po sezoně ledního hokeje jezdil hrát do Karviné hokejbal za kamarádem pravidelně. „Mates si s ním na hřišti rozuměl. Společně máme doma tituly z mladších i starších žáků v hokejbale,“ může se pochlubit Pala, který tento tým vedl.

Už tehdy Pastrňák udivoval výjimečným talentem přizpůsobit se situaci a projít přes obránce. „Pozorovat ho na ledě nebo hokejbalovém hřišti byl zážitek. Nejlepší hráč ročníku 1996, který u nás je,“ má Pala jasno.

Mladý Pastrňák, to byl hyperaktivní člověk. Vlastně pořád je. „Už jako dítě to tak měl nastavené. Znám ho od jedenácti a nezměnil se. Pořád někde hopsal a něco dělal. Ovládá výborně pinec, basket, fotbálek. Samozřejmě hokej i hokejbal. Když byl naposledy u nás, myslíte, že jsme seděli doma a jedli chlebíčky? Ani omylem. Kluci sebrali hokejky a šli na trénink dorostu. Pasta si dokonce navlékl brankářskou výstroj a šel chytat. Věřím tomu, že kdyby nám na mistrovství vypadli všichni tři brankáři, že by se klidně postavil mezi tyče,“ dodává v nadsázce Pala.

Bavič Pastrňák. Vždycky dal gól

Aktivní dítě David Pastrňák se na ledě projevoval jako lídr týmu už v žákovské kategorii. „Nezažil jsem s ním zápas, který by skončil bez branek. Pasta ten gól vždycky dal. Anebo ho alespoň připravil spoluhráči,“ vybavuje si Pala.

Starší žáci Karviné z roku 2011. David Pastrňák leží vpravo s pohárem.

A také byl výborný bavič. „Jeli jsme autobusem z finálového turnaje v Praze, Pasta si vzal mikrofon a komentoval všechny situace, které jsme s klukama během turnaje zažili. Prostě hotový Záruba,“ usmívá se Pala.

I když už Pastrňák vyrostl, jsou stále v kontaktu. „Do Havířova se už tolik nedostane, jeho maminka se přestěhovala do Prahy, ale občas přijede za námi do Karviné. S mladým jdou sportovat. Žádné excesy nebo alkohol. Pasta se vrací rád, je to prostě normální kluk,“ přibližuje Martin Pala.

Právě maminka Marcela Ziembová měla na Davida při výchově velký vliv. Nadstandardní vztahy obě rodiny udržují dál. Palovy děti, hokejbaloví reprezentanti Tereza a Martin, u ní v Praze bydlely, když byly na studiích. „Marcela je skvělá ženská a největší Davidova fanynka. Nevynechá jediný zápas. Však taky když u ní Mates v Praze bydlel, tak v noci vstali a šli se oba koukat na Pastův zápas za Boston. Pevně věřím tomu, že nám ten kluk jednou přiveze ukázat Stanley Cup,“ dodává vážně Pala.

A když ne tento svatý hokejový grál, tak medaili z mistrovství světa určitě. „Podle mě k tomu mají kluci našlápnuto už letos. Pasta si výborně rozumí s Davidem Krejčím. To je člověk, který mu ukázal, jak se pohybovat ve světě NHL, v zákulisí celého toho šoubyznysu. Herně i lidsky si vyhoví. Osobně si myslím, že kdyby oba neměli příslib trenérů, že na mistrovství budou hrát společně, tak do Dánska ani neletí. V Bostonu je rozdělili, zatímco trenér Jandač je dal zase k sobě a vidíte, jak to zatím klape,“ pochvaluje si Pala.

Prohrát s Ruskem? Neexistuje

Palu vůbec nepřekvapilo, že se Pastrňák v nejslavnější lize světa tak prosadil. „Je to prostě v něm. Už v mládí bylo. Navíc je mu pořád teprve jedenadvacet. Všechno chce svůj čas a on se pořád může zlepšovat. Kdo ho sleduje na mistrovství světa, tak musí sám vidět, jakou má radost z hokeje. Jak se tím baví. To penězi nevyvážíte, to už musí v člověku být. Ta přirozená radost ze hry. Proto to dotáhl tak daleko,“ přidává svůj pohled na Pastrňákovu dosavadní kariéru, kterou bedlivě sleduje.

„Zápasy doma ohromně prožíváme. Sousedi vědí své, ale chápou to,“ směje se Pala. „Televize jede na plné pecky, za oknem visí česká vlaječka a fandí se. A když dá Pasta gól, řve se jako na lesy,“ přibližuje Pala rodinnou atmosféru.

Už se zase těší na léto, až se Pastrňák objeví za dveřmi jeho bytu. „S ním je pořád živo. On je strašně soutěživý, nejradši by o něco hrál i v Člověče, nezlob se! Mates je ale podobný, takže se vůbec nedivím tomu, že si tak kápli do noty,“ usmívá se.

I on vidí, jak si Pastrňák hokej vyloženě užívá. „S Krejčím jsou oba tak propojeni, že vědí už dopředu, jak mají situaci sehrát. Mají totožné myšlenkové pochody. Proto jim to taky proti Rusákům tak šlo,“ vrací se Pala k úvodnímu duelu obou bostonských Medvědů na mistrovství.

Právě vítězný zápas s Ruskem i rozhodující Pastrňákův gól jej ohromně potěšily. „Už od osmašedesátého neexistuje víc, než porazit Rusáky. David to ví. Však jsme mu s Matesem nesčetněkrát říkali, že na mistrovství světa může prohrát s kýmkoliv, jen ne s Rusáky,“ uzavírá se smíchem Martin Pala.