Dvacetiletý Pastrňák přijel pomoci národnímu týmu i bez platného kontraktu, záleželo mu na tom, aby byli Češi úspěšní. Po porážce 0:3 od Rusů ale nároďák skončil. Předčasně? Těžko říct. Sám Pastrňák uznal, že mohl týmu pomoci více, než jednou trefou v osmi utkáních.

„Samozřejmě, že to zklamání pořád přetrvává. Takhle brzo jsme přijet nechtěli. Rádi bychom, aby to na palubě letadla bylo hlasitější, ale bohužel nám to nevyšlo a už s tím nic nenaděláme,“ řekl kanonýr Bostonu po příjezdu do Prahy.

Český výběr přitom do Paříže cestoval s odhodláním ukončit čekání na medaili, které trvá od roku 2012. „Jistou medaili nemá nikdy nikdo, ani Kanada. Měli jsme kvalitní tým na to, abychom tam něco uhráli, měli jsme na medaili. Bohužel zápas s Ruskem nám nevyšel, nebyla forma,“ mínil Pastrňák.

Loni v Moskvě na mistrovství světa debutoval. V osmi zápasech si připsal šest bodů za gól a pět asistencí. Letos je z toho pouze bod, ale Pasta na ledě bojoval, strhával pozornost soupeře a vázal na sebe protihráče.

„Nestačilo to. Ono je vždycky co zlepšovat. I když jsme prvních deset minut byli lepší než Rusko, tak jsme prohrávali 0:2. Přitom to mohlo být naopak. Jenže jsme to byli my, kdo nedal gól. Berme to jako dobrou zkušenost pro další léta,“ pravil rodák z Havířova.

Během turnaje se stal terčem kritiky. Od hráče, který stihl v základní části NHL 34 gólů v 75 zápasech, jako kdyby mnozí čekali zázraky. I přes jeho mládí. Kapitán Jakub Voráček se ho však zastal. „Jo, to jsem zaznamenal. Jsem za to rád. Poděkoval jsem Kubovi s tím, že to od něho bylo pěkné,“ řekl Pastrňák.

V nejbližším období plánuje odpočinek. Chce si užít pár týdnů volna, aby nabral síly před novou sezonou. „Dovolenou jsem ještě neplánoval, nečekal jsem, že nám MS skončí tak brzy,“ přiznal Pastrňák.