Na ledě ostravské Poruby a před tristní návštěvou chtěli hokejisté Orlové proti „domácímu" Frýdku-Místku jednoznačně ukořistit tři body. „Už jednou jsme v Ostravě nad Frýdkem vyhráli, takže jsme si věřili. Na druhé straně jsme už po tom náročném programu byli docela unavení. Ještě, že už je konec," oddechl si trenér Orlů Daniel Marosz.

Jeho tým prokázal i přes větší aktivitu Frýdeckých obrovskou vůli po vítězství. „Asi jsme přece jen měli větší motivaci. Frýdek by své postavení nevylepšil, my se potřebovali zachránit. Proto kluci dřeli na krev a já před nimi smekám. V posledních zápasech jsme hráli na pět beků, posledně dokonce na čtyři. Hráči už toho měli plné kecky," přibližoval Marosz.

Důležitým elementem hry je brankář a v případě Orlové to platí dvojnásob. „Jsme rádi, že se konečně uzdravil Ile (jednička David Iláš – pozn. aut.). Ten nás zase neskutečně podržel. Bylo znát, že ho v brance máme," děkoval zkušenému brankáři Marosz.

Ačkoliv Frýdek jeho svěřence v první části výrazně přestřílel 30:14(!), vedli Orli zásluhou Studeného a Vydry 2:1. „Prakticky pořád jsme byli o krok vpředu. Vedli jsme 1:0, 2:1 i 3:2. To kluky povzbuzovalo v úsilí urvat nad Frýdkem poslední potřebné body," pochvaloval si trenér a předseda orlovského klubu v jedné osobě Daniel Marosz.

Kritický okamžik pro Orlovou nastal v závěrečném dějství, kdy domácí zásluhou O. Sluštíka a Gogolky otočili skóre na 4:3.

Studený s Divišem však brzy přispěchali s odpovědí a obětavě hrající Orlová už si kýžené vítězství nenechala vzít, čímž odsoudila k bitvě o udržení dvojici svých nejvážnějších soupeřů Břeclav a Valašské Meziříčí.

„Čeká nás poslední hrací týden. Teď jedeme právě do Břeclavi a konečně si můžeme v klidu zahrát. Konečně nemusíme být pod takovým presem. Hrát pod tlakem z nutnosti bodovat v každém zápase je skutečně neuvěřitelně stresující," ulevilo se Maroszovi a s ním jistě i celému orlovskému týmu, jemuž náleží dík za perně vydřenou záchranu.

HC Frýdek Místek – HC Orlová 4:5 (1:2, 1:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 10. Ovšák (Mach, O. Sluštík), 38. O. Sluštík (Mach, Krutil), 42. O. Sluštík (Krutil), 44. Gogolka (Samiec) – 8. Studený (Zientek), 20. Vydra (Grepl, Studený), 24. Grepl (Studený, Pavliš), 50. Studený (Grepl), 55. Diviš. Rozhodčí: Šutara – Novotný, Šimčík. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 43.

Orlová: Iláš - Štefanka, Sznapka, Hoďa, Zientek, Hegegy, Vydra – Pavliš, Studený, Mráz – Blatoň, Galgonek, Badžo – Szajter, Voznica, Diviš – Plášek, Grepl, Matějíček. Trenér: Daniel Marosz.