„Vedlo nás k tomu několik důvodů, přičemž ten hlavní jsou pochopitelně finance,“ přiznal bez obalu Daniel Marosz, první muž orlovského hokeje.

V uplynulé sezoně „spolkla“ účast Orlové ve druhé lize víc než tři a půl milionu korun. „Když jsme si spočítali všechny náklady a potenciální sponzory, zjistili jsme, že bychom sezonu ve druhé lize finančně nepokryli. Navíc při současném modelu soutěže jsme si to vyhodnotili tak, že pro nás bude kraj přínosnější,“ vysvětlil Marosz.

Orlová se loni do třetí nejvyšší soutěže vrátila po několika letech strávených v krajském přeboru. Orli dlouho čekali na první výhru a ročníkem se víceméně protrápili. V závěru sezony se ale výkony svěřenců Darka Stránského zvedly a Orlová se i za pomoci zkušeného Martina Potočného s přehledem zachránila.

Místní fanoušci čekali, že Orlová bude hrát v příští sezoně ve vyšších patrech tabulky, toho se ale nedočkají. Minimálně ne ve druhé lize.

„Paradoxní je, že na krajskou ligu nám v předchozí sezoně chodilo více diváků, než v té poslední na druhou ligu,“ informoval dále Marosz. Jak si to vysvětluje? „Stojí za tím výsledky, to je jasné,“ přiznává. „V kraji na nás chodilo v průměru 350 lidí, ve druhé lize na kvalitnější soupeře 150 lidí, což je rozdíl. Jenže abyste mohli ve druhé lize hrát lepší partii, musíte si dovolit kvalitnější hráče a ti stojí další peníze. Vždyť my jsme ze vstupného nepokryli za utkání ani náklady na zápas, to znamená rozhodčí, časomíru a podobně. Neustále jsme dopláceli,“ říká předseda HC Orlová.

Aby klub pokryl zápasové výdaje, potřeboval na zimák dostat pět až šest stovek hokejových příznivců. Těch se ale v Orlové nedostává. „Kdepak, kraj pro nás bude v této chvíli mnohem přínosnější, ať už z hlediska financí, tak i z důvodu většího počtu uplatnění našich odchovanců a mladých hráčů. V kraji si budeme moci dovolit postavit do zápasu třeba celou juniorskou pětku. Věřím, že se to u fanoušků setká s příznivou odezvou,“ doufá Marosz.

A upozornil, že i sportovní úroveň krajské soutěže bude slušná. „Krnov, Studénka, Karviná i další týmy mají kvalitu. Budou to plnohodnotná utkání, nehledě na to, že soutěž bude protkána mnoha derby zápasy s Karvinou, Těšínem či Bohumínem, takže pro nás bude atraktivnější než druhá liga,“ zakončil Daniel Marosz.