Finanční situace klubu je v současné chvíli velice slabá. Jak jsme již informovali (v sobotu 9. 6.), klub se potácí v dluzích. V úterý členové výboru HC Orlová po detailnější analýze finanční situace zjistili, že klub dluží různým subjektům částku ve výši 2 miliony 350 tisíc korun. „Jedná se o dřívější pohledávky, některé jsou staré dokonce deset let. Dluží se bývalým trenérům, za dopravu, finančnímu úřadu, za sociální a zdravotní pojištění a v neposlední řadě i firmám, které se podílely na výstavbě VIP salonku v objektu zimního stadionu,“ informoval nový předseda HC Orlová Vítězslav Víteček, jenž je do konce června stále ještě smluvně vázán coby manažer v prvoligovém HC Havířov. Orlovská hokejová legenda Vítězslav Víteček nyní vykonává zároveň i funkci manažera, ovšem zřejmě jen málokdo mu závidí jeho současnou situaci. „Opravdu si nedokážu představit, jak bychom za dva měsíce rychle sehnali více než dva miliony korun, nutných k bezproblémovému fungování klubu v další sezoně,“ smutnil Víteček. Podle něj stojí za současným problémem špatné hospodaření bývalého vedení klubu, ovšem konkrétní nebyl. Bývalý prezident HC Orlová

Vladimír Farana už se ale před týdnem nechal slyšet, že dluhy v Orlové nejsou ničím novým. „My jsme také od bývalého vedení klubu převzali finanční pohledávky,“ pokrčil rameny. On, ani manažer Bochenský a ani trenér Vavrečka už momentáně v klubu nejsou, orlovský hokej tak čeká pro příští sezonu další úkol: sehnat do nejvíce sledovaných funkcí kvalitní pracovníky. Víteček je zatím na nejdůležitější práci v klubu sám. Zásadní otázka, kterou si kladou orlovští hokejoví fanoušci, a to jestli se bude II. liga ve městě hrát i příští sezonu, zatím tedy nebyla zodpovězena, „Ani nemůže. Momentálně se potýkáme s problémem udržení chodu hokejového klubu.

Ten nepředstavuje pouze A-mužstvo, ale hlavně mládežnické týmy,“ upozornil Víteček. V těžké chvíli se ke klubu neotočilo zády město Orlová. Na vymazání dluhu poslalo hokejistům 1 milion 750 tisíc korun, což je část peněz z dlouhodobě smluvně navázané spolupráce. HC Orlová tento krok pomůže, ovšem jen prozatím. „My můžeme jen poděkovat městu, že nás nenechalo na holičkách. Celkový problém tím ale zdaleka vyřešen není. Pořád dlužíme a navíc musíme sehnat rozpočet na další druholigovou sezonu. Bez toho těžko můžeme normálně fungovat,“ míní Víteček. Příští týden, konkrétně ve středu, se koná městské zastupitelstvo, na kterém se ožehavá otázka ohledně dalšího fungování klubu bude dále řešit. „My budeme apelovat na město, aby nám pomohlo dalšími dotacemi. Je smutné, že jediným, kdo nám vlastně pomáhá, je právě město Orlová, a my po něm přesto musíme žádat další peníze. Jiné východisko než opětovnou pomoc města však nevidím,“ dodal nový prezident HC Orlová.

Starosta Orlové Jiří Michalík je momentálně ve Švýcarsku, přesto se odtamtud k této problematice ochotně vyjádřil. „Nemám detailnější informace o tom, jestli už klub od nás dostal splátku na pokrytí dluhu. Jsem totiž teď v zahraničí, ale vím, že tento návrh existoval. My jsme považovali za důležité podat klubu v úvodní fázi pomocnou ruku, neboť hokej je v Orlové fenoménem. Vyřešili jsme to urychlením platby z dotace, které od města klub pravidelně dostává. Ovšem jestli si někdo myslí, že město bude automaticky likvidovat dluhy hokejového klubu, je na omylu,“ zdvihl varovně prst. Částka, kterou klub dluží, totiž není podle starosty Michalíka zanedbatelná. „Určitě to nefunguje tak, že jakmile si nějaký sportovní subjekt, v tomto případě hokejový klub, nadělá dluhy, my je budeme automaticky splácet. Město žádné pohledávky nemá, ty má HC Orlová a především on musí situaci řešit. Dali jsme klubu za úkol vypracovat několik variant jeho dalšího fungování a hlavně snížení ekonomických nákladů. Peníze klubu pošleme až na základě této analýzy, kterou se bude městské zastupitelstvo v nejbližší době zabývat,“ zachoval se logicky Jiří Michalík. Současného starostu Michalíka spíše zaráží, že informace o zadlužení hokejového klubu prosákly na povrch až nyní. „Za vedení pana Farany snad v klubu ani nějaké kontroly neprobíhaly, jinak by se zjistilo, že klub je zadlužen,“ myslí si Michalík, který toto považuje za velkou chybu.

Bývalý prezident HC Orlová a zároveň i starosta města Vladimír Farana ovšem tvrdí, že pan Michalík nebyl zřejmě informován. „Kontroly hospodaření klubu probíhaly a o dluzích v hokeji se vědělo. My jsme neměli důvod něco zatajovat. Město si kontrolovalo čerpání dotace a pokaždé konstatovalo, že je vše v souladu s pravidly. Velice mě mrzí, že se to nyní ventiluje tímto způsobem a za vším se hledá viník, kterým mám být já. Znovu ale opakuji, že jsme měli vždy řádné hospodaření, každý rok jsme prováděli audit a předkládali městu faktury. Město určitě informováno o tomto problému bylo,“ konstatoval bývalý šéf hokeje Farana. Ten se v klubu pohyboval více než deset let, z toho osm byl jeho předsedou. „Za chybu považuji tu nešťastnou výstavbu VIP salonku, na kterou jsme měli nasmlouvané sponzory, ale ti bohužel nedodrželi to, k čemu se zavázali. Alespoň prozatím. Já určitě budu osobně usilovat o to, aby se to dořešilo, protože nechci, aby s mým jménem byly nějak spojovány dluhy, týkající se tohoto projektu. Ostatně – VIP salonek by neměl být chápan jako pouze hokejová záležitost, to jsou prostory, sloužící k reprezentaci města a všem subjektům, které se ve sportovním areálu nacházejí, jsou k dispozici,“ upozornil Farana.