Přestože dvaadvacetiletý útočník chyběl kvůli zranění šestnáct zápasů, překonal svou loňskou úžasnou sezonu, co se gólů i bodů týče. Pokud by vydržel zdravý, mohl reálně atakovat magické mety padesáti branek a sta bodů. Jeho 81 zápisů do statistik i tak stačilo na nejlepší třicítku v rámci celé soutěže.

Společně s Jakubem Voráčkem je jediným Čechem, kterému se za posledních deset let povedlo překonat hranici osmdesáti bodů, a navíc hned dvakrát. Potřetí v řadě pak nastřílel více než třicet gólů. Když nepočítáme Jágra, povedl se tento počin naposledy Petru Klímovi v osmdesátých letech.

„Když budete listovat kronikami, v 90. letech a na počátku tisicíletí uvidíte Jágra. A po něm Pastrňáka. Nesrovnával bych je, každý má svou vlastní kategorii. Nikdo se jim každopádně nepřibližuje,“ prohlásil právě Klíma pro web NHL.

Chemie s Kanaďany

InfografikaOblíbenému „Pastovi“ je přitom stále teprve dvaadvacet. To vše ukazuje jeho výjimečnost a zároveň potenciál, že své výkony bude ještě vylepšovat.

„Vždycky byl šikovný, ale přes léto hodně pracuje a neskutečně vylepšil střelbu. Věří si. Když všechny tyto vlastnosti sebevědomí, střelu a dovednosti dáte dohromady, pak je těžké ho zastavit,“ řekl další hvězdný Čech z Boston Bruins David Krejčí.

Rodák z Havířova těží z chemie, která vznikla mezi ním a kanadskými parťáky Bradem Marchandem a Patricem Bergeronem. I oni si letos vylepšili svá kariérní maxima. Mladík po jejich boku díky nim hraje stále lépe, platí to však i obráceně.

„Jakmile jim to začalo klapat, bylo těžké dát je od sebe. Díky Bergeronovi se navíc zlepšil v defenzivě,“ zmínil trenér Bruce Cassidy.

Čeští fanoušci tak opět mají v NHL hokejistu, na kterého mohou upírat zrak a v příštích letech sledovat třeba i Pastrňákův boj o individuální trofeje. Proč by ne? Už teď je přeci superstar.