V pouhých osmnácti letech nahlédl v dresu Bostonu do nejslavnější ligy světa a dokázal se v ní prosadit. Věří, že svou šanci už nepustí, a proto tvrdě pracuje na „domácím úkolu“ v podobě nabrání svalové hmoty, který od vedení Bruins dostal.

„Za ten rok se toho stalo hodně. Na farmě jsem měl chvíle, kdy jsem uvažoval o návratu do Švédska. A pak bylo něco neuvěřitelného, když jsem vešel do kabiny Bostonu,“ vzpomínal Pastrňák na těžké chvíle, které koncem listopadu nahradila euforie. „Jen škoda, že nám nevyšlo play off, o které jsme přišli až v samém závěru,“ zalitoval.

Po osobní stránce může být spokojen. Nastoupil do 46 zápasů a připsal si v nich 27 bodů za 10 branek a 17 asistencí. Když v lednu proti Philadelphii poprvé ve slavné lize skóroval, stihl rovnou přidat i druhou trefu a málem dal hattrick. Jakožto nejmladší hráč celé ligy se i díky tomu dočkal ceny fanoušků pro překvapení sezony.

„Dobře se to poslouchalo, jak všichni říkali, že jsem byl nejmladší hráč NHL. To se nestane každému. Strašně mi to pomohlo na psychice. Fanoušci si mě tam i docela oblíbili, za což jsem byl hrozně rád. Pomůže vám to všechno stoprocentně i ve hře,“ připomněl dnes už devatenáctiletý Pastrňák.

Vstřebával výrazné prožitky, ale při své premiéře prý až tolik nervózní nebyl. „Byla tam malá nervozita, ale starší kluci mi pomohli. Pořád dokola mi vykládali, že to je jeden zápas a já nemám co ztratit. Měl jsem tam navíc i Davida Krejčího, který mi strašně pomohl. Ale i Zdeno Chára, Milan Lucic nebo další kluci byli fajn,“ ocenil havířovský rodák hvězdné spoluhráče.

Z tradičních výstupních pohovorů po sezoně ví, co by měl přes léto nejvíce zlepšit a na čem nejvíce zapracovat, aby přijel na příští sezonu připravený. „Konkrétně by rádi, abych zesílil, alespoň kilo až dvě svalové hmoty navrch. A můj kondiční trenér z Prahy je v kontaktu s naším trenérem, takže si mohou přesně říci, co a jak,“ přiblížil Pastrňák.

Za sebou už má po volnu první týden tréninku. „Byl jsem si v Turecku u moře odpočinout, ale teď už trénuju a mám obrovskou motivaci. Strašně rád už zase něco dělám. Jsem pětkrát v týdnu v posilovně a zkouším chodit už i na led, pomalu se do toho dostávám,“ přiblížil Pastrňák.

Zvěsti o tom, že druhá sezona bývá v NHL pro hráče nejkritičtější, dobře zná. Vpřed ho však žene už jen touha po tom, aby se vůbec udržel v prvním týmu, je pro něho motivací navíc. „Jdu do toho úplně stejně jako minulý rok. O ničem nepřemýšlím a trénuju každý den naplno,“ uzavřel Pastrňák, který se bude před odjezdem do zámoří chvíli připravovat i s prvoligovým týmem Havířova.