„Hokejbal jsem hrával asi čtyři roky, kromě loňského léta, kdy na to nebyl z nějakého důvodu čas. Hodně se tam běhá, nevidím na tom nic špatného. Dobře jsem si zatrénoval,“ řekl Pastrňák novinářům na srazu národního týmu ve Znojmě.

„Nic jsem nedal. Byl jsem mínus jedna," pousmál se nad dotazem na svoji bilanci, v duelu jen nastřelil dvě tyčky. „Mám tam spoustu kamarádů. Vždycky si ho rád zahraju. Je to super sport a výborná příprava v létě na zimu,“ uvedl Pastrňák. Zranění se nebál. „Hokejbal je skoro bezkontaktní sport,“ řekl.

Devatenáctiletý útočník je aktuálně jednou ze čtyř českých posil z NHL. Boston ho uvolnil bez problémů. „Musel jsem jen projít zdravotní prohlídkou, což se mi naštěstí podařilo. V sezoně jsem pár zranění měl, takže jsem rád, že jsem zdravý a můžu si splnit svůj sen. Vždycky jsem si přál hrát za nároďák,“ prohlásil Pastrňák.

Rodák z Havířova by se měl stát jedním z mála českých hokejistů, kteří se v jedné sezoně představí na juniorském i seniorském MS. Na přelomu roku startoval na šampionátu dvacítek ve Finsku. „Tady budou zkušení hráči, to nejlepší z Evropy, z Ameriky. Bude to velká výzva a moc se na to těším,“ řekl Pastrňák, který naváže například na Tomáše Hertla, Jiřího Hudlera, Milana Michálka nebo Jaromíra Jágra,

Premiérový start za seniorský výběr si připíše ve středu ve Znojmě v utkání se Švédskem. „Jestli budu nervózní? To nevím, to je spíš otázka na zítra. Zatím nic nepociťuju. Jsem plný očekávání, těším se na trénink, na zápas. Bude to něco nového, velká zkušenost,“ podotkl útočník, který se do NHL prosadil již v minulé sezoně.

Trenér Vladimír Vůjtek zařadil Pastrňáka do elitní formace s kapitánem Tomášem Plekancem a Romanem Červenkou. „S kým budu hrát v lajně, je rozhodnutí trenéra. Já se budu snažit udělat svoji práci a co nejvíc pro tým," uvedl Pastrňák. Předpokládá, že bude chvilku trvat, než se adaptuje na velké evropské kluziště. "Přece jen je to trochu jiný hokej. Snad si na to zvyknu rychle,“ řekl.