Útočník Bostonu vyhrál s náskokem 107 bodů před Jakubem Voráčkem z Philadelphie a třetím spoluhráčem z Bruins Davidem Krejčím. Nejlepším juniorem se stal Martin Nečas.

Zatímco loni havířovský odchovanec porazil Voráčka jen o 49 bodů, letos v anketě, v níž svými hlasy rozhodují zástupci Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), extraligoví a reprezentační trenéři a sportovní novináři, triumfoval zcela jasně. Voráčka za sebou nechal o 107 bodů.

„Je to velká čest obhájit tuto trofej. Když se podívám, kolik skvělých hráčů se o ni letos ucházelo… Chtěl bych poděkovat mamince, bráchovi a babičkám. Bez nich bych to nedokázal,“ prohlásil Pastrňák, když v pražském Fóru Karlín přebíral 25 kilogramů těžkou trofej.

Navázal tak na rekordmana ankety Jaromíra Jágra (dvanáct prvenství), který dosud jako poslední hráč dokázal své prvenství v anketě obhájit. Letos však Jágr nezískal ani jeden hlas. Šestačtyřicetiletý hráč doplatil na nevydařenou sezonu, kterou začínal v dresu Calgary a končil v prvoligovém Kladně.

Pastrňák má za sebou čtvrtou sezonu ve slovutné NHL, kde si vytvořil nová maxima. V 82 zápasech si připsal 80 bodů za 35 branek a 45 asistencí. V play off ve 12 duelech nasbíral 20 bodů za šest gólů a 14 přihrávek.

„Jako týmu se nám dařilo. Došli jsme o kolo dál než loni,“ připomněl Pastrňák vypadnutí s Tampou Bay 1:4 na zápasy. Loni vypadl Boston hned na startu play off s Ottawou 2:4 na zápasy. „Měli jsme dobrou základní část, v play off vyřadili Toronto. Když se týmu daří, je pak jednodušší vyskočit,“ mínil Pastrňák.

Kvitoval, že je zase o rok zkušenější. „Mám za sebou rok trénování, ať to beru z jakéhokoliv pohledu, vždycky skončím u toho, že jsem o rok starší a zkušenější. To je v hokeji strašně důležité. Pak lépe víte, jak se chovat v kritických situacích,“ vykládal dvojnásobný držitel Zlaté hokejky.

Dovrší za rok vítězný hattrick?. „K tomu je ještě dlouhá cesta. Nejdůležitější je samozřejmě zdraví. Kdybych letos neodehrál všech 82 zápasů základní části, nemohl bych být tak produktivní. Takže doufám, že vydrží hlavně zdraví,“ přeje si Pastrňák.