Útočníka Bostonu ještě nepřebolela finálová porážka v klíčovém sedmém utkání závěrečné bitvy o Stanley Cup proti St. Louis. Třiadvacetiletý havířovský rodák ji jakožto nejhorší prohru kariéry ani po pěti dnech zdaleka nevstřebal.

Pastrňák se stal po Jaromíru Jágrovi teprve druhým hokejistou za 51 ročníků ankety, který uspěl třikrát za sebou. „Je to pro mě čest a moc si toho vážím, to je jasné. Postupem času si toho budu vážit ještě o něco víc. Moje srdce je teď ale pořád ještě zlomené ze sezony a je pro mě těžké si to užít, i když je to velká čest,“ řekl na tiskové konferenci obávaný kanonýr.

Ilustrační foto.
Záchranáři zasahovali na Karvinsku u dalšího tonutí a úrazu při koupání

Vzpomínky na ztracené finále vytěsňuje z hlavy jen těžko. „Je to stoprocentně nejhorší porážka, kterou jsem dosud v kariéře zažil. Bolí to moc a bude to bolet do konce života. Těžko se to polyká. Raději bych tady seděl se Stanley Cupem,“ přiznal Pastrňák.

„Jakmile má vaše hlava nějakou myšlenku na hokej, vidíte poslední vteřiny toho zápasu. A moc to bolí. Nikdy nevíte, kdy bude další šance, abyste si tam zase mohl zahrát. Individuální ceny k hokeji patří, je to motivace, ale raději bych měl tu týmovou trofej. Kdybych hrál tenis, možná bych byl spokojený, ale hokej je týmový sport,“ dodal Pastrňák.

Havířov se rozloučil s divizí výhrou.
Výhra na závěr. Havířov se rozloučil úspěšnou sérií

Zranění ruky

Pondělního slavnostního vyhlášení ankety se nestihl zúčastnit, přiletěl teprve v úterý. „Byl bych tam samozřejmě rád už v pondělí a užil si večer s klukama, ale bylo to vše docela narychlo a jsem rád, že jsem dorazil alespoň dneska, protože ta sezona byla dlouhá a já chtěl dorazit co nejdřív. Takhle si to alespoň mamka vyzkoušela na pódiu,“ pousmál se včera Pastrňák, jehož na slavnostním vyhlášení nahradila matka Marcela.

Velmi zdařilý ročník má za sebou i Tomáš Hertl ze San Jose, který skončil v anketě druhý. „Měl super sezonu a celkově tým Sharks táhl. Odehrál důležité minuty jak v přesilovkách, tak i v oslabeních a hře pět na pět. Jsem za něj rád, že měl tak dobrou sezonu. Věřím, že příští rok bude ještě lepší,“ uvedl Pastrňák.

Martin Galia se v brance pohybuje jako pavouk. Je téměř všude, i díky němu si Češi znovu zahrají na evropském šampionátu.
Házenkář roku Martin Galia věnoval ocenění zesnulé mamince: Byla by na mě pyšná

V gólově (38) a bodově nejlepší sezoně (81) kariéry mohl dosáhnout ještě lepších čísel, nebýt nešťastného zranění palce levé ruky. Možná by jinak stihl v základní části pokořit i magickou hranici 50 gólů.

„Bylo to v zimě, když jsem šel z týmové večeře se sponzory. Jak tam byl všude sníh, uklouzl jsem na obrubníku a celou vahou jsem spadl na svou levou ruku. Zranění k hokeji patří, tady byla smůla, že jsem se zranil mimo led. Samozřejmě ty góly chci dávat. Právě touto cestou pomáhám týmu nejvíc. Myslím, že jsem se ale celkově zlepšil na obou koncích kluziště. A chci se zlepšovat a makat dál,“ zdůraznil Pastrňák.

Petrovice (zelenkavé dresy) si dojely v posledním kole krajského přeboru pro debakl do Polanky.
Lokomotiva dostala pořádnou nakládačku

Palec se pak znovu ozval při samotném play off. „Když jsem se vrátil, tak to bylo v pohodě. Ale pak ve druhém kole proti Columbusu jsem do toho dostal hokejkou a pak už to nebylo úplně stejné. Ale na druhou stranu - Zdenda (Chára) hrál se zlomenou čelistí. K hokeji to patří. Trošku mě to omezovalo, ale když hrajete hokej a máte šanci hrát, vždycky se budete snažit odehrát zápas co nejlíp,“ konstatoval.

Chárův přístup byl motivací i pro ostatní. „Je to obrovský bojovník. A ta zlomená čelist byla taková tečka za tím vším, s čím hrál. Ale je to náš lídr a správný kapitán. Byla to motivace pro nás ostatní, že cokoliv vás bolí, tak se zakousnete a jdete dál i přes zranění,“ uvedl bostonský útočník.

Plány na léto

Výstupní pohovory v Bostonu byly hodně rychlé. „Je těžké hledat slova dva dny po posledním prohraném zápase sezony a nejtěžší porážce. Byli jsme všichni smutní, ale musíme se dát do pořádku a připravit se na další sezonu,“ podotkl Pastrňák.

Datyně na závěr krajského přeboru prohrály.
Beneš se s Datyněmi loučil porážkou v Krnově

Budou v ní Bruins podobně silní jako v té uplynulé? „Měli jsme neskutečnou partu, která držela celou sezonu. A v hokeji je tohle to nejdůležitější. Strašně jsme si to užívali. Všichni víme, že tu dobrou partu nenajdete vždycky. Doufejme, že udržíme jádro pohromadě a budeme moct spoléhat na tu partu i příští rok,“ přál si Pastrňák.

Plány na léto zatím neměl. „Příští týden pojedu na nadaci Kuby Voráčka, ale to je tak jediné jisté v nejbližší době. Potřebuju si každopádně vyčistit hlavu. Odmalička hraju rád jiné sporty, tenis, fotbal, golf, mám pak myšlenky jinde než na hokeji. Je důležité, abych si teď za ty tři až čtyři týdny volna tu hlavu vypnul. Takže vedle toho kamarádi, rodina a možná nějaká dovolená,“ nastínil Pastrňák své plány.

Bohumínský Jakub Padých se gólově prosadil i v posledním kole divize.
Bohumín vydřel výhru proti poslednímu Ústí

Těšíňané si na závěr přeboru zastříleli.
Vítězná tečka. Těšín dal Brušperku šest branek