Ten nováčkovský mu totiž vypršel. To mu však cestu na šampionát ve Francii a Německu nezhatí. „Dohodneme se s agentem hráče, a i s ohledem na možnost, jakou smlouvu by mohl podepsat, jej pojistíme. U Davida se dá například odhadovat, že by mohl podepsat šestiletou smlouvu na šest milionů dolarů ročně nebo krátkodobou dvouletou smlouvu," řekl sportovní manažer ČSLH Jan Černý.

Pokud se všechny strany dohodnou, že Pastrňákovi pojistí šestiletou smlouvu za celkem 36 miliónů dolarů pro případ vážného zranění znamenajícího pro něj konec kariéry, pojišťovali by však jen zdaněný příjem z případného kontraktu. „V Bostonu jsou daně 45 až 47 procent, takže se můžeme například s agentem domluvit, že pro případ, že už nikdy nebude hrát hokej, jej pojistíme na 25 miliónů dolarů. Tady jsme schopni uspořit," vysvětlil Černý.

Vedle Pastrňáka ČSLH momentálně řeší i speciální pojištění Michala Kempného a Jakuba Kindla, kteří jsou také bez smluv. Připojišťují se však i hráči, kteří kontrakty v NHL mají, a to dle jejich výše. Vedení NHL to totiž vyžaduje a Mezinárodní hokejová federace (IIHF) na každého hráče přispívá částkou 20 000 dolarů.

Dvacetiletý Pastrňák loni v Moskvě na mistrovství světa debutoval a v osmi zápasech si připsal šest bodů za gól a pět asistencí. Nechyběl ani na zářijovém Světovém poháru v Torontu, kde ve třech duelech nebodoval. Celkem má na kontě v dresu české reprezentace 17 utkání a osm bodů za dvě branky a šest asistencí.

Odchovanec Havířova má za sebou nejlepší sezonu v NHL, kde nastupoval třetím rokem. V základní části si připsal v 75 zápasech 70 bodů a zařadil se celkově na 18. místo produktivity.

S 34 brankami byl mezi kanonýry desátý. V play off nasbíral čtyři body za dva góly a stejný počet asistencí.

V NHL Pastrňák sehrál celkem 172 utkání a na kontě má 123 bodů (59+64).

Pro start na světovém šampionátu se rozhodl i přesto, že mu po této sezoně končí tříletý nováčkovský kontrakt se základním ročním příjmem 925 tisíc dolarů a bude jednat s Bruins o nové smlouvě.