Jednadvacetiletý kanonýr Bostonu předčil v 49. ročníku ankety o 49 bodů druhého Jakuba Voráčka z Philadelphie. Pětačtyřicetiletý Jaromír Jágr, loňský vítěz a rekordman s 12 triumfy, skončil osmý.

Pastrňák ovládl anketu s 598 body třetí kolo hlasování, v kterém se od nuly hodnotí nejlepší desítka hráčů po druhé části. Přiblížil se mu jen Voráček.

„Když to vyhrál před dvěma lety Kuba Voráček, tak jsem si říkal, že by bylo pěkné tu Zlatou hokejku někdy vyhrát. A je to tady, ten čas strašně letí. Je to obrovská čest. Nečekal jsem to, ale jsem za to moc rád,“ přiznal Pastrňák na vyhlášení.

Že to nečekal, mu ale nikdo nevěřil. Pastrňák prožil výbornou sezonu. Na startu NHL dokonce soutěžil v počtu gólů s hvězdným Crosbym. Nakonec nastřádal v základní části 70 bodů za 34 branek a 36 asistencí. Odehrál 75 utkání. Byl tak nejlepším střelcem i nejproduktivnějším hráčem mezi Čechy v NHL. V play off zaznamenal v šesti duelech čtyři body za dvě branky a stejný počet přihrávek.

V čem tkvěla tak výrazná proměna oproti předchozímu roku? „To kdybych věděl, tak to dělám každou sezonu. Asi v tom, že jsem si užíval každou minutu na ledě, měl jsem takovou tu svoji pohodičku, z toho to plynulo. Trenéři mi dávali důvěru, nechali mě hrát to svoje a dopadlo to takto,“ popisoval Pastrňák veleúspěšnou sezonu.

Vyzdvihl i přínos spoluhráčů. „Těžil jsem z toho, že jsem měl vedle sebe hvězdné hráče Krejčího, Marchanda či Bergerona. Bylo jedno, s kým jsem zrovna byl v lajně, pořád jsme bodovali a vytvářeli si šance. Byla to vedle nich zábava,“ komentoval rodák z Havířova svůj produktivní ročník v NHL.

Davidu Krejčímu speciálně poděkoval. „Když jsem do Bostonu přišel, on se mě ujal, všechno mi ukázal. Teď už jsme jedni z nejlepších kamarádů, ale on je můj idol a já k němu vzhlížel. Pořád má v NHL odehráno deset jedenáct sezon, já jsem teprve na startu, takže si ani nedovolím říct, že bych ho tímto úspěchem ve Zlaté hokejce přeskočil. Je tady spousta hráčů, kteří toho dokázali víc než já a já se musím ještě pořád zlepšovat,“ zůstal Pastrňák i po triumfu v prestižní anketě skromný.

A to přesto, že se stal nejmladším vítězem Zlaté hokejky v její historii. Dosavadní rekord drželi Dominik Hašek a Miloš Holaň, kteří v anketě triumfovali jako dvaadvacetiletí.