Jedničkou draftu pro rok 2014 se stal kanadský obránce Aaron Ekblad, kterého si vybrala Florida. V prvním kole se dostalo i na dva Čechy. Ze třinácté pozice byl vybrán Jakub Vrána Washingtonem, z pětadvacáté pozice pak další ofenzivní talent David Pastrňák, kterého si vybral Boston.

Opakovala se tak situace z roku 2012, kdy se v úvodním kole draftu dostalo rovněž na dva Čechy – Radka Faksu a Tomáše Hertla.

Z úvodní třicítky hráčů bylo čtrnáct původem z Kanady. Druhé největší zastoupení měly Spojené státy s pěti hráči, následovaly po dvou borcích Česko, Švédsko, Finsko a Rusko.

Osmnáctiletý David Pastrnák, který ještě v poslední sezoně hrál druhou ligu ve švédském Södertälje, byl letos důležitým článkem reprezentace do 18 let, která na MS získala stříbro.

Jaké to pro něj je, být draftován Bostonem v prvním kole? „Neskutečné. S tímhle klubem jsem měl dopředu mítinky a poznal jsem, jak skvělí lidé v něm pracují. Když si mě vybrali, pocítil jsem hrdost, že můžu být součástí takové organizace. Boston jsem měl odmalička rád, měl jsem doma jeho dres, ve kterém jsem trénoval a lítal venku. Je super, že to takhle vyšlo,“ vyznal se ze svých pocitů David Pastrňák.

Když bylo ohlášeno jeho jméno a zasvítily na něj záře reflektorů, poslal polibek do nebe. „To bylo pro tátu, který mě k hokeji přivedl. Určitě to celé sledoval seshora. Byla to nádherná chvíle,“ uvedl talent z Havířova.