Ten českému svazu zakázal spustit juniorskou soutěž do doby, než bude pravomocně ukončen spor svazu a zástupců zmiňovaných klubů, jejichž juniorky byly z nejvyšší soutěže administrativně vyřazeny.

„Všichni chápeme, že nejvyšší liga potřebovala a stále potřebuje zeštíhlení, ale nechápeme, proč se tak neděje v rámci sportovního fair play,“ připomněl manažer havířovského AZetu Patrik Rimmel skutečnost, že v nejvyšší soutěži, kterou svaz promptně přejmenoval na Juniorskou ligu akademií, skončilo několik celků v minulém ročníku hůř, než tyto tři jmenované. V soutěži ale zůstaly.

Kluby se obrátily na soud. „Pokusili jsme se dohodnout se svazem u arbitráže, ale jenom nám sdělili, že to takto mají ve stanovách a že tomu nerozumíme,“ pousmál se Rimmel nad faktem, že právníci klubů podle svazu asi nerozumí své práci.

Svaz nyní argumentuje tím, že kluby už potřebují hrát. „My také potřebujeme hrát. Nás celá věc mrzí, ale zároveň poškozuje nejvíc. Mladí hráči nám odešli do Třince, Vítkovic nebo třeba Boleslavi, protože logicky nemohli čekat do poslední chvíle na to, jestli juniorskou soutěž hrát budeme, nebo ne,“ přibližuje Patrik Rimmel.

Hokejový svaz chystá proti rozhodnutí soudu odvolání, mezitím rozjel soutěž, kterou nazval Pohár DHL. Hrají ji ty samé kluby, které působí v Juniorské lize akademií. „Nevím, jak se na to bude tvářit soud. Je to takové obcházení. Ano, juniorská liga se nehraje, ale hraje se pohár. To je, jako byste zakázali alkoholikovi pít tvrdé, a on začal pít ve velkém víno,“ poznamenal Rimmel s odkazem, že nejvíc na současnou situaci doplácí mladí hráči, kteří potřebují hrát.

„Je to celé nešťastné, ale nemohli jsme to jen tak nechat být. Stálo nás to moře času, peněz a nervů, a tak jsme rádi, že soud vydal toto předběžné opatření, čímž nám dal de facto za pravdu. A co bude dál? Uvidíme. Během léta nám některé kluby vyjadřovaly podporu, ale ne veřejně. Ostatně, kdo s námi nesouhlasil, do očí nám to neřekl. Našlo se ale dost pozitivních ohlasů,“ přidává Rimmel.

Pokud by se Havířov do nejvyšší juniorské ligy přece jen vrátil, nemá klub obavy z toho, že by mu to bylo nějakým způsobem „vráceno“ na ledě? „Myslíte nějakou mstu? Tak to už neovlivníme. Samozřejmě se to stát může, ale nebojíme se toho. Rozhodovat by se mělo na ledě a kluby s akademií, které mají lepší zázemí a kvalitu, by to měly dokázat proti nám právě na ledě. Každý má své vlastní svědomí,“ zakončil manažer havířovského klubu.