Petr Prokop odehrál několik zápasů i v extralize, kde v sezoně 2004/2005 bránil nejlepší české hokejisty, kteří se v době výluky NHL vrátili domů. Působil třeba v opavském Slezanu nebo dánském Frederikshavnu a před koncem kariéry ho zachránila druholigová Orlová. V sobotu se se svým Havířovem vrátil zpátky do Opavy a vítězným gólem na 2:1 zařídil AZetu důležité vítězství.

S hokejem jste začínal ve Vítkovicích. Na pár zápasů jste ale jako teenager zamířil do druholigové Sarezy a v ní se vám dost dařilo. Nevnímali vás starší hráči jako nezkušeného mladíka, který jim bere místo v týmu?
Do Poruby si mě vytáhl trenér Flašar a v týmu byli vesměs starší chlapi, kteří proti tomu nic neměli. Spíš byli rádi, že jsme jim my mladší přišli na pomoc.

Pak následoval Šumperk a Opava…
V Šumperku to bohužel po půl roce krachlo a pak jsem se přemístil do Opavy, kde jsem strávil dva a půl roku.

Jaké to byly roky?
Hokej, parta a všechno kolem bylo super. Jediné, co tady tehdy chybělo, byly finance. Mančaft měl rozhodně na víc než tam, kde se plácal. I samotný klub měl být někde jinde, než skončil.

Byl jste i v Dánsku. Nepřemlouvala vás pak k návratu zase Opava? Nebo už mezi vámi nebyly žádné styky?
Ne, ne. Vrátil jsem se z Dánska a tři sezony nehrál kvůli operaci ramene. Po vyhození z tehdejšího Havířova jsem dokonce uvažoval, že s hokejem skončím úplně, protože jsem byl tak naštvaný, že jsem do hokeje už neměl chuť. Pak mi ale zavolali kluci z Orlové, jestli bych si nešel zahrát, a tak jsem šel tam.

V sezoně 2004/2005 jste nastoupil také k sedmi utkáním v extraligových Vítkovicích. Tehdy měla NHL výluku, a do vlasti se vrátila řada hvězd ze zámoří. Jak na to vzpomínáte?
Byl to pro mě neskutečný zážitek. Drtivou většinu hráčů, které jsem potkával na ledě, jsem do té doby viděl jenom v televizi.

Jaký je největší zážitek, který vám z té doby utkvěl v paměti?
Když jsem stál na oslabení proti Pálffymu a Stümpelovi, to bylo pro mě hodně neobvyklé (smích).

Havířov v prvním kole vyřazovací části sezony změří síly buď právě s Opavou, nebo Novým Jičínem. Koho z této dvojice byste si vybral vy a proč?
Je mi to de facto jedno. Pokud chce Havířov ve druhé lize uspět, musí porazit každého. Zápas byl vlastně přípravou na play-off, které bude daleko drsnější než základní část.Petr Prokop

Narozen: 1. prosince 1981
Výška: 182 cm
Váha: 79 kg
Držení hole: levá
Současný klub: HC AZ Havířov 2010
Předchozí kluby: HC Vítkovice (extraliga), Sareza Ostrava (2. liga), Šumperk (1. liga), Slezan Opava (1. liga), Havířov Panthers (1. liga), Chemopetrol Litvínov (extraliga), Frederikshavn (Dánsko), HC Orlová (2. liga).


Celý rozhovor v pondělním vydání Karvinského a Havířovského deníku

Jan Šimek