Jak se stalo, že český brankář z Třebíče chytá za polskou reprezentaci?

Před nějakými sedmi osmi lety jsem se rozhodl chytat v Polsku. Dostal jsem nabídku, v té době jsem moc nevěděl, co za tím bude a dneska stojím tady na mistrovství světa. Byla za tím dlouhá cesta, už po vlastně po dvou sezonách v Polsku jsem dostal, řekněme, první laso ze svazu a mluvilo se o tom. Akorát jsem musel nějaké roky v Polsku odehrát, abych měl nárok na polské občanství. Do toho jsem si mimo jiné našel v Polsku ženu, to mělo taky velký vliv na to, že jsem to občanství dostal. A to je tak asi všechno. Bylo to v posledních týdnech velice dynamické, ale dneska tu můžu být a jsem za to rád.

Polský pas jste získal teprve před několika dny. Bylo to napínavé čekání, zda do Ostravy budete moci jet?

Fyzicky ano, před pár dny (8. května), ale tu žádost jsme podávali už před více než půl rokem. Čekali jsme, že to bude mít rychlejší spád. Trošku se to zaseklo na úřadech a sám jsem nevěděl, zda se to stihne a zda budu moct jet. Klíčový byl podpis prezidenta, který jsem dostal k 25, dubnu a pak se už čekalo i na ten dokument.

Svatba s polskou přítelkyní byla podmínkou?

Je to asi přidaná hodnota, ale na to nedokážu odpovědět, protože nejsem úředník. Jen jsem zařídil všechny dostupné informace o své rodině a přitom jsem se dozvěděl, že naše rodina má kořeny v Polsku, konkrétně ve Lvově, který je teď ukrajinský, ale před druhou světovou válkou patřil Polsku. Nějakou hodně vzdálenou část rodiny mám odtud, plus má žena Polka. A to, že už v Polsku teď začnu sedmou sezonu, taky pomohlo.

Za polskou fotbalovou reprezentaci Nigerijec Olisadebe, teď Kubánec Leon je ve volejbalovém národním týmu. Nejste první, že?

Ale bylo to hodně stresující. Kdyby to nevyšlo, tak se teď dívám v televizi. Ona ta doba tomu moc nenahrává, na druhé straně je dobře, že to není tak jednoduché. Těch dokumentů a různých potvrzení bylo strašně moc, já to navíc nebral jako obtíž. V téhle době války a věcí, co se na východ dějí, tak by to neměl dostat každý, kdo si řekne. Já si to doufám zasloužím, rozhodli to lidé, kteří o tom vědí více než já, ale jsem za to samozřejmě moc rád.

close Utkání skupiny B mistrovství světa v ledním hokeji: Polsko - Lotyšsko, 11. května 2024, Ostravar Aréna, Ostrava. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Utkání skupiny B mistrovství světa v ledním hokeji: Polsko - Lotyšsko, 11. května 2024, Ostravar Aréna, Ostrava.

Reálně se začalo řešit loni, nebo už dříve?

Jak jsem říkal. Po dvou sezonách, co jsem byl v Polsku, se to téma poprvé otevřelo, byly to ale pro mě vzdušné zámky. Moc jsem k tomu nesměřoval. Od toho, co Poláci v minulé sezoně postoupili mezi elitu, byl na to větší tlak ze strany svazu, asi chtěli brankoviště mnou posílit.

Jste dva zahraniční gólmani, protože jednička John Murray pochází z USA…

Ano, v uvozovkách jsme dva zahraniční. Celkově je situace s brankáři v Polsku komplikovaná. Je to jedna z věcí, na kterých musí v Polsku zamakat. Hokej jde nahoru, liga stoupá, ale ve výchově gólmanů vidím ještě velký handicap. Musí se na to zaměřit, pokud nebudou chtít mít v brance Američana a Čecha.

Chytal jste v Česku, na Slovensku, v Anglii. Čím vás okouzlilo Polsko?

Nevím, jestli mě Polsko okouzlilo. Kdybych to řekl úplně upřímně: moje kariéra se lámala v Liberci, kdy k týmu přistoupil Filip Pešán. Neřeknu z hlavy rok, asi 2015, měl jsem slušně našlápnuto k tomu, abych se tam mohl pohybovat, minimálně na farmě v Benátkách, a říkat si o šanci v extralize. Ale asi nemusím vykládat, co jsou tabulkové hodnoty v českém hokeji. Nejsem na mistrovství světa proto, že bych chtěl využívat toho, že teď můžu něco říkat, a na něco si stěžovat. Situace ale nebyla lehká. Měl nabídku podepsat v Liberci na tři roky, ale to úplně shořelo. Musel jsem hledat nějakou alternativu, abych vůbec mohl pokračovat s hokejem. Mohl jsem ve své rodné Třebíči, ale s ohledem k tomu, jaké mi dělala problémy s přestupem, tak jsem zájem neměl a hledal jsem jiné cesty. Šel jsem do Znojma, to bylo krátké angažmá, a posléze Polsko. Neměl jsem velká očekávání, ale v Polsku jsem našel místo, kde mi lidi věří, stojí za mnou a to vám každý gólman řekne, že je to to nejdůležitější. Našel jsem si tam své štěstí, svou ženu. Můžu říct, že jsem za to rozhodnutí fakt rád.

Potrápili jste Lotyšsko, stěžejním zápasem ale bude asi ten úterní s Francií, a poté poslední s Kazachstánem, viďte? Vidí to tak i trenér Kalaber?

To se ho musíte zeptat sám. Papírově asi jo. Já nevím, nejsem expert na hokej. Já jen chytám puky, nebo se o to aspoň snažím.

Základ je udržet se v elitě, viďte?

Jasně, nepřijeli jsme sem jen udělat si výlet. Chtěli bychom se objevit na mistrovství světa znovu příští rok. Bude to samozřejmě těžké. Stěžejní jsou soupeři, které jste jmenoval, ale nevidím důvod, proč neokrást někoho z favoritů. Může tam dojít k podcenění, ale nechci předbíhat. Uvidíme, jak to bude vypadat.

Co to pro Polsko znamená, že národní tým je po 22 letech na v elitní skupině mistrovství světa?

Hrozně moc. Myslím, že málokdo, konkrétně z mých blízkých, si pamatuje, kdy naposled Polsko v elitě bylo. S ohledem na to, jak registruji hokej a koukali jsme se s kluky v šatně, kolik je v Polsku aktivních hokejistů… Dohledali jsme nějakých 450, možná mě opravte. Ta statistika vám všem řekne vše.

Na MS 1986 ale Poláci porazili Československo 2:1…

A v roce 1976 zase Sověty 6:4.

Máte to nastudováno.

Jak říkají Poláci, byl to výpadek při práci. (usmívá se)

Berete jako velký bonus, že šampionát je v Ostravě, odkud je to kousek?

Jo, jo. Jinak já v Čechách asi nikoho nezajímám, jsem úplně „no name“. Vím o tom, nic si o sobě v tomto směru nemyslím, ale pro mě to má speciální nádech. Mimo jiné moje žena pracuje tady kousek v Havířově, takže kdybych nastoupil na MHD, jsem za osmnáct minut doma. To je pěkné.

close Utkání skupiny B mistrovství světa v ledním hokeji: Polsko - Lotyšsko, 11. května 2024, Ostravar Aréna, Ostrava. Fanoušci Polska. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Fanoušci Polska.

Zázemí máte v Havířově?

Částečně. Moje žena pracuje v nemocnici v Havířově a já jsem v sezoně v Tychách, ale po dálnici je to kousek.

Rodina se přijede za vámi podívat?

Asi přijede. Ačkoliv jsem to s ní moc neřešil, protože jak už jsme zmiňovali, do poslední chvíle jsem nevěděl. Na druhé straně si myslím, že to může být jakási výhoda, protože jsem se tím nijak nestresoval a toto všechno beru jako úplný bonus, že tady můžu být. Myslím si, že si to nenechají ujít.

Do turnaje jste vstoupil jako trojka. Jak vnímáte svou pozici?

Mistrovství světa je tak krátký turnaj, že to může být o jednom zápase, který se prostě povede. My každý zápas základní části bereme jako play off, protože se kterýmkoliv z nich můžeme udržet. Uvidíme. Žádnou pozici nemám, připravuji se na každý zápas, na to, že bych byl nachystaný.

Věříte, že si zachytáte?

Především člověk musí být zdravý. Tuto zkušenost už mám, protože v posledním týdnu jsem měl trošku zdravotní potíže. Na druhé straně si také říkám, že jsme všichni strávili spoustu času na tom, aby se mi to občanství povedlo. Doufám, že šanci tady dostanu, jsem připravený, ale není to moje rozhodnutí. Je to na trenérovi, samozřejmě.