Pak si hráči užijí volno a dovolené po náročné sezoně a sejdou se na prvním letním tréninku začátkem srpna. Podobný model volili i Karvinští. Jen s tím rozdílem, že nový trenér mužstva Josef Halouzka přivítal své hráče na úvodním tréninku už 1. května, aby se dostatečně seznámil s kádrem, který bude mít k dispozici. „Pracovali jsme především na fyzičce, což je základ do nové sezony. Musím hráče pochválit, že i když jsou ryzí amatéři, kteří trénují až po práci nebo po škole, trénovali ukázkově a poctivě, s nasazením. Je tady výborný kolektiv, který se mezi sebou dokáže hecovat i v letní přípravě, která není mezi hokejisty moc oblíbená,“ podotkl Halouzka.

Jako rodilý Karviňan sledoval spanilou jízdu svého předchůdce Pavla Zemánka krajským přeborem přes baráž až do II. ligy. „Ano, na některé zápasy jsem se byl podívat a i když jsem nevěděl, že budu chlapce zakrátko trénovat, v duchu jsem si tak říkal, na čem by měli zapracovat, aby odstranili nedostatky. Proto jsem se v létě zaměřil na rychlost, dynamiku a odrazovou sílu,“ uvedl nový trenér SK Karviná. Ten má za sebou štace v Havířově, Třinci nebo Ostravě, s hokejem však začínal v Karviné, kde také pořád bydlí. „Je pro mě čest, že mohu trénovat v místě svého bydliště. Beru to tak, že jsem se po čtrnácti letech vrátil zase do rodného města. Ne nadarmo se říká, že všude dobře, doma nejlíp,“ pousmál se Halouzka.

Všichni se znají

S lidmi ve vedení karvinského hokeje se zná rovněž velmi dobře, navíc nejde do neznámého prostředí, neboť v Karviné již trénoval a co víc – většinu současného kádru sám učil bruslit. „Ti kluci začínali kdysi pode mnou, třeba Honza Blatoň nebo Láďa Luka. Dneska jsou to pochopitelně už dospělí lidé, já si je ale pamatuji, když byli ještě žáčci,“ směje se Halouzka. „S Petrem Skulinou nebo Daliborem Boniattim se známe dokonce už čtyřicet let, znám i Pavla Zemánka, takže všichni včetně hráčů vědí, co ode mě mohou čekat, a já zase vím, co mohu čekat od nich,“ pravil zkušený kouč. Halouzka začal s trénováním v Orlové, pak se vrátil do Karviné a následně trénoval v Havířově, Třinci a Ostravě.

„Najezdil jsem se dost, takže návrat do Karviné jsem přivítal,“ konsatoval karvinský rodák. Ten má za sebou extraligové a ligové soutěže juniorů a dorostu, s mládežnickými kategoriemi pracoval i u národních týmů do 16, 17, 18 a 19 let. Během uplynulých měsíců poznal hráče charakterově a nyní je bude poznávat také na ledě. „Utvrdil jsem se v tom, že hráči tvoří skutečně dobrý kolektiv, nešidí tréninky a pracují na sobě. To je můj prvotní poznatek a vůbec základ zdravého kolektivu. Jen tak se mohou hráči výkonnostně posunout někam jinam. Nyní nám zase začíná poznávání na ledě. V kádru mám teď 25 hráčů, včetně tří gólmanů, což je počet, který bude připraven i pro samotnou sezonu. Budeme kluky pozorovat, jak si vedou na ledě, sledovat souhru jednotlivých formací a uvidíme. Já osobně budu chtít ve II. lize hrát na tři pětky s tím, že čtvrtá bude kdykoliv připravena naskočit do hry,“ uvedl Halouzka. V přípravném programu mu v itineráři leží 14 zápasů. „Čeká nás hodně práce. Utkání budou náročná, což je dobře, neboť nás pořádně prověří. Kádr je navíc dost perspektivní, vždyť kapitán Kytka, kterému je 26 let, patří k nejstarším hráčům,“ dodal.

Sázka na odchovance

V loňské sezoně si Karviná v hokejových kruzích rovněž vydobyla pověst mužstva, které soutěž odehrálo s drtivou většinou svých odchovanců. V kádru bylo 22 lidí, z toho 19 všechno karvinští odchovanci. „A v tomto trendu bychom chtěli pokračovat,“ je zajedno s klubovým vedením Josef Halouzka. Karviná tak sází na hráče, kteří chtějí hrát za rodné město. „Někteří tady už v minulosti třeba hráli, teď se vrací, což je pro klub dobře. Tyto hráče známe a nekupujeme tak zajíce v pytli. Mrzí mě, že hned v úvodu přípravy se zranil bek Pavel Slowik a jeho léčení bude trvat několik měsíců. Nepříjemné je taktéž, že s hokejem skončili z pracovních důvodů Petr Ploszek, Michael Vrba a další bek Tomáš Zemánek. Obecně bychom totiž potřebovali posílit spíše v obraně, útočníků je dost,“ vyjmenoval Halouzka.

„Dále bychom chtěli využít střídavých startů. Zase by to měli být karvinští odchovanci, kteří působí v extralize juniorů. Koncem srpna bude jasněji,“ pravil lodivod karvinského celku. Ten dále uvedl, že výkonnostní rozdíl mezi krajským přeborem a druhou ligou je propastný, proto je potřeba se na soutěž důkladně připravit. „Na odstranění nedostatků usilovně pracujeme. Proto jsme vyjeli na led už 23. července, zatímco většina jiných týmů začíná s ledem až začátkem srpna. Potřebuji ale opravdu mančaft poznat i na ledě. Jak si kdo vede, kdo komu vyhovuje ve dvojicích, trojicích a podobně,“ objasňuje trenér SK.

Čím výše, tím lépe

Bude ale Josef Halouzka stavět na tom, co viděl u mužstva v krajském přeboru? „To se teprve uvidí. Máme ještě nějakou dobu na to, abychom se dali dohromady. Složení jednotlivých pětek ale určitě nějakých změn dozná, už kvůli těm pár odchodům,“ míní Halouzka. Působení svého týmu coby nováčka ve druhé lize si představuje takto: „Lední hokej je kolektivní sport a od kolektivu se všechno odvíjí. Na amatérské úrovni to platí dvojnásob. V minulé sezoně, která byla postupová, se vytvořili mezi hráči určité kladné vazby a bylo to jen ku prospěchu. Já věřím, že se toto ještě vylepší a v zápasech, kde nás čekají těžké krizové situace, nám tahle naše výhoda pomůže. O nějakých konkrétních cílech zatím ještě nechci hovořit, ale budeme chtít hrát pro diváky. Čím výše v tabulce, tím samozřejmě lépe,“ zakončil Josef Halouzka, hlavní kouč SK Karviná v nadcházejícím ročníku II. hokejové ligy.