VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Říčka a Maruna: Chodili jsme po brigádách. Teď si všeho vážíme

Zlín – /ROZHOVOR/ Jeden pracoval jako noční hlídač objektu, druhý si přivydělával ve skladu. Oba si vyzkoušeli, co znamená makat ve fabrice. Odmala společně váleli v jednom týmu na plácku na sídlišti, chodili na základce do jedné třídy. Byť byli ve třídě nejmenší, v hokeji se prosadili nejvíc ze všech. Oba zažili krach i znovuzrození tamního hokeje. I proto si teď „havířovská klika" v kabině hokejistů PSG Zlín Robert Říčka a Jan Maruna váží nabídnuté šance. A „kostičku" už nechtějí za žádnou cenu pustit.

9.1.2016
SDÍLEJ:

Odchovanci Havířova Jan Maruna (vlevo) a Robert Říčka si už ve Zlíně zabydleli. Foto: Deník/Daniel Ostrčilík

„Všeho si teď vážíme mnohem víc. Máme štěstí, že se můžeme živit tím, co nás baví. Hokej je pro nás povoláním a koníčkem," potvrzuje šestadvacetiletý Robert Říčka.

„Doporučil bych to více lidem si něco takového vyzkoušet. Pak má člověk radost i z malých věcí, které někteří nedokážou pochopit a docenit," doplňuje svého parťáka Maruna, který je o necelých pět měsíců starší.

Jak jste se vlastně seznámili?

Robert Říčka: Shodou okolností jsme bydleli na sídlišti čtyři vchody od sebe. Takže jsme vyrůstali na jednom dvorku. Už jako malí jsme na plácku hrávali hokej. Ve druhé třídě jsme začali chodit do hokejové přípravky. A pak skoro celou základní školu jsme chodili do stejné třídy. Tehdy tam ještě fungovala hokejová škola. Následně i v dorostu jsme se potkali. Když byl Honza v Třinci, přijel nám párkrát pomoct, ještě když jsme hráli první dorosteneckou ligu. Pak se vrátil do Havířova v posledním roce juniorky. A následně i tři nebo čtyři roky v chlapech. Nyní se zase naše hokejové cesty spojily.

Seděli jste spolu i v lavici?

Říčka: Ne.

Maruna: Myslím, že jsme seděli každý sám. Je to už doba, ale teď se mi to vybavuje…

Kdo měl lepší známky?

Maruna: Asi já. (výbuch smíchu)

Říčka: Jo, Honza byl na školu vždycky dobrý.

Maruna: Ale i Robert byl též dobrý. Ale nešly mu diktáty. (smích)

Říčka: Bohužel má pravdu. (směje se) Jemu zase nešel dějepis. (smích)

Maruna: Asi jo. Ale spíš mně ještě nešla matika a fyzika. Ani mě to nebavilo. Paradoxně jsem pak dělal obchodku.

Zato učitel v tělocviku z vás musel mít radost, co?

Říčka: Pamatuju si, že jsme často hráli fotbal…

Maruna: Byli jsme atletičtí. V naší třídě jsme byli jedni z nejmenších. Mezi námi byli opravdu velcí kluci. V obratnosti jsme byli asi nejlepší. Ale celkově jsme byli dobrá třída, protože jsme drželi spolu.

S učiteli jste v kontaktu?

Maruna: Já ze střední v Třinci ještě ano. Pár učitelů mi občas napíše. Ze základky také už moc ne. Už je ani nepotkávám.

Říčka: To já vůbec. Ani ze základky ani ze střední. Hokejová škola už ani nefunguje. Před pár lety ji zrušili a nyní tam hokejová škola není. Děti chodí do své školy a schází se na tréninky.

Maruna: A to není dobré. Když jsou kluci odmalička pořád spolu, udělá to hodně. Trénoval jsem přípravku a viděl jsem, že na trénincích jsou nepozorní. Všechno si chtějí říct, protože se ve škole nevidí. Podle mě to tam chybí.

Byl mezi vámi ještě někdo, kdo se výrazněji někde prosadil?

Říčka: Pár kluků hraje druhou ligu. Ve třídě nás bylo pět, co jsme ji za Havířov ještě hráli. Po postupu se to už zredukovalo. První ligu už nehraje od nás ze třídy nikdo.

Ozvali se vám, když slyšeli, že jdete hrát extraligu?

Říčka: Máme tradici, že posledních šest nebo sedm let na Štědrý den máme v Havířově objednaný led. Jako třída se vždycky sejdeme a na hodinku si zahrajeme sranda mač. Někdy se nás sejde patnáct, jindy dvacet. Zavzpomínáme a pokecáme…

Nechtěli po vás podpisy?

Maruna: To oni nám ještě dali spíš čočku. (směje se)

Říčka: Oni nás neberou tak, že bychom byli něco víc. Asi jsme se prosadili nejvíc, ale dělají si z nás srandu. A my zase z nich. Jako bychom byli ještě ve školních letech.

Když pominu Davida Pastrňáka, jenž válí v NHL za Boston Bruins, z Havířova jste se prosadili za poslední dobu nejvíc. Necítíte se proto nyní jako tamní persony?

Říčka: Asi jo. V extralize byl posledním havířovským rodákem Honza Peterek a Danek Seman v Třinci. A ještě Jirka Trvaj chytával. Kromě nich jsme po dlouhé době první, kdo z Havířova extraligu hraje.

Maruna: A vyletěl Pasta (David Pastrňák – pozn. aut.), což mu přejeme. Oba ho známe odmalička, protože nás jeho táta nebožtík trénoval. Pamatuju si, jak s námi David chodil na led jako malý špunt.

Příjemné ho sledovat, co?

Říčka: Má smůlu na zranění. Ale celý Havířov mu moc fandí.

Všiml jsem si, že i vám…

Říčka: Cítíme, že nás tam lidé mají rádi. Je fajn cítit takovou podporu. Když se vrátím do Havířova, cítím se tam dobře. Všechny tam známe. Vždycky se tam budeme rádi vracet. Přítelkyně si už ve Zlíně našla práci, takže já jen během reprezentačních přestávek. Když máme dva dny volna, jedu pozdravit rodinu a kamarády. V létě během letní přípravy jsem jezdil každý víkend.

Maruna: Tam jsme doma. Ale zápasy jsou nahuštěné, extraliga nabrala trochu tempo. Takže do Havířova se dostanu jeden den v týdnu. A to ještě kvůli přítelkyni. Ale ona raději přijede tady, než abych já jezdil do Havířova. Je to pro nás výhodnější.

Dáváte si vánoční dárky?

Říčka: Nedáváme. Tady to ani nemáme zavedené. Prý to tady před dvěma nebo třemi lety zrušili. V Havířově jsme to měli zavedené, ale Honzu jsem si nevylosoval. Bylo to vždycky vtipné.

Maruna: To jsme pěkně solili. Jednou jsem měl po operaci kolene a dostal jsem tabletky na klouby. Teď jsem dostal basu a měl jsem z ní radost, musím říct.

Vzpomínáte na dětství a mládí často?

Maruna: Samozřejmě že si občas vzpomenu. My jsme při sobě drželi. Chránili jsme si svůj dvorek. Z cizích vchodů na nás nikdo nemohl. Když jsem se dozvěděl, že půjdu do Zlína, tak mě hned napadlo, že je tady Robert. A těší mě, že tady mám někoho, koho dobře znám. Osobně mi to pomohlo.

Hrávali jste i sídlištní derby?

Říčka: Spíš právě dvorky proti sobě. A my s Honzou jsme hráli pokaždé v jednom týmu.

Maruna: Měli jsme vlastní ligu. A ta byla hodně prestižní. My jsme většinou hráli na kolečkových bruslích s tenisákem. Ale hráli proti nám i kluci na botech.

Oba působíte v civilu jako velcí kliďasové. Pohádali nebo porvali jste se někdy?

Říčka: Ani si nevybavuju, že bychom se chytili.

Maruna: Ne, my jsme se nikdy nepohádali. Fakt ne. Je to dané těmi povahami. Na ledě je to ale něco jiného.

Říčka: Myslím, že jsme klidné povahy. Samozřejmě na ledě během zápasu je to jiné.

Na pivo spolu chodíte?

Říčka: Osobně pivo nepiju. Ale do města rád zajdu na kávu. Honza je milovník piva, naopak já si jej dám jen výjimečně. Ve Zlíně jsme spolu byli snad jen jednou.

Maruna: Nevím, jestli to můžu říct. (smích) Ale na pivo si zajdu. Jedno na večeři, ale nepřeháním to.

Jak by fungovala vaše spolupráce v jedné formaci?

Maruna: Samozřejmě bychom asi spolu zahráli, ale teď jsme oba spokojení, jak jsme nyní.

Říčka: V Havířově jsme spolu hráli. Ale to jsme ještě hráli naopak. Já hrával centra a Honza pravé nebo levé křídlo. Další spolupráci bychom se nebránili, ale hlavně tady nejsme v takové pozici, abychom si mohli vybírat. (Maruna puká smíchy) Poskládané je to dobře, ale člověk nikdy neví. Může přijít nějaké zranění.

V Havířově se hrávala extraliga. Chodili jste se dívat?

Maruna: Jestli můžu mluvit za oba, chodili jsme. Ale extraliga u nás neudělala dobro, protože pohřbila celý hokej. Oba jsme byli u pádu i následného zrodu. A mohli jsme být jeho součástí. Vzali to pod sebe schopní lidé a jsme hrdí, jak to v klubu momentálně funguje.

Takže extraliga v Havířově by momentálně ani nebyla ideální?

Říčka: Teď je to nereálné. Ale kdyby se jednou postoupilo sportovní cestou. Ale extraligové kluby, jako jsou Třinec nebo Vítkovice, jsou poblíž.

Maruna: Navíc se ke mně dostalo, že generální sponzor Vítkovicím snížil dotace. A Třinec je v tomto jinde. Všechny hráče z regionu si mezi sebou poberou tyhle dva mančafty.

Jak jste tehdejší potíže v Havířově prožívali?

Říčka: Byli jsme poslední rok v juniorce. Posledních čtyři pět měsíců jsme hráli bez výplat.

Maruna: Bylo nám devatenáct, ale já už v juniorce ani hrát nechtěl. Chtěl jsem do chlapů. Nebyla tam vůbec dobrá atmosféra a na všech se podepisovala. Až to spadlo…

Jane, vy jste si prý přivydělával jako hlídač objektu…

Maruna: Ano, čtyři roky jsem chodil na noční směny. Bylo to náročné to skloubit. Ale byl jsem vděčný za to, že si můžu přivydělat. Ve druhé lize moc peněz není. Musel jsem tomu něco obětovat. Teď si daleko víc vážím toho, co můžu dělat. Doporučil bych to více lidem si to vyzkoušet. Pak má člověk radost i z malých věcí, které někteří nedokážou pochopit a docenit.

Říčka: Já jsem chodil většinou po sezoně a během letní přípravy. V Havířově jsme měli ve druhé v první lize smlouvy na deset měsíců. A dva měsíce si každý musel pokrýt sám. Takže jsem chodil do firmy, která byla shodou okolností sponzorem havířovského hokeje. Pracoval jsem ve skladu s pneumatikami. Jednu dobu jsem skládal i motorky a skútry.

Takže jste jezdil s vysokozdvižným vozíkem a skládal palety?

Říčka: Ne, kdepak. Tam se to dělalo ručně. Vykládali a nakládali jsme kamiony. Honza tam byl taky.

Maruna: Ano, jedno léto jsme dělali spolu. Přijedou tři kamiony a musíte je vyložit. A další pak zase naložit. Dělali jsme od osmi do osmi.

Pěkný trénink…

Říčka: Aspoň jsme si vyzkoušeli manuální práci. A jak už říkal Honza, všeho si teď vážíme mnohem víc. Máme štěstí, že se můžeme živit tím, co nás baví. Hokej je pro nás povoláním a koníčkem.

Oba jste si to vydřeli, ne?

Říčka: Nejsme ani jeden ze zámožných rodin. Nikdy jsme nedostali nic zadarmo. Všechno jsme si vybojovali. Jsme rádi, že jsme tady vůbec dostali šanci. Navíc oba hrajeme poměrně dost. Vážíme si toho.

Posilují vás tyto zkušenosti v kritických situacích, když se nedařilo?

Říčka: Samozřejmě. Ale to už je zase něco jiného. Když se nedaří, člověka to štve. Je to nepříjemné období, jsem rád, že je to za námi a tabulkou půjdeme ještě trošku nahoru a budeme se držet v jejím klidném středu, ať nejsme každý zápas pod takovým stresem.

Ostatně, vy jste vzestup prožil už vloni a historie se opět začíná opakovat. Je to srovnatelné?

Říčka: Jo, není to sice jako přes kopírák, ale hodně podobné. Kolem Vánoc jsme vloni začali hrát, chytili jsme se nějaké šňůry. A vloni jsme se stihli dotáhnout do šestky. Uvidíme, jak to zvládneme letos. Budeme se snažit vyhrát co nejvíc zápasů a snad minimálně do desátého místa po základní části skončíme.

Maruna: Když jsem přišel, každého tady současná situace štvala. Vypozoroval jsem, že kluci s tím chtějí něco udělat. Byla jen otázka času, kdy se to otočí. I štěstí se k nám vrátilo. Vydřeli jsme pár zápasů o gól, což tým nakopne. Jen nás to semklo. I náš hokej se v posledních zápasech změnil. Už hrajeme i hezký hokej pro lidi. Už jich chodí skoro plný dům, za což jsme moc rádi.

Máte nějaký hokejový sen?

Maruna: Pro mě už tohle je vrchol. Já si to tady chci užít. Nad ničím jiným nepřemýšlím. Jsem vděčný, že tady můžu být.

Co tak třeba podepsat smlouvu?

Maruna: (směje se) To určitě. Ale to už není otázka na mě. Asi se to bude řešit až poté. Zatím nic neproběhlo. A nejsem typ, který by někam chodil a zjišťoval. Je to na vedení. Snažím se hrát na ledě, jak nejlépe umím.

Říčka: Mám to podobné. Chci se v extralize udržet co nejdéle. A když jsem tady viděl některé fotky, musí být krásné tu soutěž vyhrát. Může to být náš sen.

Jan Maruna

Narozen: 28. ledna 1989 v Havířově (26 let). Post: útočník. Výška: 178 cm. Váha: 74 kg.

Bývalé kluby: Třinec (dor., jun.), Havířov (jun.), Frýdek-Místek (II. liga), Havířov (I. a II. liga), Zlín (15–16).

V extralize: 19 zápasů, 6 branek, 0 asistencí, 6 bodů, 8 trestných minut, +/- hodnocení: +3.

V I. lize: 126 zápasů, 31 branek, 30 asistencí, 61 bodů, 132 trestných minut, hodnocení +/-: +5.

Ve II. lize: 140 zápasů, 49 branek, 59 asistencí, 108 bodů.

Robert Říčka

Narozen: 20. června 1989 v Havířově (26 let). Post: Útočník. Výška: 186 cm. Váha: 89 kg.

Bývalé kluby: Havířov (mládež), Frýdek-Místek (jun.), Orlová (II. liga), Havířov (I. a II. liga), Zlín.

V extralize: 86 zápasů, 18 branek, 10 asistencí, 28 bodů, 32 trestných minut, +/- hodnocení: + 5.

V I. lize: 117 zápasů, 16 branek, 27 asistencí, 43 bodů, 46 trestných minut, +/- hodnocení: –8

Ve II. lize: 122 zápasů, 59 branek, 63 asistencí, 122 bodů, 60 trestných minut, +/- hodnocení: +9.

Autor: Daniel Ostrčilík

9.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 18 000 Kč Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplň práce: , -odbavování PŘÍCHOZÍCH hovorů našich zákazníků, -řešení zákaznických požadavků týkajících se záloh, plateb, odečtů, přepisů atd., -konzultace a poradenství klientům, -PRODEJ našich služeb a produktů, -zpracování emailové komunikace se zákazníky, , Hledáme právě Vás, pokud, se nebojíte kontaktu se zákazníky, -umíte dobře komunikovat a máte příjemný projev bez vady řeči, -máte tah na branku a vidíte za sebou rádi konkrétní výsledky, -máte prodej v krvi nebo máte chuť se prodeji učit, -máte možnost pracovat na směny, Jiné:, -směnný provoz - příchozí linka v době 6 - 22, -směna 7,5 hodiny/den, pozvolný nástup na směny, -možnost zkrácených úvazků po zaškolení, , podrobné informace najdete na kariérních stránkách innogy: , , https://innogy.jobs.cz/detail-pozice/?id=G2-1257896758-aden_brand0&rps=27, , , Způsob kontaktu: životopisy zasílat na e-mail. Pracoviště: Innogy zákaznické služby, s.r.o. - ostravská, Ostravská, č.p. 737, 733 01 Karviná 1. Informace: Olga Moldavčuk, . Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři provozní zámečníci, svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Poradenské centrum OKD, tř. Osvobození 1721/9, Karviná , PO, ST 8:00 - 16:00 hod.; , ÚT, ČT 8:00 - 14:00 hod.; , PÁ zavřeno, odkaz na internetovou stránku pro tuto pozici, https://www.pracevokd.cz/cs/volne-pozice/provozni-zamecnik, , , Náplň práce dle místa výkonu práce:, , Pracovní náplň - Úpravna uhlí - provozní zámečník, svářeč:, - obsluha technologických zařízení provozu úpravny uhlí, - kontrola, údržba a opravy strojního zařízení (pohony pásových a hřeblových dopravníků, drtiče, třídící síta,, odstředivky, čerpadla), - montáž a demontáž strojního zařízení, - samostatný výkon práce ve třísměnném pracovním režimu, , Pracovní náplň - Závod servisních služeb - provozní zámečník, svářeč:, - práce v povrchových mechanických dílnách, - opravy strojního zařízení (dobývací a razící technika, nakladače, vrtací vozy, pohony pásových a, hřeblových dopravníků, drtiče, odstředivky, čerpadla), - montáž a demontáž strojního zařízení, - samostatný výkon práce ve třísměnném pracovním režimu, , Požadujeme:, - dobrý zdravotní stav, - vyučen v oboru, - samostatnost, spolehlivost, - ochota se učit novým věcem, - manuální zručnost, - kurz svářeče výhodou (elektroda, CO2), , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, pracoviště lokalit závodů Karviná, ČSM, Darkov, Lazy, , V případě zájmu o práci v OKD si připravte: , - životopis, - občanský průkaz, - doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, - zápočtový list z posledního zaměstnání, , Výhody:, - stabilní mzdové ohodnocení, - základní mzdu, prémie a příplatky garantované kolektivní smlouvou, - přídavek na dovolenou a Vánoce, - profesní rozvoj a další odborná školení, - 5 týdnů dovolené , - penzijní připojištění, - příspěvek na dětské rekreace, - příspěvek na stravování, - poukázky na nákup sportovních, léčebných, rekreačních a kulturních aktivit. Pracoviště: Okd, a.s. důlní závod 2, 735 34 Stonava. Informace: Markéta Klopcová, +420 725 756 830. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 18 000 Kč Provozní elektromechanici PROVOZNÍ ELEKTROÚDRŽBÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máte elektrotechnické znalosti a zkušenosti? Máte platné oprávnění dle vyhlášky č. 50/78 Sb., § 6 a více? Pak možná hledáme právě Vás!, Ve vícesměnném provozu budete odstraňovat závady na elektrickém zařízení se složitým ovládáním a elektronickým řízením (výměna snímačů, el. motorů atd.). Pro tuto pozici nutně potřebujete:střední odborné vzdělání elektro zaměření, elektrotechnickou znalost, znalost čtení v elektro dokumentaci,základní znalosti řízení el. motorů, PLC, způsobů odměřování poloh, znalosti základů principu funkcí hydrauliky, schopnost samostatného rozhodování a plánování práce, manuální zručnost, ochotu učit se novým věcem. Pokud budete úspěšní, čeká Vás práce v mezinárodní dynamické společnosti, motivující mzdové ohodnocení včetně zaměstnaneckých výhod dle platné Kolektivní smlouvy. , Pokud Vás pozice zaujala, pošlete svůj životopis na e-mail: kariera@ghh-bonatrans.com nebo prostřednictvím osobního dotazníku na https://www.prace.cz/firma/84630043-bonatrans-group-a.s./nabidka/1314374545/?rps=77.. Pracoviště: Bonatrans group a.s., Revoluční, č.p. 1234, 735 81 Bohumín 1. Informace: Renáta Závěšická, +420 597 082 483. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavači potravinářského zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme prodavačku nebo prodavače pro naši provozovnu - Korejské potraviny v Českém Těšíně, v bezprostřední blízkosti autobusového nádraží. Provozovna je také výdejním a podejním místem balíkových zásilek., Náplň práce je objednávání, příjem, vybalování, doplňování, nabízení a prodej zboží, plus veškeré činnosti spojené s podáváním a vydáváním balíků. , Požadujeme znalost práce na PC (výhodou znalost systému Pohoda), praxi v prodeji, komunikativnost, příjemné vystupování, zodpovědnost, spolehlivost, pečlivost a samostatnost. Zkušenosti s výdejním a podejním místem výhodou. Bydliště v Českém Těšíně a okolí výhodou., Pracovní doba 11 - 19 hod. pondělí - pátek, víkendy a svátky jsou volné. , Způsob kontaktu: v případě zájmu volejte na telefonní číslo 775 199 442 nebo pošlete životopis na email tothova@birchwood.cz . , Kontaktováni budou jen Ti uchazeči, kteří budou vybráni do užšího kola výběrového řízení.. Pracoviště: Korejské potraviny s.r.o., Frýdecká, č.p. 601, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Zdeňka Tóthová, +420 775 199 442.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Panák (v bílém) je ceněný díky své univerzálnosti.

Karvinský Filip Panák „přestoupil“

Fotbalisté Karviné půjdou v poháru do akce ve středu 10. října.

Karviná s Táborskem až 10. října

Hraničáři z Karviné si připomínají 50 let své existence

Karviná – Vodní skauti z Karviné oslavili letos významné kulaté výročí – padesátiny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT