Zatímco si mladý útočník užíval volna a chystal se na novou sezonu, jeho zástupci se s vedením Boston Bruins handrkovali o každý dolar. Výsledek? Úctyhodný. Jednadvacetiletý sympaťák z Havířova si s klubem plácl na šest let za 40 milionů dolarů. 

„Je mi jasné, že o to větší na mě bude tlak. Musím dokázat, že si takové peníze zasloužím,“ řekl Pastrňák po příletu na tréninkový kemp Bostonu. Od té doby uplynul zhruba měsíc a půl. Jak si nejmladší držitel Zlaté hokejky v historii tradiční ankety zatím vede? Dokáže obstát v roli ostře sledovaného lídra týmu?

Pro ilustraci nám může posloužit zápas, který Bruins v noci na neděli sehráli na domácím ledě proti silnému Washingtonu. Hosté po první třetině vedli 2:0, nakonec vyhráli 3:2. Pastrňák se postaral o oba góly Bostonu, až do konce držel naděje mužstva na bodový zisk. V tomhle směru si rozhodně zaslouží jedničku. Možná i s hvězdičkou.

Soupeři na pozoru 

„Myslím, že čtyřicet minut jsme byli lepším týmem, ale proti soupeři jako je Washington si nemůžeme dovolit tak špatný začátek. Hodně mě mrzí, že jsme nezískali žádné body,“ povídal Pastrňák po zápase.

David Pastrňák
Pastrňák podepsal. Za šest let si v Bostonu vydělá skoro 900 milionů

Ve dvanácti zápasech nové sezony NHL nastřílel osm gólů, celkem má na kontě třináct bodů. V tomhle směru zdařile navázal na minulou sezonu, v níž také sázel góly jako na běžícím pásu. Jak přitom roste jeho pověst kanonýra, vzrůstá i dotěrná pozornost, kterou mu věnují soupeři. Pastrňák si s tím umí poradit.

To bylo znát i proti Washingtonu. Obránci po mladém Čechovi vysloveně šli. „David to měl těžké. Oni se soustředili na něj a na Marchieho (Brad Marchand, Pastrňákův spoluhráč z elitního útoku Bruins, pozn. red.) a dává to smysl. Jsou to naši nejlepší hráči. Marchie to zná už několik let, Pasta si na to musí zvyknout,“ míní bostonský trenér Bruce Cassidy.

Problém současných Bruins spočívá v tom, že když zrovna nedá góly elitní lajna Marchand, Bergeron, Pastrňák, schází příspěvek od dalších formací. David Krejčí či David Backes jsou zranění a první útok na všechno sám nestačí.

Chyby v obraně

O úporné snaze Washingtonu zastavit českého snajpra svědčil i incident z úvodu třetí třetiny, kdy Brooks Orpik trefil Pastrňáka nebezpečným úderem hokejkou do hlavy. Mladý forvard musel na šití a nestihl tak většinu z následující čtyřminutové přesilovky. Bez něj Boston neskóroval. „Myslím, že že kdyby se nám povedlo tu dlouhou přesilovku využít, mohl zápas dopadnout trochu jinak,“ litoval Pastrňák.

Pokud jde o útočení, dá se „Pastovi“ vytknout jen málo. Hodně zlepšit se ale musí při hře v defenzívě. To se ukázalo i proti Washingtonu hosté vstřelili třetí gól právě po chybě českého hokejisty v rozehrávce. A nebylo to poprvé v sezoně.

„Byl bych rád, kdyby si na tyhle věci dával větší pozor,“ uznal trenér Cassidy. Stejně tak je ale fakt, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Naopak Pastrňák občas riskuje když to vyjde, je z toho krásná akce. Někdy se ale raduje soupeř. „David dal dva góly, takže je těžké ho kritizovat. Střelba je to, co umí ze všeho nejlépe. Musí ale pracovat i na svých slabinách,“ dodal kouč.

Jak tedy zní odpověď na otázku z úvodu? Jisté je, že luxusní smlouva Pastrňákovi hlavu nezamotala. Hokejově se dál posouvá, umí převzít odpovědnost. Bostonu v něm roste hvězda první velikosti.

Ondřej Ježek
Chci zůstat v superbicích, říká Ježek. Lákají ho závody v Brně