V minulých dnech dokázaly s národním týmem na domácí půdě v Pardubicích to, co se dosud žádnému hokejbalovému ženskému kolektivu nepovedlo a po sérii bronzů a jednom stříbru přidaly do kolekce českého hokejbalu i medaili nejcennější.

Obě členky HbK Karviná mají už ze světových šampionátů tři bronzy, předloňské stříbro ze švýcarského Zugu a letos tedy i zlato z Pardubic.

„Musím říct, že je to pro mě neskutečný zážitek. Titul mistryně světa je nejvíc, co lze v našem sportu získat," vyznala se Kateřina Němcová, když se spoluhráčkami dosáhla na vrchol. „Pořád tomu tak trochu nemohu uvěřit, vždyť je to splněný sen! Když jsem s hokejbalem začínala, tak jsem si přála dostat se do reprezentace, to se mi ve čtrnácti letech povedlo, a teď, po zisku zlaté medaile, už na víc nemohu dosáhnout," byla Němcová nadšená.

A jak se poslouchá slovní spojení hokejbal a mistryně světa Tereze Palové? „V reprezentaci jsem už skoro deset let, spolu s Katkou jsme začínaly bronzem na domácím šampionátu v Plzni (2009) a teď jsme se konečně dočkaly zlata. Je to úžasný pocit," potvrdila.

Diváci jako pozitivní doping

Vydrápat se v konkurenci slovenských rivalek a silných zámořských týmů k vytouženému titulu nebylo jednoduché. Děvčata ale obrovským způsobem podporovalo domácí publikum. „To se ani nedalo popsat slovy. Před léty v Plzni byly tři stovky diváků, ve finále v Pardubicích nás hnalo za titulem tři a půl tisíce lidí," porovnávala Palová.

Na snímku se svým trenérem Martinem Palou.Zdroj: archiv

Jaký to byl pro hráčky zážitek? „Neopakovatelný. Před větší návštěvou jsme nikdy nehrály. Na hřišti jsme neslyšely vlastního slova. Síly nám rychle ubývaly, ale kdy jindy než ve finále a kde jinde než doma by se už člověk měl vyždímat z vlastních sil?" ptala se Němcová.

„Diváci byli skutečně naším hnacím motorem, takovým pozitivním dopingem," uznala Palová. „Pravý šestý hráč v poli," dodala Němcová s úsměvem.

Právě ona se během šampionátu z pozice obránce hned pětkrát trefila do černého! Opora, jak má být. „Byla jsem až překvapená, jak mi to tam padalo," svěřila se Kateřina. Trefila se i ve finále. Když pak tři tisícovky fandů skandovaly její jméno, naběhla jí husí kůže. „Na semifinále i finále jsem měla rodiče, stejně jako já z toho byli doslova unešení," přiznala.

Její branky však byly kolektivním dílem. „Holky dobře clonily před bránou, vždyť já všechny góly dala střelou od modré čáry. Bylo vidět, že jsme dobře sehrané," mínila.

Wróbel a Barnošák
mají zase bronz
Karviná – Čeští hokejbalisté byli na domácím šampionátu také úspěšní, když získali bronz. V boji o třetí místo porazili překvapení turnaje Řecko. V semifinále padli se Slováky po nájezdech, když jednoznačně měli na to postoupit do finále. I zde se našla karvinská stopa. Tomáš Wróbel a Dominik Barnošák byli členy národního celku, i když letošní extraligovou sezonu odehráli v Praze, respektive Kladně.

Její kamarádka jí dala za pravdu. „Souhra dělá hodně a my jsme během sezony absolvovaly několik přípravných kempů. Každý do toho dával maximum, protože hrát doma se nepoštěstí každému. V domácí soutěži jsme navíc získaly titul se Slavií Praha, odkud bylo vybráno do reprezentace dost holek. To byla velká výhoda," přibližovala Tereza Palová hostování obou karvinských hráček ve Slavii.

Podle ní si na mistrovství všechno neuvěřitelně sedlo. „Zázemí jsme měli vynikající, diváci byli skvělí, trenéři úžasní. Až neskutečně nám všechno klapalo a nakonec to vyšlo i s tou zlatou třešničkou na dortu," smála se Palová.

Musely brát dovolenou

Udržet se ve formě během sezony nebylo pro Kateřinu Němcovou problém. Celý rok totiž hrála extraligu za starší dorost Karviné. Spolupráce s kamarádkami ze Slavie, kde hostovala, pak byla na průběhu zápasů znát. „Neuvěřitelně jsme při sobě držely a věděly jsme, že už přišel ten čas získat pro náš hokejbal vytoužené zlato, které nám ve sbírce dosud chybělo. Podle mě každá z holek odevzdala na place ne sto, ale snad sto osmdesát procent," povídala Němcová.

Protože je hokejbal stále amatérský sport, pro šampionát si musely hráčky brát dovolenou, což byl právě případ Němcové. „Už v průběhu roku se to řešilo buď dovolenou, anebo jsem si v práci naddělala. Kolegové v zaměstnání mi hodně vycházeli vstříc, měnili si se mnou třeba směny, abych mohla na ty přípravné kempy," vysvětlovala.

Tereza Palová měla štěstí, že si ještě před šampionátem udělala všechny zkoušky na vysoké škole. „Vyšlo mi to perfektně, ale vím, že některé holky si během roku opravdu musely brát v práci neplacené volno nebo přímo dovolenou," potvrdila.

Odříkání ale stálo za to. Titulem mistra světa v jakémkoliv kolektivním sportu se jen tak někdo pochlubit nemůže. Karvinská děvčata ano a jistě ještě neřekla směrem k reprezentaci poslední slovo.

VÝSLEDKY Z MS
MUŽI
Skupina: Česko – Švýcarsko 6:0, Česko – Itálie 12:0, USA – Česko 3:2 sn, Portugalsko – Česko 0:1
Čtvrtfinále: Slovensko – Portugalsko 4:0, Kanada – Švýcarsko 5:1, USA – Řecko 3:4 v prodloužení, Česko – Indie 3:1.
Semifinále: Slovensko – Česko 1:0 sn, Řecko – Kanada 0:5
O 3. místo: Česko – Řecko 4:3
Finále: Slovensko – Kanada 6:4

Sestava: Heczko, Jirotka, Šimara – Benedikt, Dědič, Kudela, Pospíšil, Rejthar, Wróbel, Špaček, Štěpaník, Slanec, Fejfar, Hnízdil, Kruček, Kubeš, Švanda, Vlasák, Lux, Bacovský, Barnošák, Peschout, Soukup, Bílý, Březina.

ŽENY
Skupina: Česko – Velká Británie 10:0, Česko – Itálie 7:0, Česko – Slovensko 2:1 sn, USA – Česko 0:3, Kanada – Česko 2:1.
Semifinále: Kanada – USA 2:3, Česko – Slovensko 2:0
O 3. místo: Kanada – Slovensko 5:0
Finále: USA – Česko 3:4 v prodloužení

Sestava: Zechovská, Teplá, Tupá – Kosinová, Němcová, Držmíšková, Herzigová, Rejlová, Fričová, Volková, Kaltounková, Lédlová, Křížová, Horálková, Manhartová, Palová, Patočková, Přibylová, Hyksová, Kábrtová, Rullová, Kubínová, Topičová, Kvasničková.